Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Robot se učí odloupnout svrchní listy salátu

30.9.2018, Kateřina Hoferková, aktualita
Robot se učí odloupnout svrchní listy salátu
Robotický systém může lidem ušetřit spoustu jednotvárné a manuální práce. Proto vědci z Cambridge University pracují na vývoji robota, který se uplatní v zemědělství. Učí se totiž odstranit svrchní listy hlávkového salátu. 
Některé činnosti, jež jsou pro lidi naprosto samozřejmé, můžou být pro roboty velkým oříškem. Mezi tyto aktivity se dá zařadit například manuální práce vyžadující obratnost rukou. Výzvou se tedy může stát i taková věc, jakou je odloupnutí listu hlávkového salátu. Hlávky salátu totiž nejsou nikdy stejné a odstranění listů vyžaduje opatrné zacházení, aby se nepoškodil zbytek zeleniny. 
 
Na robotickém systému určeném ke zpracovávání hlávek salátu pracují výzkumníci z Cambridge University. Po sklizení listové zeleniny je třeba odstranit poškozené svrchní listy, což je pro lidské dělníky zdlouhavá a jednotvárná práce, která může být nahrazena autonomním systémem. Aby se lidská pracovní síla mohla uplatnit lépe při jiných činnostech, o saláty se může postarat stroj. 
 
 
Tým z Cambridge se potýkal s tím, že není úplně jednoduché přimět robota, aby opatrně odstraňoval svrchní listy a nepoškodil při tom celou hlávku. Systém využívá počítačového vidění ke zjištění pozice salátu podle jeho stopky. Pokud ji nemůže nalézt na správném místě, robotická paže opatrně otáčí hlávkou, dokud není stopka v požadované pozici. Potom robot odtrhne svrchní listy pomocí ramene se sací hubicí vyrobenou 3D tiskem, aniž by salát poškodil. 
 
Celý proces trvá v průměru 27 sekund a podle výzkumníků z Cambridge University může být aplikován i na jiné plodiny, jako je třeba květák. Tento robotický systém však vyžaduje do budoucna ještě mnoho vylepšení. 
 
Zdroj: engadget.com