Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu

Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu
, , aktualita
Umělá inteligence byla na letošním veletrhu CES 2019 velkým hitem. Jednou z mnoha velkých zajímavostí byl robot Omron Morpheus, který umí hrát ping-pong a jeho úkolem je dokonce to naučit i jiné.
reklama
Letošní veletrh CES 2019 je už za námi a jednou ze zajímavých technologií, na které by bylo dobré nezapomenout, je robot Forpheus od společnosti Omron. Jde už o pátou generaci tohoto robota, které je trénován na hraní stolního tenisu. Jeho cílem ale není zrovna porážet člověka v pong-pongu a ukazovat úroveň technologie umělé inteligence, ale naopak člověka v tomto sportu trénovat. Systém robota tak musí být dostatečně pokročilý, aby dokázal dostatečně dobře rozpoznat úhel natočení, rychlost a směr, díky čemuž může hráči napovědět, jak to příště lépe zahrát.
 
 
Bohužel nejde o stroj, který byste si mohli jen tak koupit a dát kamkoliv. Jde totiž o vcelku velkou zhruba 3metrovou konstrukci. Využívá systému pěti kamer (čtyři klasické a jednu vysokorychlostní) a systému umělé inteligence schopné zpracovávat data 80krát za sekundu. Ta nyní dokáže z pohybů protihráče odhadnout např. i to, zda chce hrát smeč.
 
Dokáže také rozpoznat úroveň hráče (ve srovnání s úrovní profesionálních hráčů), aby se mu dokázala přizpůsobit a být přijatelným partnerem do hry a pro trénování (nemá smysl, aby špatný hráč trénoval s AI nastavenou na profesionálního hráče a naopak nemá smysl, aby pokročilejší hráč trénoval na AI s úrovní hráče začátečníka). Pátá generace na rozdíl od předchozích zlepšuje přesnost odhadu pohybu míčku, přidává schopnost hrát faleš a právě již zmíněné personalizované trénování adekvátní úrovni trénovaného.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek