reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Švýcarsko uvádí první národní kontrolní systém pro drony

10.3.2018, Milan Šurkala, aktualita
Švýcarsko uvádí první národní kontrolní systém pro drony
Švýcarsko bude první zemí, která bude mít národní řídící systém pro provozovatele dronů. Vstup do něj bude dobrovolný, přinese však aktuální informace o zakázaných zónách, povoleních a událostech z provozu.
Švýcarsko je zajímavou zemí, v mnoha oblastech průkopnickou. Jako první bude mít národní řídící systém pro provozovatele malých dronů, který vznikl ve spolupráci švýcarského Skyguide s kalifornskou společností AirMap. Výsledkem je ekosystém pro piloty, který jim umožní mnohem bezpečněji létat díky informacím o zakázaných zónách (geofencing), okamžitým přidělováním nebo zamítáním povolení k letu nebo aktualitám z leteckého provozu. V případě překročení hranice (tedy i té dočasné) se tak pilot okamžitě dozví, že létá tam, kde by neměl.
 
Dron
 
Švýcarsko je totiž zemí, která je dronům dost nakloněna, sídlí zde i někteří jejich výrobci (senseFly, Albris nebo eBee). Má také autonomní dronovou doručovací síť, která funguje v Curychu už od roku 2013 a paradoxně ačkoli není v EU, bude první zemí, která do takové míry implementovala evropskou iniciativu U-Space. Platforma AirMpa UTM, která zde bude použita, je kompatibilní s 85 % drony po celém světě (např. DJI, 3D Robotics, Yuneec). První fáze projektu začne fungovat od června 2018. Celkově pak půjde o čtyři fáze, které potrvají až do roku 2021.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama