Samsung začal s hromadnou výrobou výkonných AI čipů pro Baidu

Samsung začal s hromadnou výrobou výkonných AI čipů pro Baidu
, , aktualita
Samsung odstartoval výrobu vysoce výkonných AI akcelerátorů KUNLUN, které jsou určeny pro společnost Baidu. Jde o čipy založené na 2,5D pouzdření s křemíkovým interposerem a paměťmi HBM2. 
K oblíbeným
reklama
Baidu známe jako do jisté míry čínskou obdobu firmy Google, a to z toho hlediska, že provozuje v Číně nejpoužívanější vyhledávací engine. Pro své účely si přitom tato firma nechává nově u Samsungu vyrábět pokročilé AI akcelerátory zvané KUNLUN, které jsou založeny na 14nm procesu a připomenout nám mohou původní GPU Vega. Ne proto, že využívají v podstatě stejný proces, i když v případě AMD licencovaný ve službách firmy GlobalFoundries, ale že jde o čip na křemíkovém interposeru vedle dvou pouzder pamětí HBM2. 
 
 
A čistě dle pohledu to vypadá, že použitý AI procesor nebude o moc menší právě než 14nm čipy AMD Vega, což lze říci porovnáním jeho velikosti s čipy pamětí HBM2. Ty jsou také evidentně připojeny přes 2048bitové rozhraní a nabídnou výslednou propustnost 512 GB/s, ale to už nám musí prozradit specifikace. 
 
Pro zapouzdření všech třech čipů společnost Samsung využila svou technologii I-Cube (Interposer-Cube) a dle schematu jde prostě o klasiku. Na substrátové destičce tak sedí nejdříve křemíkový interposer, skrz který je hlavní SoC i paměti HBM2 propojeny s destičkou a následně i s hlavní deskou. Ovšem interposer také obsahuje velké množství datových spojů právě pro potřebné 2048bitové rozhraní pamětí. Paměti jsou ještě samy navíc vrstvené podobně jako moderní NAND Flash. 
 
 
Vedle zmíněné propustnosti se ještě dozvíme, že SoC nabídne výkon až 260 TOPS (Tera operations per second) při TDP 150 W. Zrovna nedávno představené SoC NVIDIA Orin přitom nabízí 200 TOPS INT8. 
 
KUNLUN má v sobě ještě zapečenou podporu modelu Ernie pro zpracování řeči, ale vedle toho zvládne i rozpoznávat obraz, autonomní řízení a prostě všechny možné úlohy pro moderní AI systémy. 
 
Zdroj: TZ Samsung via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář