www.svethardware.cz
>
>
>
>

Sonda OSIRIS-REx nabrala velké množství vzorku, materiál ale vypadává

Sonda OSIRIS-REx nabrala velké množství vzorku, materiál ale vypadává
, , aktualita
NASA vypravila sondu OSIRIS-REx na dalekou cestu k asteroidu Bennu před několika lety, nedávno se sondě s pomocí robotické paže podařilo získat vzorky z povrchu. Podle NASA by materiálu mělo být dostatek, řešit musí ale i problém s vypadáváním. 
K oblíbeným
reklama
Sonda OSIRIS-REx do vesmíru odstartovala v roce 2016 a vydala se na dalekou cestu k asteroidu Bennu, kolem něhož se od konce roku 2018 pohybuje. Tento týden se jí povedlo provést manévr, při němž se přiblížila k povrchu asteroidu a pomocí robotické paže TAGSAM (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism) odebrala vzorek materiálu, který má být odeslán v návratové kapsli k prozkoumání zpět na Zemi. Nyní to vypadá, že akce byla úspěšná a sondě se podařilo nabrat několikanásobně více horniny než plánované minimum 60 gramů. 
 
Tým vědců prozkoumal pořízené snímky odběrné hlavice TAGSAM a sdělil, že získané množství je více než dostatečné a sonda je v dobrém stavu. Zjistili ale také, že některé menší kousky nabraného materiálu z OSIRIS-REx vypadávají. Je totiž možné, že větší kusy horniny v přeplněné hlavici nadzvedly klapku, která drží odběrné zařízení uzavřené, a drobné kameny tak sonda ztrácí do vesmíru. Pořízené fotografie, na kterých jsou vidět malé částečky, jež pomalu unikají, zveřejnila NASA i na Twitteru. 
 
 
Podle přidruženého administrátora NASA Thomase Zurbuchena ale není tato ztráta materiálu žádný tragický problém. Tým si pouze bude muset pospíšit, aby vzorek bezpečně uložil do návratového pouzdra, co nejdříve to bude možné. Dle jeho dalších slov je NASA nadšená, že vidí takové množství cenné odebrané horniny, která bude inspirací pro vědu ještě několik desetiletí od tohoto okamžiku. 
 
Vedoucí výzkumného týmu Dante Lauretta je ztrátou hmotnosti znepokojen, plány se sondou OSIRIS-REx už byly upraveny tak, aby vzorky byly zapouzdřeny co nejrychleji a také co nejopatrněji. NASA například kvůli zvýšené možnosti ztráty zrušila plánované měření pro určení hmotnosti vzorku, při kterém by se odběrová hlavice musela zatočit. Nekonal se ani brzdný manévr s motory, aby se zamezilo jakémukoliv zbytečnému pohybu sondy. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV
Microsoft oznámil, že během příštího roku chce svou službu Xbox Cloud Gaming pro streamování her z cloudu přinést na chytré televizory. Hráči by tedy nepotřebovali konzoli ani počítač, stačila by TV s připojením k internetu a gamepad.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Crysis Remastered odhaluje ceny, které herní firmy platí za ochranu Denuvem Crysis Remastered odhaluje ceny, které herní firmy platí za ochranu Denuvem
Crysis Remastered přišel po průtazích na trh letos pozdě v létě, alespoň ve verzi pro PC, a to chráněn notorický známým DRM Denuvo. Nyní unikl na web dokument, který ukazuje finanční stránku věci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nitro+ či Red Devil: nereferenční RX 6800 XT v testech Nitro+ či Red Devil: nereferenční RX 6800 XT v testech
AMD zítra odpoledne svolí k vypuštění nereferenčních Radeonů RX 6800 a RX 6800 XT na trh a nyní už se můžeme o den dříve podívat na jejich testy na rozdíl od nástupu prvních kousků. Jaké jsou a nabízí něco, co referenční verze nemají?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ASRock nabízí Smart Access Memory i na deskách s B450 ASRock nabízí Smart Access Memory i na deskách s B450
Společnost AMD představila svou funkci Smart Access Memory speciálně pro procesory Ryzen 5000, grafické karty Radeon RX 6000 a desky s čipsety série 500 a PCIe 4.0. Pak se ale ukázalo, že takové omezení není opodstatněné a nyní už jsme někde zcela jinde.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Počet hráčů na Steamu s gamepady se během dvou let zdvojnásobil Počet hráčů na Steamu s gamepady se během dvou let zdvojnásobil
Pro každého pravověrného zástupce PC Master Race je gamepad sprosté slovo, ovšem to nic nemění na tom, že na Steamu počet uživatelů hrajících právě s různými gamepady roste. Co k tomu říká Valve?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře