Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru

Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
, , aktualita
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
K oblíbeným
reklama
Roboti Astrobee od NASA jsou malí létající pomocníci pro použití ve vesmíru. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku potvrdil, že jeden z robotů jménem Bumble se jako první proletěl po Mezinárodní vesmírné stanici. Stalo se tak 14. června a robot si zkoušel zatím jen jednoduché pohyby, jako je létání vpřed a otáčení se například o 45°. Pro NASA je důležité ověřit si, jak dobře Astrobee funguje v kosmickém prostředí s mikrogravitací. Navigační systém robota používá ke snímání okolí kameru a získaná data porovnává s plánkem interiéru ISS. 
 
 
Další letové testy prověří Bumble ve složitějších manévrech a NASA se tak přesvědčí, že je připraven k provozu a dokáže se správně pohybovat ve všech směrech. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice se momentálně nachází i další robot Honey a třetí jménem Queen má na ISS dorazit v průběhu července tohoto roku. 
 
Až budou roboti Astrobee otestovaní a hotoví, mají sloužit jako hlídači a pomocníci. Budou kontrolovat Mezinárodní vesmírnou stanici či kosmickou loď a sami i zvládnou některé práce týkající se údržby. Astronauti se tak budou moct více soustředit na své mise a zbytečně se nezaobírat rutinními úkony. Astrobee by mohli být užiteční zejména při dlouhodobých misích na Měsíc nebo na Mars, kde bude lidský personál zaneprázdněn důležitějšími činnostmi, protože čas na podobné plavbě vesmírem bude velmi drahý. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek