Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT

Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
, , aktualita
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA už oficiálně snížila cenu karet RTX 2060 ze 350 na 300 dolarů a soudě dle informací o výkonu nových Radeonů RX 5600 XT to znamenalo, že ty by rázem byly méně výhodné. AMD se ovšem rozhodlo ihned kontrovat, a to ne snížením cen ještě nevydaných karet, ale zvýšením jejich výkonu, což se týká především AIB partnerů, jako je Sapphire. Je otázka, zda AMD s něčím takovým dopředu počítalo, ovšem vzhledem k velice rychlé reakci nejspíše ano. 
 
 Sapphire PULSE Radeon RX 5600 XT: staré a nové specifikace
 
Můžeme se podívat třeba na to, jak se změnily specifikace karty Sapphire PULSE Radeon RX 5600 XT, která dříve počítala s takty (Game Clock a Boost Clock) 1560 a 1620 MHz, dále nabízela 12Gb/s paměti a 150W TDP. Nyní už ovšem jde o kartu s takty 1615 až 1750 MHz a 14Gb/s paměťmi, a to se 160W TDP. Ostatní výrobci jistě nebudou pozadu.
 
Pokud chceme mluvit o tom, zda to byl či nebyl dopředu chystaný krok, můžeme uvažovat především o pamětech. Kdyby se totiž s takty 14 Gb/s dopředu nepočítalo, nemusely by být použity paměti, které to zvládnou, nicméně samozřejmě to může být i tak, že takovou rychlost dnes prostě zvládnou všechny GDDR6. Zvýšené takty GPU nejsou překvapivé, neboť jde o Navi 10, které v případě karet RX 5700 pracuje na ještě vyšších frekvencích a o 10 W vyšší TDP je v podstatě (také) jen záležitost úpravy BIOSu. 
 
Dá se tak říci, že kdyby se v tomto ohledu nezměnilo nic, stejně by bylo možné karty na takové hodnoty přetaktovat, ale takto to alespoň máme oficiálně a bez práce. 
 
Můžeme také říci, že AMD muselo od NVIDIE očekávat reakci, a tak se na ni připravilo a čekalo jen na to, až zelení odhalí své karty. Jako obvykle z toho těží především zákazník, který se ale může ptát, zda si příští týden v úterý už bude moci koupit karty s aktualizovanými specifikacemi. Ostatně změny přichází na poslední chvíli a pokud chce nějaká firma své karty prodávat už od 21. ledna, musela je už dávno rozeslat do světa. 
 
Aby ovšem bylo jasno, samotná společnost AMD zatím specifikace referenčních karet RX 5600 XT nezměnila a v tuto chvíli se stále dočteme o původních taktech, 12Gb/s pamětech i 150W TDP. Dle HKEPC ale jde v podstatě o reakci přímo firmy AMD. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový
Pod značkou Redmi od Xiaomi si představíme především smartphony, ale portfolio produktů se rozrostlo třeba také o počítačové monitory. Redmi Display 1A stojí v přepočtu jen 1 700 Kč, ale přitom nabídne bezrámečkový design a slušné parametry.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů