www.svethardware.cz
>
>
>

Světová zdravotnická organizace chce uznat herní závislost za nemoc

Světová zdravotnická organizace chce uznat herní závislost za nemoc
, , aktualita
Moderní doba přináší nové epidemie chorob, a to i takové, jaké naši předci vůbec nemohli znát. Zařadit se má totiž mezi ně i závislost na počítačových hrách, kterou chce Světová zdravotnická organizace uznat za opravdovou nemoc.
K oblíbeným
reklama
Snahou Světové zdravotnické organizace (WHO) je, aby byla závislost na počítačových hrách od příštího roku součástí seznamu International Classification of Diseases, čili mezinárodně uznávaných chorob, a to pod prostým označením "Gaming Disorder", čili herní choroba. S tím je spojena také navrhovaná diagnóza, která by dokázala takovou chorobu popsat, ale na té bude třeba ještě pracovat. 
 
 
Zatím je Gaming Disorder popisována stejnými slovy jako závislost na hazardu, k čemuž ostatně moderní počítačové hry ani nemají tak daleko vzhledem k rozmáhajícím se loot boxům a s tím spojenými mikrotransakcemi. 
 
WHO samozřejmě nemá zájem na tom, aby samotné hraní bylo označeno za chorobu, ale chce zvýšit povědomí o tom, že se z něj může vyklubat závislost, která může začít překonávat i základní lidské potřeby jako spánek či jídlo. V důsledku tak může jít i o zdraví ohrožující poruchu. 
 
Takové chování je dobře známé z jiných závislostí a velice dobře se zde dá aplikovat právě online gambling. V rámci něj však hráč touží po finanční odměně za své snahy, zatímco v případě her může jít o různé druhy odměn, jako je uznání ostatních hráčů, dosáhnutí určité úrovně, atd.
 
Nicméně ne každý tyto snahy WHO podporuje. Psycholog Dr. Chris Ferguson, který studuje dopady nadměrného hraní, má z navrhované diagnózy vážné obavy, neboť ta je založena i na šířených mýtech o hraní. Dle nich má pocit uspokojení při herním úspěchu co do činění s dopaminem a oblastmi mozku spojovanými i se zneužíváním návykových látek. 
 
To je v dle Fergusona v zásadě pravda, ovšem je nutné k tomu říci, že způsob ovlivnění oněch částí mozku se podobá spíše účinkům čokolády, rozpoložení po sexu nebo pocitu při získání výtečného hodnocení ve škole a rozhodně nejde o účinky srovnatelné s působením heroinu či jiných drog.  
 
Mohlo by se tak stát, že z hraní se stane stigma, které postihne i zapálené hráče, kteří v zásadě se závislostí problém nemají. Proto chce Ferguson i jiní zajistit, aby se WHO zaměřila spíše než na vztah ke hrám a jejich vliv na mozek na to, zda to daný člověk s nimi nepřehání až tak moc, že zanedbává své základní potřeby a nestará se o okolní svět. 
  
Zdroj: KitGuru, Kotaku


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře