Rukavice se senzory pomůže robotům rozpoznávat předměty

Rukavice se senzory pomůže robotům rozpoznávat předměty
, , aktualita
Massachusettský technologický institut přináší další projekt ze světa robotiky. Tentokrát se jedná o rukavici vybavenou spoustou senzorů, které mají za úkol předávat data umělé inteligenci, jež následně rozpozná daný předmět. 
K oblíbeným
reklama
Tým vědců z Massachusettského technologického institutu stojí za vývojem rukavice, která má umělé inteligenci pomáhat rozpoznávat předměty samotným dotykem. Tyto informace pak můžou být k užitku různým robotům, kteří budou lépe manipulovat s předměty. Technologie také může najít své uplatnění v oblasti robotických protéz. V robotice je totiž správné uchopování nejrůznějších předmětů stále výzvou. 
 
"Hmatová rukavice" je rukavice vybavená více než 550 malými senzory tlaku. Výzkumníci si rukavici nasadili a zkoušeli manipulovat s 26 různými předměty - například s plechovkou, nůžkami, tenisovým míčkem, lžící, perem a hrnkem. Systém pak určoval předměty podle dotyku s přesností až 76 % a také byl schopen odhadnout hmotnost většiny předmětů v rozsahu 60 gramů. 
 
 
Získaná data ze senzorů na rukavici také zaznamenala, jak přirozeně různé části lidské ruky spolupracují. Tyto informace se budou dát využít při sestrojování robotů, kteří budou schopní manipulovat s předměty jako člověk. Podle Subramaniana Sundarama z MIT je jejich cílem, aby roboti byli schopní dělat to, co lidé - například umývat nádobí. A k podobným činnostem je potřeba, aby stroj uměl držet předměty skoro tak dobře, jako to zvládne lidská ruka. 
 
Nejedná se o první podobnou rukavici se senzory, většina ale není vybavená takovým množstvím snímačů. Rukavice z MIT je vyrobena z dostupných materiálů a díky tomu jsou výrobní náklady na jeden kus zhruba deset dolarů (asi 230 korun). Jedním z materiálů je vodivý polymer, který mění svůj odpor v závislosti na tlaku. 
 
Na Massachusettském technologickém institutu se zabývají také vývojem robotické paže, která pomůže člověku zvednout těžký předmět. Další robot z MIT si zvládne hrát hru Jenga, při které musí opatrně vytahovat dřevěné hranolky z postavené věže. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou? Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou?
MSI si pochopitelně chystá nové základní desky pro procesory Comet Lake-S a nyní se dozvídáme, že ty se objevily v záznamech Eurasian Economic Commission (EEC). Jaké modely to konkrétně jsou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář