www.svethardware.cz
>
>
>
>

OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků

OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
, , aktualita
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
K oblíbeným
reklama
NASA Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) se už dlouho chystal na svou kritickou část mise, a sice letmé přistání na povrchu asteroidu Bennu, s nímž jej spojila pouze vystrčená ruka s mechanismem pro sběr vzorků. To sonda provedla ve vzdálenosti 321 milionů kilometrů od Země, na niž by později měla vyslat pouzdro s nasbíranými vzorky, a to za předpokladu, že vůbec nějaké dokázala získat. 
 
To si ostatně NASA teprve ověří, a kdyby snad zjistila, že materiálu není dost, sonda si svůj manévr zopakuje ještě během ledna. V březnu by se ale už náklad měl vydat na cestu k nám, ovšem dorazí dle plánu až 24. září 2023.
 
 
OSIRIS-REx začal svůj sestup pomocí manévrovacích trysek, které jej dostaly na sestupovou dráhu k cíli, kráteru Nightingale, což už si nacvičil dříve. Tentokrát si ale už pro akci připravil svou 3,35 m dlouhou robotickou ruku TAGSAM (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism) vybavenou pro sběr materiálu. Nejdříve se spustil do výšky 800 metrů a následně se přiblížil na 125 metrů od povrchu, kde už proběhly dva zážehy, díky nimž sonda srovnala krok s asteroidem, a tak už zbývalo se jen spustit téměř vertikálním směrem na vytyčené místo. 
 
Tato nejopatrnější fáze trvala 11 minut a OSIRIS-REx se musel během ní navigovat do malého prostoru s průměrem několika metrů hned vedle velkého balvanu s přezdívkou Mount Doom. I přes jeho blízkost je vybrané místo jedním z mála vhodných, neboť jinak je Bennu velice členitý. 
 
 
Po kontaktu TAGSAM uvolnil stlačený dusík, který zvířil materiál pod ním a jeho část by měla skončit ve sběrném koši. Telemetrie potvrdila, že TAGSAM provedl to, co měl, ale kolik materiálu z Bennu dokázal sesbírat, to zatím nevíme. Ihned poté sonda zapnula trysky a vydala se opět na svou výchozí bezpečnou orbitu. 
 
spodní styčná část TAGSAM při vizuální kontrole v roce 2018 
 
Jak ale NASA zjistí, zda sonda dokázala něco sebrat? Může prostě vyfotit hlavu TAGSAM pomocí kamery SamCam, která je ostatně k tomuto účelu přímo určena. Jedním vodítkem tak bude to, jak moc je hlava zaprášená, ale obsluha se bude snažit vyfotit i obsah uvnitř, což však bude záviset na úhlu osvětlení. 
 
Poté se NASA pokusí vzorky i zvážit, což jde samozřejmě ve vesmíru dost obtížně, a tak se k tomu využije detekce případné změny polohy těžiště, což se zjistí díky rotaci. A je logické, že při této proceduře se ruka s hlavou opět vysune co nejdále, aby byly změny co nejvíce patrné a výsledek se porovná s tím, co bylo změřeno dříve. Tak snad v NASA mysleli i na vliv spotřebovaného paliva pro trysky. 
 
Cílem je, aby v TAGSAM uvázlo alespoň 60 gramů materiálu a pokud bude NASA spokojena, zadá sondě další práci, a to uložení vzorků do návratové kapsle (Sample Return Capsule), a to jednoduše umístěním celého koše do jejího nákladového prostoru. Pak už budeme moci čekat na březen, kdy bude konstelace nejvhodnější pro energeticky úsporný návrat na Zemi. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář