www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung ohlásil 3. generaci pamětí HBM2E: 3,2 Gb/s nebo i víc

Samsung ohlásil 3. generaci pamětí HBM2E: 3,2 Gb/s nebo i víc
, , aktualita
Samsung si připravil již třetí generaci pamětí typu HBM2E, které označuje za Flashbolt a nástupce starších Aquabolt. Nabídnou nám vyšší kapacitu, výkon a také energetickou efektivitu, takže to máme vše v jednom. 
K oblíbeným
reklama
Nové paměti Samsung HBM2E "Flashbolt" nabízí kapacitu 16 Gb na čip, což představuje 16 GB na pouzdro, neboť se stejně jako v případě pamětí "Aquabolt" počítá s navrstvením osmi čipů do jednoho pouzdra. O těchto nových pamětech jsme si přitom už mohli přečíst minulý rok v březnu, kdy byla slíbena i jejich propustnost 3,2 Gb/s na pin, takže platí snad, že by nové HBM2E už pomalu mířily na trh? To se snad dozvíme z nové zprávy. 
 
 
Samsung hned na začátku své tiskovky uvádí, že nové HBM2E jsou určeny jednak pro superpočítače a AI systémy, ale také ty nejpokročilejší grafické karty. Očekávat bychom je tak mohli i v nových generacích produktů od AMD a NVIDIE, ovšem mezi herní modely se dostanou asi těžko, ale nepředbíhejme. 
 
Co všechno ale nové paměti představují a co nabídnou? Jak už bylo řečeno, skládají se z (až) osmi 16Gb čipů, a to tvořených procesem 10nm třídy (1y) a poskládaných na základovém bufferovém čipu. Jednotlivé vrstvy jsou pak propojeny jako obvykle pomocí vertikálních spojů TSV, jichž je celkem cca 40 tisíc a každý paměťový čip jich "provrtává" přes 5600. 
 
Přenosová rychlost 3,2 Gb/s na pin znamená, že při obvyklém počtu 1024 datových spojů na pouzdro docílíme propustnosti necelých 410 GB/s na pouzdro. V rámci těch nejvýkonnějších implementací se pak používají čtyři pouzdra, takže to nám dává cca 1640 GB/s maximální datové propustnosti. Jenomže Samsung ve své zprávě prozradil, že tyto paměti dle testů zvládnou dokonce i 4,2 Gb/s na pin, takže to je celkem 538 GB/s na pouzdro či 2152 GB/s na čtyři se 4096bitovým rozhraním. 
 
Samsung očekává, že během této poloviny roku už započne masová výroba Flashbolt, přičemž starší Aquabolt stále zůstanou v nabídce. Kdy a v jakých produktech nové paměti uvidíme, to se ze zprávy nedozvíme. Pokud by to ale firma NVIDIA či AMD měla stihnout v rámci letošních nových generací, šlo by jistě o časově velice napnutý plán. 
 
Zdroj: TZ Samsung via Videocardz 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře