www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rocket Lake-S: 14nm desktopová CPU s grafikou Xe?

Rocket Lake-S: 14nm desktopová CPU s grafikou Xe?
, , aktualita
Zatímco generace Intel Comet Lake-S nás nejspíše už nemá čím překvapit, v případě Rocket Lake-S je to poněkud jiné. Můžeme o ní uvažovat jako o ještě jedné 14nm generaci, ale tak to vůbec nemusí být. 
K oblíbeným
reklama
Intel Comet Lake-S by měly dorazit brzy v příštím roce a nabídnout až 10 jader pro novou patici, čipové sady a se zvýšeným TDP. Vedle toho by měl Intel prostě a jednoduše dále mačkat poslední šťávu ze svého 14nm procesu. Ovšem co Rocket Lake-S, o níž se mluví jako o 11. generaci Core? Bude to prostě jen ještě jedna 14nm vlna desktopových procesorů, anebo něco trošku jiného? 
 
10nm procesory jsou nalinkované, ale co poslední 14nm?
 
Těžko si lze představit, že by Intel měl ještě co nabídnout v rámci ještě jedné 14nm generace, a to v tom ohledu, aby ta vylepšovala a dále stavěla na Comet Lake-S. Přichází ale následující snímek z čínských fór, který ukazuje dvě zajímavé věci.
 
 
Rocket Lake-S by se totiž nemusely zaměřit na rozvoj CPU části, ale naopak GPU. Vidíme tu TDP 125 W, ovšem ne pro 10 jader, ale pouze pro 8. Na druhou stranu je tu již grafika 12. generace, čili Xe, kterou mají disponovat už i 10nm Tiger Lake a vedle toho se dozvídáme o podpoře rychlejších pamětí, jež by se ostatně výkonné grafice měly velice hodit. Zároveň tu ale jsou i dvě nesrovnalosti. 
 
Jednak je to grafika 9. generace v procesorech Comet Lake, která má mít 48 jednotek EU, ale budiž, to můžeme brát jako maximum, i když dosud jsem ještě nezaznamenal Comet Lake s více než 24 EU v grafickém jádru. Rocket Lake však mají mít pouze 32 EU a i když by se dalo říci, že jde o novou generaci grafiky, která může mít daleko výkonnější jednotky, pak se stačí podívat na 96 EU u Tiger Lake a je zřejmé, že GPU v Rocket Lake asi nijak zvlášť výkonná nebudou. 
 
Pokud tedy mají informace z tohoto výpisu sedět, můžeme se ptát, jaký je vůbec smysl generace Rocket Lake a proč bychom měli mít zájem o osmijádro, které je sice vybaveno moderní grafikou, ale ve spíše slabší verzi. Server wccftech přitom mluví o tom, že Intel může "backportovat" novou architekturu na starší proces, čili že by využil jádra Sunny Cove či rovnou Willow Cove na 14nm procesorech, jenomže zde nám zase nesedí informace o stále 256bitovém AVX. Čili buď je to pravda a Intel s vidinou nevhodnosti 10nm procesu pro desktopová CPU se k takové věci opravdu odhodlal, a to třeba s různými ústupky (jako třeba právě v případě AVX), anebo je to všechno blamáž a i Rocket Lake budou v zásadě stále staré Skylake. Ale začíná to být zajímavé. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhu převzaly vládu elektronické paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš
Letos se objevil u výrobců počítačových myší nový trend, který sice (zatím) nelze považovat za celoplošný, ale i tak je už dost rozšířený. Jde o odlehčování myší, a to především pomocí otvorů v jejich plášti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ARM Cortex-A78AE: nové CPU pro autonomní aplikace, např. auta ARM Cortex-A78AE: nové CPU pro autonomní aplikace, např. auta
Autonomní auta potřebují výkonný hardware pro své fungování. Společnost ARM pro ně (a jiné autonomní aplikace) představila nové CPU Cortex-A78AE, které je speciálně upraveno pro zpracování potřebných dat včetně obrazu z kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ClockTuner for Ryzen (CTR) je už k dispozici ve verzi 1.0 beta ClockTuner for Ryzen (CTR) je už k dispozici ve verzi 1.0 beta
Jurij Bublij známý jako 1USMUS vypustil do světa svou taktovací utilitu určenou speciálně procesorům AMD s architekturou Zen 2. Jde tak o stále aktuální generaci modelů Ryzen a Threadripper. K čemu CTR může posloužit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Artemis I ponese červené červí logo NASA, už je na segmentech pomocné rakety Artemis I ponese červené červí logo NASA, už je na segmentech pomocné rakety
NASA se vrací na Měsíc, a tak bylo rozhodnuto, že se vrátí i staré jednoduché logo této vesmírné agentury. Jde o "červí" logo, které bylo používáno až do roku 1992, ovšem éru Apolla nezažilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek