SpaceX vypustil novou várku satelitů Starlink, ovšem ztratil při tom raketu
19.3.2020, Jan Vítek, aktualita

Společnosti SpaceX se povedlo vyslat na nízkou oběžnou dráhu další várku šedesáti satelitů Starlink, o čemž budeme už letos slýchat pravidelně, takže nepůjde o zajímavé informace. V tomto případě ale došlo i ke ztrátě rakety.
SpaceX chce v tomto roce už pravidelně vypouštět na oběžnou dráhu své satelity systému Starlink, které dělají tolik vrásek astronomům po celém světě a daný problém si uvědomuje i sama NASA. Šlo již o šestou misi Starlink, takže nyní je těchto satelitů na orbitě již 360 (minus několik nefunkčních), přičemž dle Elona Muska bude zapotřebí mít v provozu pro prvotní spuštění sítě Starlink mezi 400 a 800 satelity. To znamená, že už po příští misi mohla být tato síť spuštěna. Anebo také ne a spuštění proběhne třeba až v příštím roce, neboť nyní jsou pro tento rok v plánu už jen tři mise, které tak přidají dalších 180 satelitů.

Společnost SpaceX přitom i v této době dodržuje svůj plán, a tak mohla raketa Falcon 9 odstartovat z odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném centru. Během letu ovšem vypověděl službu jeden z devíti motorů Merlin v hlavním stupni, ale raketa je konstruovaná tak, aby zbylé motory ztrátu jeho tahu kompenzovaly, což se i stalo. Druhý stupeň se tak oddělil v požadované výšce a rychlosti, takže satelity se dostaly na orbitu bez problémů.
Falcon 9 rocket first stage self-quarantined itself in the ocean.
— Eric Berger (@SciGuySpace) March 18, 2020
Obvykle se pak hlavní stupeň poroučí opět k zemi, respektive většinou k hladině Atlantiku, kde na něj čeká plovoucí plošina, aby na ni bezpečně dosedl právě s využitím svého pohonu. Nicméně to v tomto případě Falcon 9 kvůli selhání motoru nezvládl a poroučel se do vln oceánu.
Jednalo se o stupeň s označením B1048, který měl za sebou již pět startů včetně tohoto. Poprvé letěl již v létě roku 2018 a naposledy před touto misí v závěru roku 2019, kdy právě vynesl na oběžnou dráhu v rámci mise Starlink 1 druhou várku šedesáti satelitů. Ukazuje se tak, že bezpečné přistání raket pomocí vlastních motorů společnost SpaceX dosud nemůže garantovat. Zatím ale nevíme, proč raketa v tomto případě nedokázala přistát, když měla ještě osm funkčních motorů. Nasnadě je vysvětlení, že selhal právě jeden z klíčových třech motorů používaných pro navedení rakety k plošině a přistání. Elon Musk ale slíbil, že záležitost bude prošetřena, než proběhne další mise, takže se snad dočkáme podrobného vysvětlení.
Zdroj: Extremetech