www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rocket Lake-S: 14nm desktopová CPU s grafikou Xe?

Rocket Lake-S: 14nm desktopová CPU s grafikou Xe?
, , aktualita
Zatímco generace Intel Comet Lake-S nás nejspíše už nemá čím překvapit, v případě Rocket Lake-S je to poněkud jiné. Můžeme o ní uvažovat jako o ještě jedné 14nm generaci, ale tak to vůbec nemusí být. 
K oblíbeným
reklama
Intel Comet Lake-S by měly dorazit brzy v příštím roce a nabídnout až 10 jader pro novou patici, čipové sady a se zvýšeným TDP. Vedle toho by měl Intel prostě a jednoduše dále mačkat poslední šťávu ze svého 14nm procesu. Ovšem co Rocket Lake-S, o níž se mluví jako o 11. generaci Core? Bude to prostě jen ještě jedna 14nm vlna desktopových procesorů, anebo něco trošku jiného? 
 
10nm procesory jsou nalinkované, ale co poslední 14nm?
 
Těžko si lze představit, že by Intel měl ještě co nabídnout v rámci ještě jedné 14nm generace, a to v tom ohledu, aby ta vylepšovala a dále stavěla na Comet Lake-S. Přichází ale následující snímek z čínských fór, který ukazuje dvě zajímavé věci.
 
 
Rocket Lake-S by se totiž nemusely zaměřit na rozvoj CPU části, ale naopak GPU. Vidíme tu TDP 125 W, ovšem ne pro 10 jader, ale pouze pro 8. Na druhou stranu je tu již grafika 12. generace, čili Xe, kterou mají disponovat už i 10nm Tiger Lake a vedle toho se dozvídáme o podpoře rychlejších pamětí, jež by se ostatně výkonné grafice měly velice hodit. Zároveň tu ale jsou i dvě nesrovnalosti. 
 
Jednak je to grafika 9. generace v procesorech Comet Lake, která má mít 48 jednotek EU, ale budiž, to můžeme brát jako maximum, i když dosud jsem ještě nezaznamenal Comet Lake s více než 24 EU v grafickém jádru. Rocket Lake však mají mít pouze 32 EU a i když by se dalo říci, že jde o novou generaci grafiky, která může mít daleko výkonnější jednotky, pak se stačí podívat na 96 EU u Tiger Lake a je zřejmé, že GPU v Rocket Lake asi nijak zvlášť výkonná nebudou. 
 
Pokud tedy mají informace z tohoto výpisu sedět, můžeme se ptát, jaký je vůbec smysl generace Rocket Lake a proč bychom měli mít zájem o osmijádro, které je sice vybaveno moderní grafikou, ale ve spíše slabší verzi. Server wccftech přitom mluví o tom, že Intel může "backportovat" novou architekturu na starší proces, čili že by využil jádra Sunny Cove či rovnou Willow Cove na 14nm procesorech, jenomže zde nám zase nesedí informace o stále 256bitovém AVX. Čili buď je to pravda a Intel s vidinou nevhodnosti 10nm procesu pro desktopová CPU se k takové věci opravdu odhodlal, a to třeba s různými ústupky (jako třeba právě v případě AVX), anebo je to všechno blamáž a i Rocket Lake budou v zásadě stále staré Skylake. Ale začíná to být zajímavé. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala