Systém C2Land dokáže bez zásahu pilota přistát s letadlem

Systém C2Land dokáže bez zásahu pilota přistát s letadlem
, , aktualita
Výzkumníci z Technické univerzity v Mnichově (TUM) ukázali svůj systém C2Land, který dokáže sám navést letoun na přistávací dráhu a bezpečně na ni dosednout. Nespoléhá se zde přitom na již zavedený Instrument Landing System.
K oblíbeným
reklama
Systém C2Land tak vznikl v Německu a dá se označit za dosud nejpokročilejší systém pro automatizované přistávání letadel. Dnes se běžně využívá systém Instrument Landing System (ILS), který může být velice užitečný v případě, kdy pilot nedokáže svýma očima najít přistávací dráhu. ILS jej na něj díky rádiovým signálům dokáže navést, respektive určit pozici letadla. C2Land ale pracuje jinak, využívá systém počítačového vidění, takže jde v podstatě o formu umělé inteligence. 
 
 
Jak systém funguje, to můžeme dobře vidět díky přiloženému videu. Letadlo se nejdříve přiblíží na přistání pomocí GPS tak, aby mělo letiště před sebou a letělo k němu ze správného směru. A pak, když už je přistávací dráha na dohled kamer, začne systém vyhodnocovat obraz dvou kamer, které prostor před letadlem sledují v infračerveném a viditelném spektru. 
 
​  
V tomto obrazu si systém najde a označí dráhu a s využitím informací z výškoměru a rychloměru má pak už dostatek informací na to, aby mohl s letadlem přistát. Díky tomu tak může být využitý v podstatě kdekoliv, aniž by samotné letiště mělo mít jakékoliv speciální vybavení, takže se může hodit především na malých letištích, která nejsou vybavena systémem ILS. 
 
Na druhou stranu je z videa patrné, že přistávací dráha musí být pro C2Land rozpoznatelná a není zrovna jasné, jak by si tento systém uměl či neuměl poradit třeba s pouhým travnatým letištěm, natož aby pak takové letiště mělo nerovný povrch nebo bylo do kopce. Zatím tak letoun Diamond DA42 přistál na pěkně rovném letišti s dobře identifikovatelnou dráhou ve dne při dobré viditelnosti. 
 
Stále jde tak jen o experiment a ne o systém, který by se měl již brzy dostat do standardní výbavy letadel. Ostatně po celou dobu přistání byl na svém místě pilot Thomas Wimmer, který byl připraven kdykoliv zasáhnout, kdyby se snad C2Land namísto hladkého přistání chystal s letadlem třísknout o zem. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala