www.svethardware.cz
>
>
>
>

Šéf NASA stále považuje Pluto za planetu

Šéf NASA stále považuje Pluto za planetu
, , aktualita
NASA Administrator Jim Bridenstine se na události FIRST v Coloradu nechal slyšet, že sám považuje Pluto za planetu, v čemž rozhodně není sám. Řadí se tak mezi tzv. Pluto Supporters, kteří se nesmířili s tím, že tento objekt byl vyškrtnut ze seznamu. 
K oblíbeným
reklama
Jim Bridenstine konkrétně uvedl, že z jeho pohledu je Pluto stále planeta a všichni mohou klidně napsat, že sám ředitel NASA jej za planetu opět prohlásil. Tak se to naučil, takže u toho i zůstane.
 
 
Nedá se přitom říci, že by Bridenstine měl pravdu, nebo byl zcela mimo, protože to je jednoduše věc, která závisí na názoru a úhlu pohledu. Jde mimo jiné i o to, že pokud má být Pluto planetou, pak by jí mohla být třeba i Sedna, Eris nebo jiné objekty Kuiperova pásu. Pluto zkrátka bylo objeveno v době, kdy se jiné objekty z jeho oblasti ještě neukázaly, takže bylo označeno za planetu, což mu zůstalo až do roku 2006. 
 
 
V planetách byl přitom v 19. století daleko větší guláš, než jaký se řešil nedávno. Tehdy bylo za planety označováno v podstatě vše z naší soustavy, co astronomové objevili svými dalekohledy. Byly tu tak planety Vesta, Ceres nebo Juno a přiložený novinový článek z poloviny 19. století popisuje objev planety 10 Hygea, která tak v té době byla už osmnáctá. 
 
Poté byly mnohé objekty z řad planet vyřazeny, Pluto objevené v roce 1930 se však mezi ně zařadilo a začátek jeho konce jako planety přišel až v roce 1992, kdy byl objeven 15760 Albion a potvrdila se existence Kuiperova pásu. Albion je první transneptunské těleso objevené po Plutu s jeho Charonem, ale dávno už není jediné, však jich dnes známe přes dva tisíce a Pluto mezi ně velice dobře zapadá i svou oběžnou dráhou kolem Slunce. 
 
V roce 2006 se tak sněm astronomů rozhodl, že vytvoří přesnou definici planety, přičemž posuzována byla řada návrhů, z nichž některé by jako planetu přijaly i Ceres nebo Vestu. Nakonec bylo rozhodnuto, že planeta musí být zaprvé sama na oběžné dráze kolem Slunce, dále musí mít zadruhé dostatečnou gravitaci k dosažení hydrostatické rovnováhy (musí být kulatá vlivem vlastní gravitace) a také zatřetí musela sama "vyčistit" své okolí a oběžnou dráhu a být na ní dominantní objekt. 
 
Vesta nebo jiná tělesa přitom nesplňují druhý bod a ten třetí zase neplatí pro Ceres nebo Pluto. Ceres je uprostřed pásu asteroidů a v případě Pluta jde o to, že barycentrum, čili gravitační střed, s měsícem Charon neleží uvnitř Pluta. Je mimo, takže oba objekty obíhají společný gravitační střed, který je umístěn mezi nimi, a Pluto tak není dominantní. 
 
Bridenstinův názor tak můžeme brát spíše tak, že pramení ze sentimentu a z toho, že on sám vyrostl v době, kdy Pluto ještě planetou bylo.
 
Zdroj: Futurism


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře