Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu

Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu
, , aktualita
Umělá inteligence byla na letošním veletrhu CES 2019 velkým hitem. Jednou z mnoha velkých zajímavostí byl robot Omron Morpheus, který umí hrát ping-pong a jeho úkolem je dokonce to naučit i jiné.
K oblíbeným
reklama
Letošní veletrh CES 2019 je už za námi a jednou ze zajímavých technologií, na které by bylo dobré nezapomenout, je robot Forpheus od společnosti Omron. Jde už o pátou generaci tohoto robota, které je trénován na hraní stolního tenisu. Jeho cílem ale není zrovna porážet člověka v pong-pongu a ukazovat úroveň technologie umělé inteligence, ale naopak člověka v tomto sportu trénovat. Systém robota tak musí být dostatečně pokročilý, aby dokázal dostatečně dobře rozpoznat úhel natočení, rychlost a směr, díky čemuž může hráči napovědět, jak to příště lépe zahrát.
 
 
Bohužel nejde o stroj, který byste si mohli jen tak koupit a dát kamkoliv. Jde totiž o vcelku velkou zhruba 3metrovou konstrukci. Využívá systému pěti kamer (čtyři klasické a jednu vysokorychlostní) a systému umělé inteligence schopné zpracovávat data 80krát za sekundu. Ta nyní dokáže z pohybů protihráče odhadnout např. i to, zda chce hrát smeč.
 
Dokáže také rozpoznat úroveň hráče (ve srovnání s úrovní profesionálních hráčů), aby se mu dokázala přizpůsobit a být přijatelným partnerem do hry a pro trénování (nemá smysl, aby špatný hráč trénoval s AI nastavenou na profesionálního hráče a naopak nemá smysl, aby pokročilejší hráč trénoval na AI s úrovní hráče začátečníka). Pátá generace na rozdíl od předchozích zlepšuje přesnost odhadu pohybu míčku, přidává schopnost hrát faleš a právě již zmíněné personalizované trénování adekvátní úrovni trénovaného.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek