www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink

SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
, , aktualita
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
K oblíbeným
reklama
Společnost SpaceX si od začátku srpna, kdy startovala raketa Falcon 9 s izraelským satelitem AMOS-17, dala dlouhou pauzu. Byla to plánovaná přestávka letů v přípravách na další mise a ty byly obnoveny včera letem dalšího Falconu 9, jenž na své palubě nesl další várku satelitů Starlink. Pokud se bude v tomto ohledu dále dařit, SpaceX by mohlo zprovoznit celou síť už v polovině příštího roku. 
 
 
Není ani divu, že tohoto systému se obávají astronomové, však měl představovat na 12 tisíc satelitů na nízké orbitě a toto číslo postupně nabobtnalo na 30 tisíc. Ty by mohly dle některých názorů negativně ovlivnit práci pozemských astronomických observatoří. Do příštího léta jich však tolik na orbitě určitě nebude, nicméně dle Elona Muska by pro zprovoznění sítě v omezeném režimu s "přiměřeným pokrytím" mělo stačit několik set satelitů. Už ale také víme, že SpaceX ztratila kontakt s přinejmenším třemi satelity Starlink. 
 
Starlink montované pod aerodynamický kryt rakety Falcon 9
 
Do konce tohoto roku SpaceX plánuje vypravit ještě tři mise se satelity Starlink a pokaždé s další várkou šedesáti kusů. Do konce příštího roku pak jich chce mít na orbitě už kolem dvou tisíc. 
 
 
Za zmínku stojí také raketa Falcon 9, která se satelity letěla toto pondělí. Vytvořila rekord pro znovupoužitelnost, její hlavní stupeň letěl totiž již čtyřikrát a dokázal opět přistát, a to na plovoucí plošině. Také šlo o první misi, v níž se opětovně použil aerodynamický kryt, který také není zrovna levná část rakety.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů