Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru

Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
, , aktualita
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
K oblíbeným
reklama
Roboti Astrobee od NASA jsou malí létající pomocníci pro použití ve vesmíru. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku potvrdil, že jeden z robotů jménem Bumble se jako první proletěl po Mezinárodní vesmírné stanici. Stalo se tak 14. června a robot si zkoušel zatím jen jednoduché pohyby, jako je létání vpřed a otáčení se například o 45°. Pro NASA je důležité ověřit si, jak dobře Astrobee funguje v kosmickém prostředí s mikrogravitací. Navigační systém robota používá ke snímání okolí kameru a získaná data porovnává s plánkem interiéru ISS. 
 
 
Další letové testy prověří Bumble ve složitějších manévrech a NASA se tak přesvědčí, že je připraven k provozu a dokáže se správně pohybovat ve všech směrech. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice se momentálně nachází i další robot Honey a třetí jménem Queen má na ISS dorazit v průběhu července tohoto roku. 
 
Až budou roboti Astrobee otestovaní a hotoví, mají sloužit jako hlídači a pomocníci. Budou kontrolovat Mezinárodní vesmírnou stanici či kosmickou loď a sami i zvládnou některé práce týkající se údržby. Astronauti se tak budou moct více soustředit na své mise a zbytečně se nezaobírat rutinními úkony. Astrobee by mohli být užiteční zejména při dlouhodobých misích na Měsíc nebo na Mars, kde bude lidský personál zaneprázdněn důležitějšími činnostmi, protože čas na podobné plavbě vesmírem bude velmi drahý. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková