Systém C2Land dokáže bez zásahu pilota přistát s letadlem

Systém C2Land dokáže bez zásahu pilota přistát s letadlem
, , aktualita
Výzkumníci z Technické univerzity v Mnichově (TUM) ukázali svůj systém C2Land, který dokáže sám navést letoun na přistávací dráhu a bezpečně na ni dosednout. Nespoléhá se zde přitom na již zavedený Instrument Landing System.
K oblíbeným
reklama
Systém C2Land tak vznikl v Německu a dá se označit za dosud nejpokročilejší systém pro automatizované přistávání letadel. Dnes se běžně využívá systém Instrument Landing System (ILS), který může být velice užitečný v případě, kdy pilot nedokáže svýma očima najít přistávací dráhu. ILS jej na něj díky rádiovým signálům dokáže navést, respektive určit pozici letadla. C2Land ale pracuje jinak, využívá systém počítačového vidění, takže jde v podstatě o formu umělé inteligence. 
 
 
Jak systém funguje, to můžeme dobře vidět díky přiloženému videu. Letadlo se nejdříve přiblíží na přistání pomocí GPS tak, aby mělo letiště před sebou a letělo k němu ze správného směru. A pak, když už je přistávací dráha na dohled kamer, začne systém vyhodnocovat obraz dvou kamer, které prostor před letadlem sledují v infračerveném a viditelném spektru. 
 
​  
V tomto obrazu si systém najde a označí dráhu a s využitím informací z výškoměru a rychloměru má pak už dostatek informací na to, aby mohl s letadlem přistát. Díky tomu tak může být využitý v podstatě kdekoliv, aniž by samotné letiště mělo mít jakékoliv speciální vybavení, takže se může hodit především na malých letištích, která nejsou vybavena systémem ILS. 
 
Na druhou stranu je z videa patrné, že přistávací dráha musí být pro C2Land rozpoznatelná a není zrovna jasné, jak by si tento systém uměl či neuměl poradit třeba s pouhým travnatým letištěm, natož aby pak takové letiště mělo nerovný povrch nebo bylo do kopce. Zatím tak letoun Diamond DA42 přistál na pěkně rovném letišti s dobře identifikovatelnou dráhou ve dne při dobré viditelnosti. 
 
Stále jde tak jen o experiment a ne o systém, který by se měl již brzy dostat do standardní výbavy letadel. Ostatně po celou dobu přistání byl na svém místě pilot Thomas Wimmer, který byl připraven kdykoliv zasáhnout, kdyby se snad C2Land namísto hladkého přistání chystal s letadlem třísknout o zem. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek