www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Souboj šestnáctijader: přetaktované Core i9 vs. Threadripper

Souboj šestnáctijader: přetaktované Core i9 vs. Threadripper
, , aktualita
Společnost AMD už má na trhu svůj šestnáctijádrový Threadripper a na stejně vybavené CPU od Intelu stále čekáme. Ovšem to už získali do rukou alespoň profesionální overclockeři, kteří je řádně zmučili pod tekutým dusíkem. 
K oblíbeným
reklama
Úkolu přetaktovat přímé soupeře v podobě Ryzen Threadripper 1950X a Core i9-7960X se zhostili známí profesionální overclockeři, a to konkrétně Splave, HiCookie, Sofos1990 a TheOverclocker, kteří tyto procesory zkusili vyhnat na samotnou hranici jejich možností, což zajistí pouze hluboké podchlazení pomocí tekutého dusíku (popřípadě helia, pokud je na takové pokusy dost financí). Jde tak samozřejmě o pouhé pokusy, které neukáží, čeho jsou dané procesory schopny v praktickém nasazení. Můžeme také očekávat, že přinejmenším Core i9 byl zbaven heatspreaderu, aby se zajistilo co nejlepší chlazení bez zbytečné tepelné bariéry.
 
 
Co se týče maximálních taktů, které byly při těchto pokusech dosaženy, ty byly velice podobné. Intel Core i9-7960X se podařilo vyhnat na 5,6 GHz a AMD Ryzen Threadripper 1950X na 5,5 GHz a vedle toho byly použity desky ASRock X299 OC Formula a Gigabyte X299 SOC Champion pro Intel a ASUS ROG Zenith Extreme pro AMD. 

 
Jak ukazuje doprovodná tabulka, výsledkem jsou dva nové světové rekordy a sedm nových GFP (Global First Place), přičemž drtivou většinu vítězství si připsal právě Core i9. Není divu, když měl jednak vyšší takt a potom je známo, že architektura Intelu je na stejném taktu přeci jen výkonnější a svůj podíl na tom pravděpodobně bude mít i to, že Core i9 je jednojádrový monolit, zatímco Threadripper má dva čipy komunikující přes externí sběrnici Infinity Fabric. 
 
 
Ve všech případech jde ale o velice vysoké hodnoty (či nízké, dle typu testu), což ilustruje třeba srovnání v rámci Cinebench R15, kde výsledných 4931 bodů působí jak z jiného světa. Z toho všeho je tak jasné, že dané procesory pracovaly na uvedených taktech s plnou výbavou, čili 16C/32T, což je důležité zmínit. Často se totiž tyto pokusy dělají jen s ohledem na docílení co nejvyššího taktu, k čemuž se v procesoru zapne třeba jen zlomek jader při vypnutém SMT či Hyperthreadingu. 
 
Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář