Robotické rameno z Harvardu pomůže k bezpečnější endoskopické operaci

Robotické rameno z Harvardu pomůže k bezpečnější endoskopické operaci
, , aktualita
Skupinka vědců z Harvardovy univerzity se rozhodla, že své úsilí zaměří na vývoj robota, který pomůže lékařům. Drobné robotické rameno pro endoskop by mělo přispět k bezpečnějším operacím. 
K oblíbeným
reklama
Čím méně je operace invazivní, tím je to pro pacienta lepší a je i bezpečnější. Není tedy divu, že jsou pro chirurgii vhodní robotičtí pomocníci. Na robotickém zařízení pro medicínské účely pracuje i tým vědců z Harvardovy univerzity. Robot vypadá jako paže ve velikosti několika milimetrů a je tvořena pevnou kostrou, na níž jsou připevněny i části z měkkých materiálů. Pokud by zařízení bylo měkké celé, po zmenšení do milimetrové velikosti by nebylo dost silné na provádění úkonů s tkáněmi. Hybridní robot by tedy měl být ideální.

Drobné robotické rameno je připevněno na endoskopu a díky své vlastní přísavce dokáže s tkáněmi manipulovat opatrněji než tvrdý nástroj. 
 

Vědci z Harvardu tvrdí, že metoda výroby, kterou používali pro svůj robotický nástroj, je dostatečně jednoduchá i pro hromadnou výrobu. Zařízení může být zmenšeno až do velikosti jednoho milimetru, což by mohlo pomoct při složitých operacích plic nebo mozku.

Testy svého malého robotického ramena už vědci provedli na prasečím žaludku, který byl ale mimo tělo. To má být ale jen začátek, další zkoušky by měly být provedeny na žijícím zvířeti. Ještě potrvá, než malá umělá paže z Harvardu bude pomáhat při operacích lidských pacientů. V budoucnosti budou možná veškeré operace ležet na bedrech robotů a lidští chirurgové nebudou muset na nemocného ani sáhnout.

Zdroje: engadget.comharvard.edu
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře