www.svethardware.cz
>
>
>
>

Taipei Times: Ampere bude o polovinu rychlejší a násobně úspornější než Turing

Taipei Times: Ampere bude o polovinu rychlejší a násobně úspornější než Turing
, , aktualita
Server Tom's Hardware přináší zprávu původně od listu Taipei Times, který mluví o výkonu a efektivitě chystané grafické generace NVIDIA Ampere. Ta by měla snad již letos přijít jako nástupce Turingu. 
K oblíbeným
reklama
Dle Taipei Times tak můžeme očekávat o polovinu vyšší výkon při poloviční spotřebě, čili při cca dvojnásobné efektivitě, a to oproti generaci Turing. Dozvídáme se také, že NVIDIA chce dostat Ampere na trh někdy v druhé polovině tohoto roku a způsobí prudce oživenou poptávku po herních GPU.  
 
 
NVIDIA se tak může těšit i na to, že po celkově slabším období nastane opět růst tržeb, nicméně ten už za letošní třetí kvartál nebyl vůbec špatný a je vidět, že se postupně dostává na úroveň před tzv. kryptokocovinou. Tehdy se prudce snížil zájem o nové karty, ceny klesly a NVIDIA se i s AMD ocitla s plnými sklady uprostřed nezájmu zákazníků. Sklady ale byly od starých Pascalů už vyprázdněny, mánie s těžbou kryptoměn na grafických kartách už je pryč, a tak je i celý trh daleko lépe předvídatelný.
 
Mikroarchitectura Výrobce Litografie Příchod na trh
Ampere TSMC & Samsung 7nm EUV 2. pol. 2020
Turing TSMC 12nm srpen 2018
Pascal TSMC & Samsung 16nm & 14nm duben 2016
Maxwell TSMC 28nm únor 2014
Kepler TSMC 28nm duben 2012
Fermi TSMC 40nm & 28nm duben 2010
 
Z tabulky je přitom jasně vidět, že na příští architekturu už bude v druhé polovině tohoto roku opravdu čas, pokud chce NVIDIA dodržet dosavadní pravidlo, že každé dva roky připraví novou. Z dnešní zprávy také můžeme vyčíst, že 7nm proces, ať už jde o firmu TSMC nebo Samsung, letos dosáhne vysoké vyspělosti. Apple se jej dokonce už chystá opustit a velice aktuální bude také 7nm proces s EUV. 
 
Mimochodem, Jensen Huang nedávno investorům sdělil, že hlavní část objednávek na 7nm GPU vyřídí TSMC. Samsung je bude také vyrábět, ale zdaleka ne v takovém objemu. Není přitom ještě zcela jasné, zda chce NVIDIA využít ještě 7nm proces bez EUV, nebo už s EUV. Vzhledem ke starším informacím ale lze očekávat, že to bude právě s EUV. 
 
Pokud jde o údaje se 150% výkonem a 50% spotřebou Turingu, osobně bych pak sázel už spíše na 7nm proces s EUV, nicméně do těchto čísel může velice promluvit samotná nová mikroarchitektura a její nárůst výkonu na takt, o čemž zatím nevíme zhola nic. 
 
Na nové Ampere si už brousí zuby tradiční partneři NVIDIE. Jde třeba o MSI, jehož tržby zařizuje z 60 % právě herní trh, ale také Gigabyte či Asus. Vesměs to jsou tchaj-wanské firmy, takže pokud informace pro tuto zprávu přináší Taipei Times a Yuanta Securities Investment Consulting, je zřejmé, odkud vítr vane. 
 
Zvláštní zmínku si zaslouží také herní notebooky právě s přihlédnutím k údaji o spotřebě/efektivitě generace Ampere. Prodeje herních notebooků totiž mají mezi roky 2016 a 2023 růst každoročně průměrně o 22 procent a jde o jeden z mála segmentů PC, který se může z takového vývoje těšit. Stejné, nebo spíše ještě lepší, je to v případě herních monitorů a celkově se dá herní trh označit za tahouna PC průmyslu, i když minoritního. Yuanta tak nyní doporučuje investorům kupovat akcie MSI, Gigabyte a Asus, které by měly přiměřeně růst. Například Asus se nyní pohybuje na NT$231,5 a cílová hodnota dle Yuanty je NT$262 (nové tchaj-wanské dolary). 
 
Zdroj: Taipei Times 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek