www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink

SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
, , aktualita
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
K oblíbeným
reklama
Společnost SpaceX si od začátku srpna, kdy startovala raketa Falcon 9 s izraelským satelitem AMOS-17, dala dlouhou pauzu. Byla to plánovaná přestávka letů v přípravách na další mise a ty byly obnoveny včera letem dalšího Falconu 9, jenž na své palubě nesl další várku satelitů Starlink. Pokud se bude v tomto ohledu dále dařit, SpaceX by mohlo zprovoznit celou síť už v polovině příštího roku. 
 
 
Není ani divu, že tohoto systému se obávají astronomové, však měl představovat na 12 tisíc satelitů na nízké orbitě a toto číslo postupně nabobtnalo na 30 tisíc. Ty by mohly dle některých názorů negativně ovlivnit práci pozemských astronomických observatoří. Do příštího léta jich však tolik na orbitě určitě nebude, nicméně dle Elona Muska by pro zprovoznění sítě v omezeném režimu s "přiměřeným pokrytím" mělo stačit několik set satelitů. Už ale také víme, že SpaceX ztratila kontakt s přinejmenším třemi satelity Starlink. 
 
Starlink montované pod aerodynamický kryt rakety Falcon 9
 
Do konce tohoto roku SpaceX plánuje vypravit ještě tři mise se satelity Starlink a pokaždé s další várkou šedesáti kusů. Do konce příštího roku pak jich chce mít na orbitě už kolem dvou tisíc. 
 
 
Za zmínku stojí také raketa Falcon 9, která se satelity letěla toto pondělí. Vytvořila rekord pro znovupoužitelnost, její hlavní stupeň letěl totiž již čtyřikrát a dokázal opět přistát, a to na plovoucí plošině. Také šlo o první misi, v níž se opětovně použil aerodynamický kryt, který také není zrovna levná část rakety.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář