Robotický ocas Arque pomůže s udržením rovnováhy

Robotický ocas Arque pomůže s udržením rovnováhy
, , aktualita
Lidé si nyní mohou nahradit to, co jim evoluce upřela, a sice ocas, který by jim pomáhal udržovat rovnováhu a vůbec se lépe pohybovat. Takové zařízení přesto vypadá mírně řečeno zvláštně, ale posuďte sami. 
K oblíbeným
reklama
Je dobře známo, že zvířata obdařená pohyblivým a dlouhým ocasem dokáží být velice mrštná. Stačí se podívat na padající kočku, která se i díky ocasu dokáže v mžiku otočit, aby přistála na nohy a která svůj ocas právě v letu využívá jako kormidlo. Přesně tak by mohli svůj umělý robotický ocas využívat i lidé. 
 
 
Máme tu prototyp zvaný Arque, který byl představen na konferenci SIGGRAPH v Los Angeles, i když jde trošku o odbočku od tradičních témat této akce, která se týkají spíše lidí sedících před monitory a ne pohybu. 
 
A není ani divu, že jde o věc, která vznikla na japonské Univerzitě Keió, ostatně zvířecí ouška a ocasy jsou v Japonsku populární, i když spíše v nepohyblivé plyšové verzi. Arque je oproti tomu tlustý segmentový robotický ocas napodobující funkci opravdového, a to i v tom, že je v podstatě tvořen obratli. Je třeba také říci, že autoři se v tomto případě nenechali inspirovat kočkami nebo opicemi, ale mořským koníkem. 
 
 
Arque může být přizpůsoben velikosti a váze svého nositele, a to prostě tak, že se mohou ubrat, nebo naopak přidat jednotlivé umělohmotné obratle a do každého se také mohou umístit závaží, aby měl celý ocas potřebnou hmotnost a efekt. Pohyb zajistí čtyři umělé svaly, které tak vždy stahují jednu stranu, a ocas se tak může hýbat zcela volně. Svaly jsou nafukovací, takže využívají pumpovaný vzduch. 
 
To je ale aktuálně největší problém, protože ocas potřebuje výkonný externí kompresor, takže nyní nejde o mobilní zařízení. Někdo jiný by ale jako větší problém možná viděl to, že by s takovou věcí přimontovanou ve stylu pásu cudnosti vypadal jako pošuk, nicméně autoři přesto chtějí svůj Arque nabídnout pro praktické využití, a to třeba pro pracovníky ve skladech, kteří zvedají těžké předměty. Případně by se dal využít pro zábavu, a to ve virtuální realitě (ne nutně v aktuální podobě), kde by zajišťoval fyzickou odezvu (či cloumavý efekt). 
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář