Sapphire Pulse RX 5700 XT v testu: jak si vedou nereferenční karty?

Sapphire Pulse RX 5700 XT v testu: jak si vedou nereferenční karty?
, , aktualita
Na webu se už objevila recenze jedné z prvních nereferenčních verzí karty Radeon RX 5700 XT, což je Sapphire Pulse RX 5700 XT. Podívat se můžeme na její výkon, chlazení a vůbec zda přináší něco důležitého navíc.
K oblíbeným
reklama
Sapphire Pulse 5700 XT už od pohledu nebude patřit mezi ty nejvýkonnější modely, respektive verze Navi, které se dostanou na trh. Měla by to být ale rozumná volba pro ty, kteří netouží po referenční verzi karty Radeon RX 5700 XT s jejím typem chlazení. Zde máme obvyklý chladič se dvěma většími axiálními ventilátory, který slibuje tišší provoz a snad i vyšší výkon.  
 
 
Ostatně žebroví je celkem husté a o to více se bude hodit, že můžeme ventilátory z rámečku snadno vyjmout, neboť pak se budeme o to lépe zbavovat nánosů prachu. 
 
 
Řada Sapphire Pulse byla představena před několika lety a zaměřena byla spíše na uživatele hledající dobrý poměr mezi kvalitou a cenou. Nicméně velký chladič s pěti heatpipe i zadní kovový kryt pomáhající s chlazením nám dá najevo, že tato karta by rozhodně neměla svého majitele zklamat. Ale co specifikace?
 
GPU Architektura Stream procesory
Takty Paměť
Propustnost na pin
Pulse RX 5700XT Navi 2560 1670/1825/1925 8GB GDDR6 14Gbps
AMD RX 5700XT Navi 2560 1605/1755/1905 8GB GDDR6 14Gbps
 
My už víme, že nereferenční Navi dokáží nabídnout výrazně vyšší takty. Takový Radeon ROG Strix od Asusu má základ 1840, "herní" turbo 1965 a max. turbo 2035, jenomže v 3DMarku 11 má mít i tak jen o necelých 5 procent vyšší výkon než referenční karta. Jde totiž o to, že i když je základní takt výrazně výš, automaticky to neznamená, že reálné průměrné takty tomu budou odpovídat. 
 
Pulse RX 5700 XT má ve specifikacích mnohem skromnější nárůst taktů než zmíněný Asus, takže lze očekávat, že výkonnostní nárůst tomu bude odpovídat. V syntetickém Firestrike Extreme je to konkrétně 12786 vs. 12329 bodů, což je nárůst o 3,7 %. Čili pokud by se to mělo promítnout do hry, která pracuje při cca 60 FPS, můžeme očekávat nárůst cca 2 FPS, když to půjde dobře. 
 
 
Výsledky herních testů tomu odpovídají a nejlépe v nich Pulse dopadl v Metro: Exodus, kde se zvedla průměrná snímkovací frekvence ze 76 na 80 FPS.  
 
 
Nikdo však nemůže očekávat, že mu taková karta nabídne oproti referenčnímu modelu o tolik vyšší výkon, aby to bylo podstatné. Jde ale také o spotřebu a chlazení. Spotřeba ovšem může být spíše jen vyšší vzhledem k tomu, že Sapphire nutí Radeon pracovat na vyšších taktech. V praxi byla spotřeba celé sestavy zvýšená z 330 a 340 W, což v konečných číslech představuje jen malý rozdíl. 
 
 
Chlazení je ale oproti RX 5700 XT výrazně výkonnější, což dovolí odvážnější pokusy o přetaktování. To bylo provedeno s cílem 2150 MHz, ovšem nakonec bylo dosaženo stabilních 2050 MHz, což ve výsledku znamenalo, že výkon karty se zvedl oproti zhruba o 3 až 5 procent. Například v Division 2 to oproti referenčnímu Radeonu dělá průměrných 73 oproti 67 FPS, což už skoro stojí za úvahu, ovšem s tím, že lepší bude kartu udržovat na nižších teplotách, než se těšit z nárůstu výkonu, který ani nemusíme vůbec poznat. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů