Video: Robotická paže z MIT pomůže člověku zvednout těžký předmět

Video: Robotická paže z MIT pomůže člověku zvednout těžký předmět
, , aktualita
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu se pochlubili robotickým pomocníkem, který dokáže spolupracovat se svým uživatelem. Robotická paže tak usnadní zvedání velkých a těžkých předmětů, které by člověk neunesl. 
K oblíbeným
reklama
Robotický pomocník z Massachusettského technologického institutu může nabídnout svou pomocnou ruku člověku například při zvedání a přemisťování těžkých a velkých předmětů, jako je gauč nebo třeba těžká krabice. Tímto řešením se zabývá konkrétně Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory z MIT. 
 
Vědci vytvořili robota nazvaného RoboRaise, který pomáhá zvedat věci s pomocí sledování lidských svalů. RoboRaise používá senzory EMG (elektromyografie), které se aplikují na biceps a triceps uživatele, aby sledovaly svalovou aktivitu. Díky senzorům a signálům z nich je pak možné určit aktuální polohu lidské paže a robot na tyto informace reaguje zdvihem svého mechanického ramene. 
 
 
Systém prošel testováním na sérii úkolů, které zahrnovaly zvedání různých napodobenin komponent do letadel. Robot reagoval správně na zhruba 70 % všech gest. Podle tvůrců má být jejich přístup ke zvedání objektů pomocí robotické paže velmi intuitivní a také podobný tomu, jako by člověk manipuloval s předmětem spolu s jinou živou osobou. 
 
Robot zhruba kopíruje pohyby a vyvozuje také užitečné úpravy. Důležité je dekódování neverbálních narážek, které robotovi naznačí, zda má paži nastavit výš, nebo naopak níž. Používáním svalů ke komunikaci se strojem z robota v podstatě dělá prodloužení lidské ruky, které může uživatel plně ovládat. 
 
V budoucnu se tým tvůrců hodlá zabývat vylepšováním možností, jaké RoboRaise nabízí. Přidávají další senzory či zapojují jiné skupiny svalů, aby robot byl schopen konat komplexnější a složitější úkoly. Robotický pomocník by tak nakonec mohl být využíván ve výrobě, na stavbách či i jako domácí asistent například ke zvedání nábytku. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek