Rover Mars 2020 s sebou poveze malou helikoptéru

Rover Mars 2020 s sebou poveze malou helikoptéru
, , aktualita
Už dlouho se ví o tom, že NASA zvažovala o vybavení příštího marťanského roveru jeho vlastní malou průzkumnou helikoptérou. Ovšem až nyní můžeme říci, že Mars 2020 ji s sebou opravdu poveze a využije. 
reklama
Je jasné, že vyslat létající vrtulový stroj na Mars není jen tak a jde především o to, aby vůbec dokázal vzlétnout. Však hustota tamní atmosféry se pohybuje jen mezi 600 a 1 000 Pa nepočítaje extrémy, což odpovídá případu, kdyby se takový stroj měl vznášet ve výšce asi 30 kilometrů u nás na Zemi. Dá se tak očekávat, že marťanská helikoptéra asi nevydrží letět dlouho, ale i krátká doba může stačit nehledě na to, že jí bude velice nápomocná citelně slabší přitažlivost. 
 
 
Mars Helicopter, jak už zní oficiální název, poslouží v prvé řadě k tomu, aby byla dokázána schopnost zařízení těžších než vzduch létat v takových podmínkách. Půjde jinak samozřejmě o zcela autonomní zařízení, neboť není možné, aby bylo řízeno s mnohaminutovým zpožděním komunikace ze Země a vydat se má na cestu společně s novým roverem v červenci 2020. NASA v tomto podniku vidí také další prvenství a také možnost inspirovat další generaci vědců. 
 
 
Zařízení bylo vyvinuto v NASA JPL a jde o výsledek čtyř let práce. Inženýři z JPL museli vše vměstnat do 1,8 kilogramů s trupem o tvaru kostky s hranou cca 10 centimetrů. Nad ní jsou pak dva velké rotory točící se proti sobě, a to rychlostí téměř 3000 otáček za minutu, aby mohl stroj vůbec vzlétnout. Můžeme si být jisti (a ostatně video to ukazuje), že NASA má svou helikoptérku dobře vyzkoušenou v komoře s částečně odsátou atmosférou, jejíž hustota odpovídala té marťanské. 
 
Napájení budou zajišťovat baterie typu Li-ion dobíjené z vlastních solárních panelů. Ty budou jednak pohánět rotory a napájet potřebné systémy, ale také udržovat klíčová zařízení v teple za mrazivých nocí. 
 
Helikoptérka bude nejdříve schována v břiše nového roveru, který pro ni najde vhodné místo, kde ji položí na zem. Pak rover poodjede a poslouží k přeposlání pokynů z řídicího střediska. Nejdříve se budou muset dobít baterie a provést různé testy, než se Mars Helicopter pokusí o svůj první let. Půjde o počátek její vlastní 30denní malé mise, v jejímž rámci by měla na Marsu letět celkem pětkrát, a to pokaždé o něco dále. 
 
NASA doufá, že helikoptérka uletí alespoň několik set metrů a v letu vydrží až 90 sekund. Při svém prvním letu to ale bude jen vzlet do výšky tří metrů, kde se pokusí vydržet 30 sekund vznášet. Žádné jiné úkoly tak toto zařízení nemá, však ono bude mít i tak dost starostí samo se sebou. Nástupci, pokud se helikoptérka osvědčí, by už ale mohli plnit další úkoly, jako je průzkum jinak nedostupných míst nebo prostě zajištění většího rozhledu. 
 
Mise Mars 2020 bude dle plánu startovat na raketě Atlas V z Mysu Canaveral na Floridě v červenci 2020 a na Mars by pak dorazila v únoru 2021. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře