www.svethardware.cz
>
>
>

Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry

Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry
, , aktualita
ARM vyvíjí procesory nejen pro mobilní sféru, ale také pro serverové nasazení, kde lákají především svou nízkou spotřebou. V nové roadmapě najdeme čipy Neoverse V1 s vysokým výkonem a N2 s až 192 jádry.
K oblíbeným
reklama
Společnost ARM je známá svou architekturou procesorů, která se díky velmi nízké spotřebě používá zejména u mobilních procesorů pro telefony, tablety a jiná zařízení. Z podobného důvodu jsou ale stále oblíbenější i u serverů. Tam už nějakou dobu existují čipy Neoverse N1, které by měly v budoucnu dostat nástupce. Spolu s tím se objeví dva nové proudy, kterými procesory ARM zamíří (celkem budou 3). Vedle série E, která zůstává a je optimalizována pro nízkou spotřebu a vysokou efektivitu při současně velkém počtu jader, tu budeme mít řady N a V. Řada N se nyní bude více zaměřovat na škálovatelnost a dobrý poměr výkonu a spotřeby i plochy samotného CPU. Druhý proud vzniklý z dosavadní řady N bude nově řadou V. Ta se bude primárně soustředit na výkon, tedy nabídne větší buffery, cache paměti, počítat je ale nutné s větší plochou a spotřebou.
 
ARM Neoverse roadmapa
 
ARM Neoverse N2 (Perseus) se bude soustředit na výkon s výpočty s celými čísly (integer) a škálovatelnost. Pro cloudová datová centra tak budou existovat modely s 32 až 192 jádry a TDP mezi 80 až 350 W. Vysoce výkonné switche a SmartNIC využijí modely s 12 až 36 jádry a 30 až 80W TDP. Pro vyspělé routery a jiné pokročilejší síťové prvky to budou 8 až 16jádrové modely s 20 až 35W TDP. N2 přinese 5nm technologii výroby, podporu PCIe Gen5, HBM3 i pamětí DDR5. Oproti N1 má přinést o 40 % vyšší výkon na vlákno. Objevit se má v roce 2021.
 
ARM Neoverse roadmapa
 
ARM Neoverse V1 (Zeus) najde své místo např. v evropském CPU SiPearl Rhea. Jde o záležitost, která už přichází na trh a může být vyráběna 7nm i 5nm procesem. I zde najdeme podporu PCIe Gen5 a DDR5, nicméně u HBM pamětí půjde jen o HBM2e. Na dvou prezentovaných benchmarcích ARM ukázalo i rozdíl ve výkonech vektorových instrukcí v podobě CPU V1 (2×256 SVE) proti N1 (2×128 NEON). Výkon šel nahoru o 82 až 83 % a počet instrukcí spadl na 52 až 62 %. SVE je jakousi alternativou k AVX od Intelu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek