www.svethardware.cz
>
>

Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny

Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
, , aktualita
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD nabízí rozhraní PCIe 4.0 od poloviny předchozího roku, a to nejdříve v rámci čipsetu X570 pro Ryzen 3000 a grafických karet Radeon Navi. Později se přidaly i procesory EPYC a Ryzen Threadripper, přičemž Intel dosud pro PCIe 4.0 nemá žádnou platformu. Běžným uživatelům to ale může být vcelku jedno, neboť z jejich pohledu to může mít leda přínos v případě nejmodernějších a nejrychlejších SSD a i to je diskutabilní, zatímco v případě her a zapojení karet s Navi 10 a slabšími GPU už rovnou není o co stát. 
 
 
PCIe 4.0 se i tak pomalu dostává do nabídky a my uvidíme, jak to bude s novými mainstreamovými čipsety od AMD a také s novou platformou Intel LGA 1200. Jenomže už v příštím roce budou dokončeny specifikace PCIe 6.0 a v tom loňském byly dokončeny pro PCIe 5.0.
 
A ano, každá generace bude představovat zdvojnásobení propustnosti na linku, takže zatímco PCIe 3.0 nabízí 8 GT/s na linku a PCIe 4.0 pak 16 GT/s, pro další dvě bude platit 32 a 64 GT/s. Čili PCIe 6.0 s pouhými dvěma linkami se z hlediska propustnosti plně vyrovná dnešnímu hlavnímu slotu PCIe 3.0 x16.
 
 
Pak už můžeme začít přemýšlet i o tom, zda by se takové PCIe 6.0 přeci jen nehodilo i pro běžná PC. Jde jednak o možnost zjednodušení návrhů desek při využití menšího počtu datových linek, či o připojení více zařízení. Na druhé straně je tu otázka kvality signálu v deskách a nutnosti použití redriverů, což je téma už pro PCIe 4.0, natož pak pro další verze. 
 
V každém případě si ale v PCI-SIG velice pospíšili, ostatně vývoj specifikace PCIe 4.0 trval sedm let, zatímco verze PCIe 6.0 byla ohlášena sotva před rokem a už tu máme první verzi specifikací (First Draft) s klíčovými aspekty architektury i odezvou partnerů. Následovat má verze 0.7 jako Complete Draft definující vše potřebné na všech úrovních, přičemž dříve stanovené elektrické specifikace už budou muset být ověřeny s využitím testovacích čipů. 
 
Verze 0.9 bude Final Draft určený pro členy PCI-SIG, kteří ji budou moci začít implementovat do svých produktů a pak už bude následovat finální verze 1.0. Stojí také za zmínku, že v rámci aktuální verze 0.5 je tu poslední možnost, kdy mohou členové organizace přicházet s návrhy na nové funkce rozhraní a od této doby už mohou vyvíjet vlastní testovací zařízení. 
 
Příště bychom mohli o PCIe 6.0 slyšet na začátku června, kdy proběhne PCI-SIG Developers Conference 2020.
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia
Amazon se chce vrhnout do světa streamovaných her a připravuje novou službu, která nese interní název Project Tempo. V květnu by měla společnost konečně vydat dvojici her od svých vlastních studií: Crucible a New World.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400 SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400
Společnost SK Hynix pohovořila více o svých modulech DDR5. Ty by chtěla masově vyrábět už letos a počítá se s opravdu velmi vysokými rychlostmi. V plánu jsou do budoucna čipy podporující až DDR5-8400.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci? Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci?
Intel vypustil na trh hlavní rodinu mobilních procesorů generace Comet Lake, která nám může napovědět i to, co nás čeká od desktopových modelů. Comet Lake-H nabídnou až osm jader na taktu stoupajícím k 5,3 GHz. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus
Vedle Dynamic Boost tu máme i další technologickou novinku od NVIDIE, a sice Advanced Optimus. V podstatě lze říci, že jde o spojení technologií G-Sync a Optimus, čili že synchronizace bude už konečně fungovat se zapnutým Optimem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek