www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rocket Lake-S: 14nm desktopová CPU s grafikou Xe?

Rocket Lake-S: 14nm desktopová CPU s grafikou Xe?
, , aktualita
Zatímco generace Intel Comet Lake-S nás nejspíše už nemá čím překvapit, v případě Rocket Lake-S je to poněkud jiné. Můžeme o ní uvažovat jako o ještě jedné 14nm generaci, ale tak to vůbec nemusí být. 
K oblíbeným
reklama
Intel Comet Lake-S by měly dorazit brzy v příštím roce a nabídnout až 10 jader pro novou patici, čipové sady a se zvýšeným TDP. Vedle toho by měl Intel prostě a jednoduše dále mačkat poslední šťávu ze svého 14nm procesu. Ovšem co Rocket Lake-S, o níž se mluví jako o 11. generaci Core? Bude to prostě jen ještě jedna 14nm vlna desktopových procesorů, anebo něco trošku jiného? 
 
10nm procesory jsou nalinkované, ale co poslední 14nm?
 
Těžko si lze představit, že by Intel měl ještě co nabídnout v rámci ještě jedné 14nm generace, a to v tom ohledu, aby ta vylepšovala a dále stavěla na Comet Lake-S. Přichází ale následující snímek z čínských fór, který ukazuje dvě zajímavé věci.
 
 
Rocket Lake-S by se totiž nemusely zaměřit na rozvoj CPU části, ale naopak GPU. Vidíme tu TDP 125 W, ovšem ne pro 10 jader, ale pouze pro 8. Na druhou stranu je tu již grafika 12. generace, čili Xe, kterou mají disponovat už i 10nm Tiger Lake a vedle toho se dozvídáme o podpoře rychlejších pamětí, jež by se ostatně výkonné grafice měly velice hodit. Zároveň tu ale jsou i dvě nesrovnalosti. 
 
Jednak je to grafika 9. generace v procesorech Comet Lake, která má mít 48 jednotek EU, ale budiž, to můžeme brát jako maximum, i když dosud jsem ještě nezaznamenal Comet Lake s více než 24 EU v grafickém jádru. Rocket Lake však mají mít pouze 32 EU a i když by se dalo říci, že jde o novou generaci grafiky, která může mít daleko výkonnější jednotky, pak se stačí podívat na 96 EU u Tiger Lake a je zřejmé, že GPU v Rocket Lake asi nijak zvlášť výkonná nebudou. 
 
Pokud tedy mají informace z tohoto výpisu sedět, můžeme se ptát, jaký je vůbec smysl generace Rocket Lake a proč bychom měli mít zájem o osmijádro, které je sice vybaveno moderní grafikou, ale ve spíše slabší verzi. Server wccftech přitom mluví o tom, že Intel může "backportovat" novou architekturu na starší proces, čili že by využil jádra Sunny Cove či rovnou Willow Cove na 14nm procesorech, jenomže zde nám zase nesedí informace o stále 256bitovém AVX. Čili buď je to pravda a Intel s vidinou nevhodnosti 10nm procesu pro desktopová CPU se k takové věci opravdu odhodlal, a to třeba s různými ústupky (jako třeba právě v případě AVX), anebo je to všechno blamáž a i Rocket Lake budou v zásadě stále staré Skylake. Ale začíná to být zajímavé. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím
Před pár dny Twitter pořádně naštval amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť si dovolil označit jeho příspěvek za zavádějící a nabídl jiné informace. Trump to nenechal jen tak a podepsal výkonné nařízení, který sociálním sítím trochu zavaří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“ USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“
Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Včera, aktualita, Jan Vítek