www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen má v SMT bug projevující se v Linuxu a FreeBSD

Ryzen má v SMT bug projevující se v Linuxu a FreeBSD
, , aktualita
Programátoři využívající systém FreeBSD odhalili chybu v SMT procesorů AMD Ryzen, která může způsobit restart daného počítače. To by nebyl až tak závažný problém, jenomže jde celkem logicky i o procesory Threadripper a především EPYC. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Ryzen budou pracovat především na systémech Windows, ovšem v serverovém sektoru je to zcela jiné, pokud se to má týkat i procesorů EPYC a systémů Linux a FreeBSD. Zatím není jasné, co tuto chybu způsobuje, ale vypadá to, že je spojena s plným vytížením procesoru, při němž jsou data v jeho cache často na přesunu, a to přináší nestabilitu až restart systému. 
 
 
 
Prozatím je řešení prosté, čili vypnout v BIOSu SMT, což ale samozřejmě není dlouhodobá cesta z problémů, neboť tím přicházíme o výkon, takže bude muset následovat nějaká akce ze strany AMD, a to nejspíše opravný mikrokód procesoru. 
 
 
Vývojář Phoronix Test Suite Michael Larabel k tomu dokonce připravil i speciální test, který může být spuštěn jako důkaz, že chyba v SMT procesorů Ryzen a jiných skutečně existuje, takže se ukazuje, že jde o "spolehlivou" chybu a ne něco, co se možná někdy objeví ve výjimečných případech. To si může každý ověřit sám, pokud Phoronix spustí tímto příkazem: 
 
PTS_CONCURRENT_TEST_RUNS=4 TOTAL_LOOP_TIME=60 phoronix-test-suite stress-run build-linux-kernel build-php build-apache build-imagemagick
 
Spuštěním tohoto příkazu zahájíte kompilaci čtyř různých softwarových projektů najednou, a to stále dokola, což je práce asi na hodinu. Ovšem už zanedlouho se mají objevovat chyby (segfault).
 
reklama
Nejnovější články
SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3 SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3
Architektura RISC-V je vnímána především jako konkurence pro ARM a my s ní máme spojenu také společnost SiFive, která dokončila návrh velice zajímavého čipu pro 5nm výrobní proces firmy TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky
S největší pravděpodobností těžaři kryptoměn stojí za podvodným svoláváním grafických karet v Číně, před nímž varuje společnost AMD i její AIB partner XFX. Těžaři zde cílí na karty Radeon RX 580. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě
NVIDIA tento týden představila nové serverové procesory Grace založené na jádrech ARM, které vyšle do boje na serverovém trhu. Nový CEO Intelu Pat Gelsinger tak dostal logický dotaz, co si o tom všem myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM
Společnost AMD včera nečekaně představila nová APU Cezanne pro desktopy, o nichž jsme už stejně díky čínským leakerům věděli. Jak se také dalo očekávat, určeny budou pouze pro OEM výrobce, tedy prozatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají
Sony zítra uvolní první větší update pro PlayStation 5. Přináší možnost uložení her na externí USB disk, sdílení her mezi PS4 a PS5 prostřednictvím Share Play i další sociální funkce. Přesto bude tato aktualizace pro řadu majitelů zklamáním.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik12 komentářů