Video: Robotická paže z MIT pomůže člověku zvednout těžký předmět

Video: Robotická paže z MIT pomůže člověku zvednout těžký předmět
, , aktualita
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu se pochlubili robotickým pomocníkem, který dokáže spolupracovat se svým uživatelem. Robotická paže tak usnadní zvedání velkých a těžkých předmětů, které by člověk neunesl. 
K oblíbeným
reklama
Robotický pomocník z Massachusettského technologického institutu může nabídnout svou pomocnou ruku člověku například při zvedání a přemisťování těžkých a velkých předmětů, jako je gauč nebo třeba těžká krabice. Tímto řešením se zabývá konkrétně Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory z MIT. 
 
Vědci vytvořili robota nazvaného RoboRaise, který pomáhá zvedat věci s pomocí sledování lidských svalů. RoboRaise používá senzory EMG (elektromyografie), které se aplikují na biceps a triceps uživatele, aby sledovaly svalovou aktivitu. Díky senzorům a signálům z nich je pak možné určit aktuální polohu lidské paže a robot na tyto informace reaguje zdvihem svého mechanického ramene. 
 
 
Systém prošel testováním na sérii úkolů, které zahrnovaly zvedání různých napodobenin komponent do letadel. Robot reagoval správně na zhruba 70 % všech gest. Podle tvůrců má být jejich přístup ke zvedání objektů pomocí robotické paže velmi intuitivní a také podobný tomu, jako by člověk manipuloval s předmětem spolu s jinou živou osobou. 
 
Robot zhruba kopíruje pohyby a vyvozuje také užitečné úpravy. Důležité je dekódování neverbálních narážek, které robotovi naznačí, zda má paži nastavit výš, nebo naopak níž. Používáním svalů ke komunikaci se strojem z robota v podstatě dělá prodloužení lidské ruky, které může uživatel plně ovládat. 
 
V budoucnu se tým tvůrců hodlá zabývat vylepšováním možností, jaké RoboRaise nabízí. Přidávají další senzory či zapojují jiné skupiny svalů, aby robot byl schopen konat komplexnější a složitější úkoly. Robotický pomocník by tak nakonec mohl být využíván ve výrobě, na stavbách či i jako domácí asistent například ke zvedání nábytku. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře