www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX vyslalo na orbitu další várku satelitů Starlink, v dohledu je spuštění služby

SpaceX vyslalo na orbitu další várku satelitů Starlink, v dohledu je spuštění služby
, , aktualita
Společnost SpaceX s využitím vlastních raket Falcon 9 vynáší na oběžnou dráhu satelity Starlink rovnou po šedesáti kusech. Nyní již proběhla čtvrtá taková mise a za několik málo měsíců by už mohla být služba spuštěna v úvodním režimu. 
K oblíbeným
reklama
Po odkladech kvůli špatnému počasí se společnosti SpaceX podařilo odstartovat se čtvrtým nákladem šedesáti satelitů Starlink, kterých se tak na orbitě pohybuje už přes dvě stě. Ideálně by jich samozřejmě mělo být 240, ovšem už loni uprostřed roku se ukázalo, že některé selhaly, a tak je otázka, kolik jich funguje dnes. 
 
SpaceX dokázalo opět (už po 49.) přistát s prvním stupněm rakety, a to v Atlantiku na plošině Of Course I Still Love You, aby jej později mohlo opět použít, a to snad i pro vynesení dalších Starlink. Firma ostatně doufá, že letos už bude těchto satelitů mít na orbitě několik tisíc, pokud vše půjde dobře. Tato mise přitom byla nejdříve odložena už v pondělí kvůli silnému větru v místě startu a v úterý zase panovalo špatné počasí v místě přistání prvního stupně, takže Falcon9 letěl až ve čtvrtek, a to ze Space Launch Complex 40 na Cape Canaveral Air Force Station.
  
​   
SpaceX má povolení vyslat na orbitu 12.000 satelitů systému Starlink, z nichž 7.000 bude ne velice nízké orbitě (VLEO) a právě ty mají zajistit připojení s latencemi srovnatelnými s pozemními technologiemi. Ostatní se budou pohybovat ve vyšších hladinách.
 
Kdo ovšem z tohoto pokroku není vůbec nadšený, je komunita astronomů, z níž někteří již hlasitě poukazují na to, že šňůry satelitů Starlink jim kazí pozorování vesmíru. A to jich chce SpaceX dostat na orbitu ještě o dva řády více, než jich má dnes. Firma ale slíbila, že se problémem bude zabývat a zasadí se o to, aby satelity nebyly tak viditelné (dostávají nový speciální povrch) a že se postupně usazují ve vyšší hladině, než ve které byly vypuštěny Falconem 9. 
 
Dle Elona Muska bude zapotřebí alespoň 400 satelitů Starlink, aby mohla být síť spuštěna alespoň v omezeném režimu, takže pokud SpaceX vypustí v únoru další dvě várky, k této hranici se už značně přiblíží a dalších 60 ji překročí. Ovšem není jasné, kolik z vynesených Starlink dosud ještě funguje. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře