www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Technologičtí giganti vážně uvažují o přesunu výroby z Číny, ovšem ne do USA

Technologičtí giganti vážně uvažují o přesunu výroby z Číny, ovšem ne do USA
, , aktualita
Pokud se Donaldu Trumpovi povede přimět řadu velkých firem opustit Čínu, aby začaly vyrábět jinde, bude to navenek jen poloviční úspěch. O přesunu výroby do USA se totiž zrovna neuvažuje, takže které země přicházejí v úvahu? 
K oblíbeným
reklama
Donald Trump před i po svém zvolení veřejně hlásal, že se zasadí o to, aby co nejvíce amerických firem začalo opět vyrábět na půdě USA. Je otázka, co sám od toho očekává a zda mu nakonec nebude ke spokojenosti stačit to, že řada firem alespoň přesune svou výrobu z Číny kamkoliv jinam a právě o tom mají společnosti jako Dell, Microsoft, Amazon, HP a Google dle Nikkei zcela vážně přemýšlet. Jde pochopitelně především o hrozbu zvýšeného cla, což by na půdě USA prudce navýšilo cenu hardwaru. Proti tomu se ostatně nedávno ozvaly i společnosti Microsoft, Sony a Nintendo, které varovaly před vážnými dopady na celý herní trh. 
 
 
Další informace vychází především ze šuškandy, čemuž se vzhledem k jejich citlivosti nedá divit. Mluví se třeba o tom, že Dell a HP chtějí přesunout až 30 procent objemu výroby z Číny a v případě konzolí a herního trhu o něčem podobném uvažují právě i Microsoft, Sony a Nintendo. Nejde tak samozřejmě jen o americké firmy, ale o všechny, které mají na tamním trhu nezanedbatelný odbyt a vyrábí v Číně.
 
Google a Amazon zase prý chtějí pro začátek dostat z Číny alespoň výrobu AI asistentů, respektive chytrých reproduktorů, či jak všelijak můžeme tato zařízení označit. Trošku pozadu pak mají být firmy Lenovo, Acer a Asus, které zatím "vyhodnocují své možnosti". 
 
Jde však o to, že přesunem výroby z Číny automaticky nevzniknou nové provozy na půdě USA. Ostatně v bezprostředním okolí Číny je řada zemí, kde už fungují mnohé provozy známých hardwarových firem a počítat mezi ně můžeme třeba Thajsko, Vietnam, Filipíny nebo samozřejmě rovnou i Tchaj-wan. Zde je jen otázka, co by s politikou jedné Číny udělalo, kdyby se právě na Tchaj-wan začala masově přesouvat výroba na úkor pevninské Číny. 
 
Pak tu máme i informace týkající se konkrétních firem. Například HP chce přesunout 20 až 30 procent produkce s příslušným nově vzniklým dodavatelským řetězcem, a to do Thajska, nebo na Tchaj-wan, což by se mohlo začít realizovat už letos. Dell měl již právě na Tchaj-wanu začít s pilotní výrobou notebooků a pak sonduje možnosti i na Filipínách a ve Vietnamu. Zde se také dozvídáme, že obchodní válka a její projevy nejsou jediným důvodem a že jde také o rostoucí náklady na výrobu v Číně a stále obtížnější hledání zaměstnanců. Amazon a Nintendo zase pokukují především po Vietnamu a Microsoft zase po Thajsku a Indonésii.
 
Oficiálně ale téměř žádná ze jmenovaných firem nechce nic potvrdit, a to až na Acer a Asus. Ty uvedly alespoň to, že zkoumají své možnosti pro přesun výroby z Číny. Dell odmítl cokoliv komentovat a firmy HP, Google, Microsoft a Amazon na dotazy od Nikkei neodpověděly. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář