www.svethardware.cz
>
>
>
>

Šéf NASA stále považuje Pluto za planetu

Šéf NASA stále považuje Pluto za planetu
, , aktualita
NASA Administrator Jim Bridenstine se na události FIRST v Coloradu nechal slyšet, že sám považuje Pluto za planetu, v čemž rozhodně není sám. Řadí se tak mezi tzv. Pluto Supporters, kteří se nesmířili s tím, že tento objekt byl vyškrtnut ze seznamu. 
K oblíbeným
reklama
Jim Bridenstine konkrétně uvedl, že z jeho pohledu je Pluto stále planeta a všichni mohou klidně napsat, že sám ředitel NASA jej za planetu opět prohlásil. Tak se to naučil, takže u toho i zůstane.
 
 
Nedá se přitom říci, že by Bridenstine měl pravdu, nebo byl zcela mimo, protože to je jednoduše věc, která závisí na názoru a úhlu pohledu. Jde mimo jiné i o to, že pokud má být Pluto planetou, pak by jí mohla být třeba i Sedna, Eris nebo jiné objekty Kuiperova pásu. Pluto zkrátka bylo objeveno v době, kdy se jiné objekty z jeho oblasti ještě neukázaly, takže bylo označeno za planetu, což mu zůstalo až do roku 2006. 
 
 
V planetách byl přitom v 19. století daleko větší guláš, než jaký se řešil nedávno. Tehdy bylo za planety označováno v podstatě vše z naší soustavy, co astronomové objevili svými dalekohledy. Byly tu tak planety Vesta, Ceres nebo Juno a přiložený novinový článek z poloviny 19. století popisuje objev planety 10 Hygea, která tak v té době byla už osmnáctá. 
 
Poté byly mnohé objekty z řad planet vyřazeny, Pluto objevené v roce 1930 se však mezi ně zařadilo a začátek jeho konce jako planety přišel až v roce 1992, kdy byl objeven 15760 Albion a potvrdila se existence Kuiperova pásu. Albion je první transneptunské těleso objevené po Plutu s jeho Charonem, ale dávno už není jediné, však jich dnes známe přes dva tisíce a Pluto mezi ně velice dobře zapadá i svou oběžnou dráhou kolem Slunce. 
 
V roce 2006 se tak sněm astronomů rozhodl, že vytvoří přesnou definici planety, přičemž posuzována byla řada návrhů, z nichž některé by jako planetu přijaly i Ceres nebo Vestu. Nakonec bylo rozhodnuto, že planeta musí být zaprvé sama na oběžné dráze kolem Slunce, dále musí mít zadruhé dostatečnou gravitaci k dosažení hydrostatické rovnováhy (musí být kulatá vlivem vlastní gravitace) a také zatřetí musela sama "vyčistit" své okolí a oběžnou dráhu a být na ní dominantní objekt. 
 
Vesta nebo jiná tělesa přitom nesplňují druhý bod a ten třetí zase neplatí pro Ceres nebo Pluto. Ceres je uprostřed pásu asteroidů a v případě Pluta jde o to, že barycentrum, čili gravitační střed, s měsícem Charon neleží uvnitř Pluta. Je mimo, takže oba objekty obíhají společný gravitační střed, který je umístěn mezi nimi, a Pluto tak není dominantní. 
 
Bridenstinův názor tak můžeme brát spíše tak, že pramení ze sentimentu a z toho, že on sám vyrostl v době, kdy Pluto ještě planetou bylo.
 
Zdroj: Futurism


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala