Systém C2Land dokáže bez zásahu pilota přistát s letadlem

Systém C2Land dokáže bez zásahu pilota přistát s letadlem
, , aktualita
Výzkumníci z Technické univerzity v Mnichově (TUM) ukázali svůj systém C2Land, který dokáže sám navést letoun na přistávací dráhu a bezpečně na ni dosednout. Nespoléhá se zde přitom na již zavedený Instrument Landing System.
K oblíbeným
reklama
Systém C2Land tak vznikl v Německu a dá se označit za dosud nejpokročilejší systém pro automatizované přistávání letadel. Dnes se běžně využívá systém Instrument Landing System (ILS), který může být velice užitečný v případě, kdy pilot nedokáže svýma očima najít přistávací dráhu. ILS jej na něj díky rádiovým signálům dokáže navést, respektive určit pozici letadla. C2Land ale pracuje jinak, využívá systém počítačového vidění, takže jde v podstatě o formu umělé inteligence. 
 
 
Jak systém funguje, to můžeme dobře vidět díky přiloženému videu. Letadlo se nejdříve přiblíží na přistání pomocí GPS tak, aby mělo letiště před sebou a letělo k němu ze správného směru. A pak, když už je přistávací dráha na dohled kamer, začne systém vyhodnocovat obraz dvou kamer, které prostor před letadlem sledují v infračerveném a viditelném spektru. 
 
​  
V tomto obrazu si systém najde a označí dráhu a s využitím informací z výškoměru a rychloměru má pak už dostatek informací na to, aby mohl s letadlem přistát. Díky tomu tak může být využitý v podstatě kdekoliv, aniž by samotné letiště mělo mít jakékoliv speciální vybavení, takže se může hodit především na malých letištích, která nejsou vybavena systémem ILS. 
 
Na druhou stranu je z videa patrné, že přistávací dráha musí být pro C2Land rozpoznatelná a není zrovna jasné, jak by si tento systém uměl či neuměl poradit třeba s pouhým travnatým letištěm, natož aby pak takové letiště mělo nerovný povrch nebo bylo do kopce. Zatím tak letoun Diamond DA42 přistál na pěkně rovném letišti s dobře identifikovatelnou dráhou ve dne při dobré viditelnosti. 
 
Stále jde tak jen o experiment a ne o systém, který by se měl již brzy dostat do standardní výbavy letadel. Ostatně po celou dobu přistání byl na svém místě pilot Thomas Wimmer, který byl připraven kdykoliv zasáhnout, kdyby se snad C2Land namísto hladkého přistání chystal s letadlem třísknout o zem. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář