www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rusko chce konkurovat rostoucímu SpaceX, ale má to háček

Rusko chce konkurovat rostoucímu SpaceX, ale má to háček
, , aktualita
Rozmach společností jako SpaceX a Blue Origin je problém především pro Rusko, které nyní zajišťuje pro NASA vynášení kosmonautů na ISS i další mise. Rusové tak chtějí těmto firmám lépe konkurovat, ovšem budou jejich plány stačit?reklama
Ještě v roce 2013 ovládaly ruské rakety asi polovinu světového trhu s vynášením nákladu či posádek do vesmíru, ovšem především rozmach firmy SpaceX tuto kdysi dominantní ruskou pozici značně zeslabil. Stačí srovnat údaje za tento rok, kdy Rusové úspěšně vypustili na oběžnou dráhu 17 raket a z toho byla třetina pro cizí platící zákazníky nebo pro Mezinárodní vesmírnou stanici. 


Společnost SpaceX vypustila 16 raket Falcon9 a z toho bylo 11 komerčních letů. Pro příští rok navíc tato firma chystá ještě daleko více letů, a to aktuálně plánovaných 32. Lze tak očekávat, že rozdíly v počtu letů se mezi Ruskem a samotnou SpaceX budou prohlubovat. 

To může trápit především ruskou společnost Energia, která se snaží nástup SpaceX zachytit novou raketou Sojuz-5 vyvíjnou v rámci projektu Fenix, která se má stát i základem pro budoucí supertěžké rakety. Dříve bylo plánováno, že její testy začnou v roce 2022, a to vynášením nepilotovaných lodí známých jako Federace. 

Rusové mají do Sojuzu-5 vkládat velké naděje a vidí v něm odpověď na snahy amerických soukromých společností, a tak chtějí její vývoj maximálně uspíšit, neboť je zřejmé, že jim ujíždí vlak. V tomto roce tak mají dokončit předběžné práce na designu rakety, což je v souladu s plánem přijít se Sojuzem-5 na trh ke konci roku 2021. Nebude ale i to pozdě? 


Sojuz-5 je vícestupňová raketa, pro niž se počítá s motory RD-171, které spalují raketový kerosin stejně jako motory Merlin firmy SpaceX. Mluví se konkrétně o třech verzích této rakety, a to jednak základní Sojuz-5.1 s pouze dvěma stupni schopnými dostat do výšky 200 km pouze 9 tun nákladu. Sojuz-5.2 využívá vedle středového hlavního stupně ještě dva stejné postranní jako pomocné rakety a zde už mluvíme o 16 tunách vyslatelných kamkoliv na nízkou oběžnou dráhu. Nejtěžší Sojuz-5.3 bude kombinovat základ rakety verze 5.2 s navrch usazenou 5.1, díky čemuž už bude kapacita 25 tun rovněž na nízkou orbitu. Tato nejvýkonnější verze tak bude srovnatelná s Falcon 9 Full Thrust. 

Rusové tak chtějí dohnat firmu SpaceX, ovšem problém je ten, že ta na ně nebude čekat a sama se do roku 2021 posune výrazně kupředu se svými plánovanými těžkými raketami Falcon Heavy či schopností přistávat nejen s prvními stupni raket, ale i s druhými, od čehož si můžeme slíbit další snížení nákladů. Však před čtyřmi lety SpaceX měla v portfoliu teprve první verzi rakety Falcon 9 schopnou dostat na nízkou orbitu maximálně 10,5 tuny nákladu, která byla celá postradatelná. Už v příštím roce se má do vesmíru podívat pátá a finální verze Falcon 9, i když jsme v jejím vývoji zaznamenali nehodu ve zkoušce motoru a v dalších třech letech SpaceX také nebude nečinně stát. 

My se můžeme těšit především na první test rakety Falcon Heavy, který má přijít ještě do konce tohoto roku. Půjde o zvláště zajímavou událost vzhledem k tomu, že dle Muska nelze takový stroj otestovat na zemi a je poměrně velká pravděpodobnost, že se úvodní let moc nepodaří. I proto ale tato raketa neponese žádný náklad. 
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností
Razer představil novou verzi své mechanické herní klávesnice Razer BlackWidow Ultimate, která je vylepšena o odolnost proti polití vodou. Dokonce to potvrzuje certifikace IP54. Co dalšího novinka nabízí?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps
Bezdrátové sítě se stále zrychlují a Intel je jeden z předních výrobců bezdrátových modemů. V nabídce se objevil nový LTE model Intel XMM 7560 s rychlostí až 1,6 Gbps a představil také novou 5G verzi Intel XMM 8060.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
17.11.2017, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek16 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář