Rover Mars 2020 s sebou poveze malou helikoptéru

Rover Mars 2020 s sebou poveze malou helikoptéru
, , aktualita
Už dlouho se ví o tom, že NASA zvažovala o vybavení příštího marťanského roveru jeho vlastní malou průzkumnou helikoptérou. Ovšem až nyní můžeme říci, že Mars 2020 ji s sebou opravdu poveze a využije. 
reklama
Je jasné, že vyslat létající vrtulový stroj na Mars není jen tak a jde především o to, aby vůbec dokázal vzlétnout. Však hustota tamní atmosféry se pohybuje jen mezi 600 a 1 000 Pa nepočítaje extrémy, což odpovídá případu, kdyby se takový stroj měl vznášet ve výšce asi 30 kilometrů u nás na Zemi. Dá se tak očekávat, že marťanská helikoptéra asi nevydrží letět dlouho, ale i krátká doba může stačit nehledě na to, že jí bude velice nápomocná citelně slabší přitažlivost. 
 
 
Mars Helicopter, jak už zní oficiální název, poslouží v prvé řadě k tomu, aby byla dokázána schopnost zařízení těžších než vzduch létat v takových podmínkách. Půjde jinak samozřejmě o zcela autonomní zařízení, neboť není možné, aby bylo řízeno s mnohaminutovým zpožděním komunikace ze Země a vydat se má na cestu společně s novým roverem v červenci 2020. NASA v tomto podniku vidí také další prvenství a také možnost inspirovat další generaci vědců. 
 
 
Zařízení bylo vyvinuto v NASA JPL a jde o výsledek čtyř let práce. Inženýři z JPL museli vše vměstnat do 1,8 kilogramů s trupem o tvaru kostky s hranou cca 10 centimetrů. Nad ní jsou pak dva velké rotory točící se proti sobě, a to rychlostí téměř 3000 otáček za minutu, aby mohl stroj vůbec vzlétnout. Můžeme si být jisti (a ostatně video to ukazuje), že NASA má svou helikoptérku dobře vyzkoušenou v komoře s částečně odsátou atmosférou, jejíž hustota odpovídala té marťanské. 
 
Napájení budou zajišťovat baterie typu Li-ion dobíjené z vlastních solárních panelů. Ty budou jednak pohánět rotory a napájet potřebné systémy, ale také udržovat klíčová zařízení v teple za mrazivých nocí. 
 
Helikoptérka bude nejdříve schována v břiše nového roveru, který pro ni najde vhodné místo, kde ji položí na zem. Pak rover poodjede a poslouží k přeposlání pokynů z řídicího střediska. Nejdříve se budou muset dobít baterie a provést různé testy, než se Mars Helicopter pokusí o svůj první let. Půjde o počátek její vlastní 30denní malé mise, v jejímž rámci by měla na Marsu letět celkem pětkrát, a to pokaždé o něco dále. 
 
NASA doufá, že helikoptérka uletí alespoň několik set metrů a v letu vydrží až 90 sekund. Při svém prvním letu to ale bude jen vzlet do výšky tří metrů, kde se pokusí vydržet 30 sekund vznášet. Žádné jiné úkoly tak toto zařízení nemá, však ono bude mít i tak dost starostí samo se sebou. Nástupci, pokud se helikoptérka osvědčí, by už ale mohli plnit další úkoly, jako je průzkum jinak nedostupných míst nebo prostě zajištění většího rozhledu. 
 
Mise Mars 2020 bude dle plánu startovat na raketě Atlas V z Mysu Canaveral na Floridě v červenci 2020 a na Mars by pak dorazila v únoru 2021. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměnová burza Coinbase zvažuje podporu dalších 5 “coinů” Kryptoměnová burza Coinbase zvažuje podporu dalších 5 “coinů”
Burza s kryptoměnami Coinbase je hojně využívána i u nás. Zástupci burzi se nyní nenej na Twitteru nechali slyšet, že zvažují zavedení podpory dalších pěti nových kryptoměn. Mezi nimi by se mohla objevit např. Zcash. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nahradí AI Mooreův zákon jako hlavní pohon IT průmyslu? Nahradí AI Mooreův zákon jako hlavní pohon IT průmyslu?
Ač se to možná nezdá, Mooreův zákon stál jako šedá eminence za rozvojem IT průmyslu, protože byl prostě všeobecně považován za platný. Tento konstrukt už byl však mnohokrát označen za mrtvý. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA se možná připravila o možnost detekce organických molekul na Marsu už před 40 lety NASA se možná připravila o možnost detekce organických molekul na Marsu už před 40 lety
Už nějakou dobu visí ve vzduchu otázka, jak je možné, že agentuře NASA trval objev komplexních organických molekul na Marsu tak dlouho. Existuje možnost, že ty mohly být objeveny už v 70. letech, ovšem NASA sama se o to připravila.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve v CS:GO zrušilo lootboxy, ale pouze v Belgii a Holandsku Valve v CS:GO zrušilo lootboxy, ale pouze v Belgii a Holandsku
Pozdvižení kolem mikotransakcí a loot boxů s příchodem léta utichlo, ovšem i nadále se toto téma rozvíjí a jde především o země, které se už dříve vyjádřily ve smyslu, že něco takového nebudou tolerovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie
Vědci obsluhující observatoř IceCube na Antarktidě dokázali poprvé v historii zachytit neutrino, které k nám přicestovalo z jiné galaxie, a to nejspíše od její supermasivní černé díry. Právě to je na něm zvláštní. 
Včera, aktualita, Jan Vítek