www.svethardware.cz
>
>
>
>

SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře

SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře
, , aktualita
Řada analytiků dle serveru Tom's Hardware poukazuje na to, že akvizice firmy Arm společností NVIDIA přinutí mnohé firmy k tomu, aby se zaměřily raději na otevřenou architekturu RISC-V. A společnost SiFive tak přichází z dobře načasovaným prohlášením. 
K oblíbeným
reklama
Firmu SiFive jsme mohli před dvěma lety považovat za startup, ovšem nyní se už o ní mluví jako o jedné z hlavních sil skrytých za architekturou RISC-V, o kterou má zájem řada velkých společností jako Samsung, Micron, Western Digital, Google, Qualcomm a byly to i NVIDIA a Mellanox, ještě než se spojily a než NVIDIA chňapla po firmě Arm Ltd. Nyní už ale NVIDIA bude rozvíjet spíše architekturu ARM, ale nepředbíhejme, akvizice ještě nebyla dokončena. 
 
 
Tom's Hardware poukazuje na analytiky, dle jejichž názoru akvizice firmy Arm NVIDIÍ způsobí právě to, že řada jiných firem se začne o to více zajímat o otevřenou architekturu RISC-V, čehož si je firma SiFive samozřejmě vědoma. 
 
SiFive tak nyní uvádí svůj plán, jak vybrané softwarové vývojáře vybavit desktopovými počítači založenými na procesoru RISC-V, a to samozřejmě za účelem portování softwaru na tuto platformu. Vedle toho se mají brzy objevit také jádra s podporou nového vektorového rozšíření RISC-V Vector (RVV) - alternativa pro Intel AVX, která budou moci fungovat na vysokoúrovňových operačních systémech. Takové procesory se mají dostavit letos v říjnu, čili příští měsíc. 
 
Pod termínem vysokoúrovňový OS si můžeme představit konkrétně distribuce Linuxu určené pro osobní počítače. SiFive totiž dříve vytvořilo procesory RISC-V pouze coby mikrokontrolery nebo jednodušší SoC pro nízkospotřebová zařízení, která pochopitelně pracovala s rovněž jednoduchými systémy. Nyní ale už půjde o vícejádrové procesory s RVV schopné provozovat různé distribuce Linuxu. Čili nové RISC-V od SiFive se tímto přiblíží architekturám x86, ARM či PowerPC a nabídnout mají výkon i pro strojové učení a AI obecně. 
 
Záměrem firmy SiFive je tak architekturu RISC-V co nejrychleji rozšířit a k tomu poslouží také první desktopy pro vývojáře. Ty využijí ještě nepředstavený procesor SiFive Freedom U740, respektive SoC založené na jádrech RISC-V a jinak moderních rozhraních, které známe i z PC, takže si lze představit kontrolery a PHY pro DDR4, PCIe, atd. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek