www.svethardware.cz
>
>
>

Světová zdravotnická organizace chce uznat herní závislost za nemoc

Světová zdravotnická organizace chce uznat herní závislost za nemoc
, , aktualita
Moderní doba přináší nové epidemie chorob, a to i takové, jaké naši předci vůbec nemohli znát. Zařadit se má totiž mezi ně i závislost na počítačových hrách, kterou chce Světová zdravotnická organizace uznat za opravdovou nemoc.
reklama
Snahou Světové zdravotnické organizace (WHO) je, aby byla závislost na počítačových hrách od příštího roku součástí seznamu International Classification of Diseases, čili mezinárodně uznávaných chorob, a to pod prostým označením "Gaming Disorder", čili herní choroba. S tím je spojena také navrhovaná diagnóza, která by dokázala takovou chorobu popsat, ale na té bude třeba ještě pracovat. 
 
 
Zatím je Gaming Disorder popisována stejnými slovy jako závislost na hazardu, k čemuž ostatně moderní počítačové hry ani nemají tak daleko vzhledem k rozmáhajícím se loot boxům a s tím spojenými mikrotransakcemi. 
 
WHO samozřejmě nemá zájem na tom, aby samotné hraní bylo označeno za chorobu, ale chce zvýšit povědomí o tom, že se z něj může vyklubat závislost, která může začít překonávat i základní lidské potřeby jako spánek či jídlo. V důsledku tak může jít i o zdraví ohrožující poruchu. 
 
Takové chování je dobře známé z jiných závislostí a velice dobře se zde dá aplikovat právě online gambling. V rámci něj však hráč touží po finanční odměně za své snahy, zatímco v případě her může jít o různé druhy odměn, jako je uznání ostatních hráčů, dosáhnutí určité úrovně, atd.
 
Nicméně ne každý tyto snahy WHO podporuje. Psycholog Dr. Chris Ferguson, který studuje dopady nadměrného hraní, má z navrhované diagnózy vážné obavy, neboť ta je založena i na šířených mýtech o hraní. Dle nich má pocit uspokojení při herním úspěchu co do činění s dopaminem a oblastmi mozku spojovanými i se zneužíváním návykových látek. 
 
To je v dle Fergusona v zásadě pravda, ovšem je nutné k tomu říci, že způsob ovlivnění oněch částí mozku se podobá spíše účinkům čokolády, rozpoložení po sexu nebo pocitu při získání výtečného hodnocení ve škole a rozhodně nejde o účinky srovnatelné s působením heroinu či jiných drog.  
 
Mohlo by se tak stát, že z hraní se stane stigma, které postihne i zapálené hráče, kteří v zásadě se závislostí problém nemají. Proto chce Ferguson i jiní zajistit, aby se WHO zaměřila spíše než na vztah ke hrám a jejich vliv na mozek na to, zda to daný člověk s nimi nepřehání až tak moc, že zanedbává své základní potřeby a nestará se o okolní svět. 
  
Zdroj: KitGuru, Kotaku


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nike uvedlo chytré boty Adapt BB, které se samy zavazují Nike uvedlo chytré boty Adapt BB, které se samy zavazují
Společnost Nike po dlouhé době uvedla slíbené chytré boty Adapt BB. Ty jsou určené pro basketbalisty a jejich hlavní zajímavostí je to, že jsou schopné se samy zavázat a toto lze ovládat pomocí mobilního telefonu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD tvrdí, že Radeonů VII má připraveno dost AMD tvrdí, že Radeonů VII má připraveno dost
Včera se objevily nepotvrzené informace, že AMD bude mít v první vlně připraveno ani ne pět tisíc kusů karet Radeon VII a že na nich nebude vydělávat, ale dokonce prodělávat. Samotná firma se nyní vůči tomu ohradila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek