Donald Trump před i po svém zvolení veřejně hlásal, že se zasadí o to, aby co nejvíce amerických firem začalo opět vyrábět na půdě USA. Je otázka, co sám od toho očekává a zda mu nakonec nebude ke spokojenosti stačit to, že řada firem alespoň přesune svou výrobu z Číny kamkoliv jinam a právě o tom mají společnosti jako Dell, Microsoft, Amazon, HP a Google dle Nikkei zcela vážně přemýšlet. Jde pochopitelně především o hrozbu zvýšeného cla, což by na půdě USA prudce navýšilo cenu hardwaru. Proti tomu se ostatně nedávno ozvaly i společnosti Microsoft, Sony a Nintendo, které varovaly před vážnými dopady na celý herní trh.

Další informace vychází především ze šuškandy, čemuž se vzhledem k jejich citlivosti nedá divit. Mluví se třeba o tom, že Dell a HP chtějí přesunout až 30 procent objemu výroby z Číny a v případě konzolí a herního trhu o něčem podobném uvažují právě i Microsoft, Sony a Nintendo. Nejde tak samozřejmě jen o americké firmy, ale o všechny, které mají na tamním trhu nezanedbatelný odbyt a vyrábí v Číně.
Google a Amazon zase prý chtějí pro začátek dostat z Číny alespoň výrobu AI asistentů, respektive chytrých reproduktorů, či jak všelijak můžeme tato zařízení označit. Trošku pozadu pak mají být firmy Lenovo, Acer a Asus, které zatím "vyhodnocují své možnosti".
Jde však o to, že přesunem výroby z Číny automaticky nevzniknou nové provozy na půdě USA. Ostatně v bezprostředním okolí Číny je řada zemí, kde už fungují mnohé provozy známých hardwarových firem a počítat mezi ně můžeme třeba Thajsko, Vietnam, Filipíny nebo samozřejmě rovnou i Tchaj-wan. Zde je jen otázka, co by s politikou jedné Číny udělalo, kdyby se právě na Tchaj-wan začala masově přesouvat výroba na úkor pevninské Číny.
Pak tu máme i informace týkající se konkrétních firem. Například HP chce přesunout 20 až 30 procent produkce s příslušným nově vzniklým dodavatelským řetězcem, a to do Thajska, nebo na Tchaj-wan, což by se mohlo začít realizovat už letos. Dell měl již právě na Tchaj-wanu začít s pilotní výrobou notebooků a pak sonduje možnosti i na Filipínách a ve Vietnamu. Zde se také dozvídáme, že obchodní válka a její projevy nejsou jediným důvodem a že jde také o rostoucí náklady na výrobu v Číně a stále obtížnější hledání zaměstnanců. Amazon a Nintendo zase pokukují především po Vietnamu a Microsoft zase po Thajsku a Indonésii.
Oficiálně ale téměř žádná ze jmenovaných firem nechce nic potvrdit, a to až na Acer a Asus. Ty uvedly alespoň to, že zkoumají své možnosti pro přesun výroby z Číny. Dell odmítl cokoliv komentovat a firmy HP, Google, Microsoft a Amazon na dotazy od Nikkei neodpověděly.
Zdroj: Tom's Hardware