Rukavice se senzory pomůže robotům rozpoznávat předměty

Rukavice se senzory pomůže robotům rozpoznávat předměty
, , aktualita
Massachusettský technologický institut přináší další projekt ze světa robotiky. Tentokrát se jedná o rukavici vybavenou spoustou senzorů, které mají za úkol předávat data umělé inteligenci, jež následně rozpozná daný předmět. 
K oblíbeným
reklama
Tým vědců z Massachusettského technologického institutu stojí za vývojem rukavice, která má umělé inteligenci pomáhat rozpoznávat předměty samotným dotykem. Tyto informace pak můžou být k užitku různým robotům, kteří budou lépe manipulovat s předměty. Technologie také může najít své uplatnění v oblasti robotických protéz. V robotice je totiž správné uchopování nejrůznějších předmětů stále výzvou. 
 
"Hmatová rukavice" je rukavice vybavená více než 550 malými senzory tlaku. Výzkumníci si rukavici nasadili a zkoušeli manipulovat s 26 různými předměty - například s plechovkou, nůžkami, tenisovým míčkem, lžící, perem a hrnkem. Systém pak určoval předměty podle dotyku s přesností až 76 % a také byl schopen odhadnout hmotnost většiny předmětů v rozsahu 60 gramů. 
 
 
Získaná data ze senzorů na rukavici také zaznamenala, jak přirozeně různé části lidské ruky spolupracují. Tyto informace se budou dát využít při sestrojování robotů, kteří budou schopní manipulovat s předměty jako člověk. Podle Subramaniana Sundarama z MIT je jejich cílem, aby roboti byli schopní dělat to, co lidé - například umývat nádobí. A k podobným činnostem je potřeba, aby stroj uměl držet předměty skoro tak dobře, jako to zvládne lidská ruka. 
 
Nejedná se o první podobnou rukavici se senzory, většina ale není vybavená takovým množstvím snímačů. Rukavice z MIT je vyrobena z dostupných materiálů a díky tomu jsou výrobní náklady na jeden kus zhruba deset dolarů (asi 230 korun). Jedním z materiálů je vodivý polymer, který mění svůj odpor v závislosti na tlaku. 
 
Na Massachusettském technologickém institutu se zabývají také vývojem robotické paže, která pomůže člověku zvednout těžký předmět. Další robot z MIT si zvládne hrát hru Jenga, při které musí opatrně vytahovat dřevěné hranolky z postavené věže. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek