www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 3000 bude mít pod pokličkou opět pájku

Ryzen 3000 bude mít pod pokličkou opět pájku
, , aktualita
Nástup procesorů AMD Ryzen 3000 znamená i nové kolečko zjišťování toho, jakým způsobem je nainstalován IHS, čili heatspreader a zda výrobce i zde použije kvalitní indiovou pájku. To zde platí, ale jen z poloviny, což ale asi nebude na škodu.
K oblíbeným
reklama
Otázka pájka, nebo pasta byla v případě Ryzen 3000 zodpovězena velice rychle. Ostatně vzorky těchto procesorů už kolují všude možně, ovšem zde jde výhradně o vyjádření marketingového manažera Roberta Hallocka z AMD, který už sám potvrdil, že 3. generace procesorů Ryzen využije pájku spojující procesor s jeho heatspreaderem. 
 
Intel Clarkdale s 32nm CPU a 45nm integrovaným čipsetem (northbridge) 
 
AMD se ale může dát cestou Intelu, takže pájka nemusí být využita pro celý procesor, respektive pro oba jeho čipy. Připájený může být pouze 7nm čiplet nebo čiplety, zatímco 14nm I/O čip je zaplácnutý jen měkkým teplovodivým materiálem, čili podobně, jako je tomu na výše zobrazeném Intelu generace Clarkdale. Bylo by to ostatně logické. Právě čiplet (tehdy se tomu ještě tak neříkalo) je zde nejvíce výkonnou součástí, zatímco I/O čip bude obsahovat kontrolery, možná další cache a zkrátka nebude ani zdaleka topit tolik jako procesorová jádra. To platí i pro přetaktování, které se bude týkat čipletu, i když při taktování pamětí nebo sběrnice Infinity Fabric by se mělo týkat i I/O čipu. Ale uvidíme, osobně bych se vůbec nedivil, kdyby bylo připájeno vše, ostatně Hallock na otázku o pájce odpověděl: "Soldered like a boss".
 
Nicméně platit by stejně jako dříve mělo to, že tzv. delidding, čili odstraňování heatspreaderu pro přímé chlazení procesoru nebo nahrazení pasty lepším materiálem pro vedení tepla (tekutý kov), by ani v případě Ryzenů 3000 neměl mít valný smysl. Nehledě na to, že sundávání heatspreaderu připájeného k procesoru je mnohem obtížnější, než kdyby šlo jen o pastu a skýtá větší riziko poškození. 
 
 
Je tu ale ještě jedna otázka. Když se Lisa Su v lednu chlubila takovýmto procesorem, tehdy ještě prototypem, navenek se tvářila, že Ryzen 3000 budou osmijádrové s jedním čipletem. Záměrně ale ukázala kus, na kterém bylo vidět, že jeden čiplet chyběl a my se můžeme ptát, zda takto budou zpracovány i finální verze maximálně osmijádrových Ryzenů 3000. Bylo by totiž z hlediska soudržnosti celého procesoru lepší, kdyby byl čiplet umístěn více ke středu celého procesoru, čili stejně jako v případě výše zobrazeného Clarkdale. 
 
Jsou tak tři možnosti, buď tu bude hluché místo, nebo se čiplet posune doprostřed, nebo se použije kus křemíku jako opora jako v případě procesorů Threadripper. Poslední možnost nevypadá zrovna pravděpodobně, ale uvidíme, jak to nakonec bude. Na detailní snímky 12jádrového Ryzenu se můžete podívat třeba na Anandtechu.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů