Sapphire Pulse RX 5700 XT v testu: jak si vedou nereferenční karty?

Sapphire Pulse RX 5700 XT v testu: jak si vedou nereferenční karty?
, , aktualita
Na webu se už objevila recenze jedné z prvních nereferenčních verzí karty Radeon RX 5700 XT, což je Sapphire Pulse RX 5700 XT. Podívat se můžeme na její výkon, chlazení a vůbec zda přináší něco důležitého navíc.
K oblíbeným
reklama
Sapphire Pulse 5700 XT už od pohledu nebude patřit mezi ty nejvýkonnější modely, respektive verze Navi, které se dostanou na trh. Měla by to být ale rozumná volba pro ty, kteří netouží po referenční verzi karty Radeon RX 5700 XT s jejím typem chlazení. Zde máme obvyklý chladič se dvěma většími axiálními ventilátory, který slibuje tišší provoz a snad i vyšší výkon.  
 
 
Ostatně žebroví je celkem husté a o to více se bude hodit, že můžeme ventilátory z rámečku snadno vyjmout, neboť pak se budeme o to lépe zbavovat nánosů prachu. 
 
 
Řada Sapphire Pulse byla představena před několika lety a zaměřena byla spíše na uživatele hledající dobrý poměr mezi kvalitou a cenou. Nicméně velký chladič s pěti heatpipe i zadní kovový kryt pomáhající s chlazením nám dá najevo, že tato karta by rozhodně neměla svého majitele zklamat. Ale co specifikace?
 
GPU Architektura Stream procesory
Takty Paměť
Propustnost na pin
Pulse RX 5700XT Navi 2560 1670/1825/1925 8GB GDDR6 14Gbps
AMD RX 5700XT Navi 2560 1605/1755/1905 8GB GDDR6 14Gbps
 
My už víme, že nereferenční Navi dokáží nabídnout výrazně vyšší takty. Takový Radeon ROG Strix od Asusu má základ 1840, "herní" turbo 1965 a max. turbo 2035, jenomže v 3DMarku 11 má mít i tak jen o necelých 5 procent vyšší výkon než referenční karta. Jde totiž o to, že i když je základní takt výrazně výš, automaticky to neznamená, že reálné průměrné takty tomu budou odpovídat. 
 
Pulse RX 5700 XT má ve specifikacích mnohem skromnější nárůst taktů než zmíněný Asus, takže lze očekávat, že výkonnostní nárůst tomu bude odpovídat. V syntetickém Firestrike Extreme je to konkrétně 12786 vs. 12329 bodů, což je nárůst o 3,7 %. Čili pokud by se to mělo promítnout do hry, která pracuje při cca 60 FPS, můžeme očekávat nárůst cca 2 FPS, když to půjde dobře. 
 
 
Výsledky herních testů tomu odpovídají a nejlépe v nich Pulse dopadl v Metro: Exodus, kde se zvedla průměrná snímkovací frekvence ze 76 na 80 FPS.  
 
 
Nikdo však nemůže očekávat, že mu taková karta nabídne oproti referenčnímu modelu o tolik vyšší výkon, aby to bylo podstatné. Jde ale také o spotřebu a chlazení. Spotřeba ovšem může být spíše jen vyšší vzhledem k tomu, že Sapphire nutí Radeon pracovat na vyšších taktech. V praxi byla spotřeba celé sestavy zvýšená z 330 a 340 W, což v konečných číslech představuje jen malý rozdíl. 
 
 
Chlazení je ale oproti RX 5700 XT výrazně výkonnější, což dovolí odvážnější pokusy o přetaktování. To bylo provedeno s cílem 2150 MHz, ovšem nakonec bylo dosaženo stabilních 2050 MHz, což ve výsledku znamenalo, že výkon karty se zvedl oproti zhruba o 3 až 5 procent. Například v Division 2 to oproti referenčnímu Radeonu dělá průměrných 73 oproti 67 FPS, což už skoro stojí za úvahu, ovšem s tím, že lepší bude kartu udržovat na nižších teplotách, než se těšit z nárůstu výkonu, který ani nemusíme vůbec poznat. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře