www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung: i naše zdvojnásobení produkce HBM2 by neuspokojilo poptávku

Samsung: i naše zdvojnásobení produkce HBM2 by neuspokojilo poptávku
, , aktualita
Samsung je jeden z největších výrobců pamětí typu DRAM a také HBM2, pro které si vyvinul svou technologii Aquabolt. Firma nyní prohlásila, že její zdvojnásobení produkce HBM2 by nedokázalo pokrýt poptávku. Zda to ale už udělala, v tom se zprávy rozcházejí.
reklama
Server techPowerUp totiž píše, že Samsung už dokázal produkci pamětí HBM2 zdvojnásobit a dle Extremetech to je jinak. Samsung prý jen uvedl, že i zdvojnásobení jeho produkce HBM2 by nedokázalo pokrýt poptávku a mluvilo se o tom, že firma by takového kroku byla schopna. 
 
 
Nicméně techPowerUp se odkazuje na zdroj v podobě tweetu od Glenna K. Lockwooda, který říká v podstatě to samé co Extremetech a říká to zcela jasně, takže Samsung tuto produkci zřejmě nenavýšil. 
 
 
Může nás napadnout, proč to tedy Samsung neudělá, když může a poptávka je tak velká. Důvod je nejspíše prostý, a sice to, že by musel potřebnou kapacitu získat omezením výroby jiných produktů. 
 
Otázka je, kolik pamětí HBM2 Samsung vůbec vyrábí, protože pokud jeho podíl na celkovém trhu bude velice nízký, nemůžeme se divit, že by to situaci z dostupností nevyřešilo. Tak či tak to vypadá, že HBM2 se do levnějších karet než do absolutního grafického hi-endu jen tak nepodívají a to ostatně ani nemusíme obrečet, když už tu máme paměti GDDR6. Ty jsou rychlé, využívají osvědčené technologie a jsou levné a jednoduché na implementaci na rozdíl od technologie HBM. 
 
Co se týče technologie Aquabolt, ta dle Samsungu zvládne vyrobit paměti s dostupností až 307 GB na čip s kapacitou 8 GB. Čili pokud by měl takové paměti skutečně využít třeba i příští mainstream grafických karet, bohatě by si vystačil i s jedním čipem HBM2 připojeným "pouze" 1024 bitovým rozhraním a to by zase nemuselo být tak složité a drahé. Čtyři čipy na hi-end kartách a akcelerátorech by zase nabídly nevídaných 1228 GB/s celkové propustnosti a to rozhodně není nereálné. Však už paměti na kartách Vega 64 nabízí 242 GB/s na jeden čip. 
 
Ještě před pár lety to přitom vypadalo, že HBM prostě časem převezmou od GDDR štafetu, ale pak se jejich vývoj začal zadrhávat, jak nastaly problémy s HBM2, jejichž nástup byl několikrát odložen a problémy byly i s jejich pouzdřením vedle čipů Vega. Technologie GDDR navíc neřekla poslední slovo a přes přechodovou GDDR5X už tu máme GDDR6 dostupné s aktuální propustností 14 Gb/s na pin. Ty rozhodně dokáží uspokojit potřeby i příští generace karet a očekává se, že jejich výkon také časem naroste, takže tu je výhled na to, že se s nimi setkáme i v té přespříští. HBM2 tak zůstaly určeny z pohledu běžného zákazníka pouze pro hi-end od AMD a NVIDIA je nenabízí vůbec, pokud tedy nepovažujeme její TITAN V s cenou 3000 dolarů za kartu pro běžné zákazníky. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek