www.svethardware.cz
>
>
>

Světová zdravotnická organizace chce uznat herní závislost za nemoc

Světová zdravotnická organizace chce uznat herní závislost za nemoc
, , aktualita
Moderní doba přináší nové epidemie chorob, a to i takové, jaké naši předci vůbec nemohli znát. Zařadit se má totiž mezi ně i závislost na počítačových hrách, kterou chce Světová zdravotnická organizace uznat za opravdovou nemoc.
K oblíbeným
reklama
Snahou Světové zdravotnické organizace (WHO) je, aby byla závislost na počítačových hrách od příštího roku součástí seznamu International Classification of Diseases, čili mezinárodně uznávaných chorob, a to pod prostým označením "Gaming Disorder", čili herní choroba. S tím je spojena také navrhovaná diagnóza, která by dokázala takovou chorobu popsat, ale na té bude třeba ještě pracovat. 
 
 
Zatím je Gaming Disorder popisována stejnými slovy jako závislost na hazardu, k čemuž ostatně moderní počítačové hry ani nemají tak daleko vzhledem k rozmáhajícím se loot boxům a s tím spojenými mikrotransakcemi. 
 
WHO samozřejmě nemá zájem na tom, aby samotné hraní bylo označeno za chorobu, ale chce zvýšit povědomí o tom, že se z něj může vyklubat závislost, která může začít překonávat i základní lidské potřeby jako spánek či jídlo. V důsledku tak může jít i o zdraví ohrožující poruchu. 
 
Takové chování je dobře známé z jiných závislostí a velice dobře se zde dá aplikovat právě online gambling. V rámci něj však hráč touží po finanční odměně za své snahy, zatímco v případě her může jít o různé druhy odměn, jako je uznání ostatních hráčů, dosáhnutí určité úrovně, atd.
 
Nicméně ne každý tyto snahy WHO podporuje. Psycholog Dr. Chris Ferguson, který studuje dopady nadměrného hraní, má z navrhované diagnózy vážné obavy, neboť ta je založena i na šířených mýtech o hraní. Dle nich má pocit uspokojení při herním úspěchu co do činění s dopaminem a oblastmi mozku spojovanými i se zneužíváním návykových látek. 
 
To je v dle Fergusona v zásadě pravda, ovšem je nutné k tomu říci, že způsob ovlivnění oněch částí mozku se podobá spíše účinkům čokolády, rozpoložení po sexu nebo pocitu při získání výtečného hodnocení ve škole a rozhodně nejde o účinky srovnatelné s působením heroinu či jiných drog.  
 
Mohlo by se tak stát, že z hraní se stane stigma, které postihne i zapálené hráče, kteří v zásadě se závislostí problém nemají. Proto chce Ferguson i jiní zajistit, aby se WHO zaměřila spíše než na vztah ke hrám a jejich vliv na mozek na to, zda to daný člověk s nimi nepřehání až tak moc, že zanedbává své základní potřeby a nestará se o okolní svět. 
  
Zdroj: KitGuru, Kotaku


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala