Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru

Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
, , aktualita
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
K oblíbeným
reklama
Roboti Astrobee od NASA jsou malí létající pomocníci pro použití ve vesmíru. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku potvrdil, že jeden z robotů jménem Bumble se jako první proletěl po Mezinárodní vesmírné stanici. Stalo se tak 14. června a robot si zkoušel zatím jen jednoduché pohyby, jako je létání vpřed a otáčení se například o 45°. Pro NASA je důležité ověřit si, jak dobře Astrobee funguje v kosmickém prostředí s mikrogravitací. Navigační systém robota používá ke snímání okolí kameru a získaná data porovnává s plánkem interiéru ISS. 
 
 
Další letové testy prověří Bumble ve složitějších manévrech a NASA se tak přesvědčí, že je připraven k provozu a dokáže se správně pohybovat ve všech směrech. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice se momentálně nachází i další robot Honey a třetí jménem Queen má na ISS dorazit v průběhu července tohoto roku. 
 
Až budou roboti Astrobee otestovaní a hotoví, mají sloužit jako hlídači a pomocníci. Budou kontrolovat Mezinárodní vesmírnou stanici či kosmickou loď a sami i zvládnou některé práce týkající se údržby. Astronauti se tak budou moct více soustředit na své mise a zbytečně se nezaobírat rutinními úkony. Astrobee by mohli být užiteční zejména při dlouhodobých misích na Měsíc nebo na Mars, kde bude lidský personál zaneprázdněn důležitějšími činnostmi, protože čas na podobné plavbě vesmírem bude velmi drahý. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek