www.svethardware.cz
>
>
>
>

SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře

SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře
, , aktualita
Řada analytiků dle serveru Tom's Hardware poukazuje na to, že akvizice firmy Arm společností NVIDIA přinutí mnohé firmy k tomu, aby se zaměřily raději na otevřenou architekturu RISC-V. A společnost SiFive tak přichází z dobře načasovaným prohlášením. 
K oblíbeným
reklama
Firmu SiFive jsme mohli před dvěma lety považovat za startup, ovšem nyní se už o ní mluví jako o jedné z hlavních sil skrytých za architekturou RISC-V, o kterou má zájem řada velkých společností jako Samsung, Micron, Western Digital, Google, Qualcomm a byly to i NVIDIA a Mellanox, ještě než se spojily a než NVIDIA chňapla po firmě Arm Ltd. Nyní už ale NVIDIA bude rozvíjet spíše architekturu ARM, ale nepředbíhejme, akvizice ještě nebyla dokončena. 
 
 
Tom's Hardware poukazuje na analytiky, dle jejichž názoru akvizice firmy Arm NVIDIÍ způsobí právě to, že řada jiných firem se začne o to více zajímat o otevřenou architekturu RISC-V, čehož si je firma SiFive samozřejmě vědoma. 
 
SiFive tak nyní uvádí svůj plán, jak vybrané softwarové vývojáře vybavit desktopovými počítači založenými na procesoru RISC-V, a to samozřejmě za účelem portování softwaru na tuto platformu. Vedle toho se mají brzy objevit také jádra s podporou nového vektorového rozšíření RISC-V Vector (RVV) - alternativa pro Intel AVX, která budou moci fungovat na vysokoúrovňových operačních systémech. Takové procesory se mají dostavit letos v říjnu, čili příští měsíc. 
 
Pod termínem vysokoúrovňový OS si můžeme představit konkrétně distribuce Linuxu určené pro osobní počítače. SiFive totiž dříve vytvořilo procesory RISC-V pouze coby mikrokontrolery nebo jednodušší SoC pro nízkospotřebová zařízení, která pochopitelně pracovala s rovněž jednoduchými systémy. Nyní ale už půjde o vícejádrové procesory s RVV schopné provozovat různé distribuce Linuxu. Čili nové RISC-V od SiFive se tímto přiblíží architekturám x86, ARM či PowerPC a nabídnout mají výkon i pro strojové učení a AI obecně. 
 
Záměrem firmy SiFive je tak architekturu RISC-V co nejrychleji rozšířit a k tomu poslouží také první desktopy pro vývojáře. Ty využijí ještě nepředstavený procesor SiFive Freedom U740, respektive SoC založené na jádrech RISC-V a jinak moderních rozhraních, které známe i z PC, takže si lze představit kontrolery a PHY pro DDR4, PCIe, atd. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů