www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Rusko chce konkurovat rostoucímu SpaceX, ale má to háček

Rusko chce konkurovat rostoucímu SpaceX, ale má to háček
, , aktualita
Rozmach společností jako SpaceX a Blue Origin je problém především pro Rusko, které nyní zajišťuje pro NASA vynášení kosmonautů na ISS i další mise. Rusové tak chtějí těmto firmám lépe konkurovat, ovšem budou jejich plány stačit?
reklama
Ještě v roce 2013 ovládaly ruské rakety asi polovinu světového trhu s vynášením nákladu či posádek do vesmíru, ovšem především rozmach firmy SpaceX tuto kdysi dominantní ruskou pozici značně zeslabil. Stačí srovnat údaje za tento rok, kdy Rusové úspěšně vypustili na oběžnou dráhu 17 raket a z toho byla třetina pro cizí platící zákazníky nebo pro Mezinárodní vesmírnou stanici. 


Společnost SpaceX vypustila 16 raket Falcon9 a z toho bylo 11 komerčních letů. Pro příští rok navíc tato firma chystá ještě daleko více letů, a to aktuálně plánovaných 32. Lze tak očekávat, že rozdíly v počtu letů se mezi Ruskem a samotnou SpaceX budou prohlubovat. 

To může trápit především ruskou společnost Energia, která se snaží nástup SpaceX zachytit novou raketou Sojuz-5 vyvíjnou v rámci projektu Fenix, která se má stát i základem pro budoucí supertěžké rakety. Dříve bylo plánováno, že její testy začnou v roce 2022, a to vynášením nepilotovaných lodí známých jako Federace. 

Rusové mají do Sojuzu-5 vkládat velké naděje a vidí v něm odpověď na snahy amerických soukromých společností, a tak chtějí její vývoj maximálně uspíšit, neboť je zřejmé, že jim ujíždí vlak. V tomto roce tak mají dokončit předběžné práce na designu rakety, což je v souladu s plánem přijít se Sojuzem-5 na trh ke konci roku 2021. Nebude ale i to pozdě? 


Sojuz-5 je vícestupňová raketa, pro niž se počítá s motory RD-171, které spalují raketový kerosin stejně jako motory Merlin firmy SpaceX. Mluví se konkrétně o třech verzích této rakety, a to jednak základní Sojuz-5.1 s pouze dvěma stupni schopnými dostat do výšky 200 km pouze 9 tun nákladu. Sojuz-5.2 využívá vedle středového hlavního stupně ještě dva stejné postranní jako pomocné rakety a zde už mluvíme o 16 tunách vyslatelných kamkoliv na nízkou oběžnou dráhu. Nejtěžší Sojuz-5.3 bude kombinovat základ rakety verze 5.2 s navrch usazenou 5.1, díky čemuž už bude kapacita 25 tun rovněž na nízkou orbitu. Tato nejvýkonnější verze tak bude srovnatelná s Falcon 9 Full Thrust. 

Rusové tak chtějí dohnat firmu SpaceX, ovšem problém je ten, že ta na ně nebude čekat a sama se do roku 2021 posune výrazně kupředu se svými plánovanými těžkými raketami Falcon Heavy či schopností přistávat nejen s prvními stupni raket, ale i s druhými, od čehož si můžeme slíbit další snížení nákladů. Však před čtyřmi lety SpaceX měla v portfoliu teprve první verzi rakety Falcon 9 schopnou dostat na nízkou orbitu maximálně 10,5 tuny nákladu, která byla celá postradatelná. Už v příštím roce se má do vesmíru podívat pátá a finální verze Falcon 9, i když jsme v jejím vývoji zaznamenali nehodu ve zkoušce motoru a v dalších třech letech SpaceX také nebude nečinně stát. 

My se můžeme těšit především na první test rakety Falcon Heavy, který má přijít ještě do konce tohoto roku. Půjde o zvláště zajímavou událost vzhledem k tomu, že dle Muska nelze takový stroj otestovat na zemi a je poměrně velká pravděpodobnost, že se úvodní let moc nepodaří. I proto ale tato raketa neponese žádný náklad. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí
NVIDIA se rozhodla, že v tomto roce ještě nevyšle na trh nový mainstream a rozhodnutí to mělo být založené čistě na tom, že se to poněkud přepísklo s výrobou starých Pascalů. Co se týče akcií, NVIDIA na tom není lépe, spíš naopak. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka
Dle inzerátů firmy Microsoft, která shání potřebné pracovníky, se chystá spotřebitelská verze balíku Microsoft 365. Mluví se přímo o Microsoft 365 Consumer, která by tak měla obsahovat OS, Office či různé služby za předplatné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář