reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Technologie LCD panelů

, , článek
Technologie LCD panelů
Rok se s rokem sešel a opět přinášíme upravený článek o technologii LCD panelů. Za uplynulý rok se sice neměnily technologie jako takové, ale je zde pár vylepšení v podsvícení, odezvě a gamutu. Proto zde máme aktualizované vydání.
Technologie LCD panelů

Porovnání doby odezvy u různých typů výrobní technologie


Spousta dnešních monitorů se chlubí rychlou odezvou. Avšak v reálu je odezva často dost odlišná. Podívejme se na jednotlivé technologie okem naší sondy. Nejprve technologie IPS v podání velmi povedeného EIZO FS2333.
Odezva monitoru s technologií IPS


Jako druhá je tu technologie TN. Ta se sice dnes už tak často v monitorech neobjevuje, ale přesto se na odezvu zaměříme. Z tabulky je jasné, že dnešní TN technologie poskytuje nejrychlejší odezvu. Bohužel se zde často setkáme se schody v odezvě.
Odezva monitoru s technologií TN


V neposlední řadě tu je technologie VA a to rovnou v její nejnovější variantě AMVA. Z dnešního pohledu je technologie VA tedy nejpomalejší. Je to vidět ihned na první pohled i při pohybu kurzoru.Nejčastější vady LCD monitorů


V současné době se již s vadami v LCD monitorech prakticky nesetkáme. Pokud zde nějaká je, jde pouze o mrtvý pixel. Dříve se však vyskytovalo několik vad, které si představíme jen pro zopakování historie.

První je vadný pixel/subpixel. Tato vada je notoricky známá. Jak se projevuje, je uvedeno v popisu každé technologie v 2. kapitole. U technologie TN se projevuje jako svítící bod (barva záleží na tom, jaké subpixely jsou vadné, v případě, že vypadnou všechny, svítí bod bíle). U ostatních technologií se projevuje jako černé místo. V případě, že vypadne jen subpixel, se projeví špatným zobrazením barvy (např. pokud vypadne červený subpixel a celý pixel má zobrazit barvu žlutou, tak místo ní zobrazí barvu zelenou - žlutá je v RGB červená + zelená).

Druhá je výskyt cizí částice. Tato vada se projevuje stejně jako "mrtvý" pixel s dvěma rozdíly. Obvykle zasahuje i do okolních pixelů. Máte-li tedy na monitoru více vadných pixelů, které jsou vedle sebe, jde s největší pravděpodobností o cizí tělísko. Druhý rozdíl je ten, že se na jakékoli technologii projevuje jako černý bod. V dnešní době se již tato vada pokládá za velmi vážnou a neměli byste s takovýmto monitorem přijít vůbec do styku. Pokud ano, je to důvod k reklamaci.

Další se nazývá "Line Defect" neboli čárová vada. Projevuje se svislou nebo vodorovnou čárou přes celý monitor. Výskyt této vady se může projevit i po určitém čase (obvykle do 2 měsíců provozu).

Poslední je trojice vad. "Spot", "Mura" a "Stain Mura". První z jmenovaných "Spot" se projevuje jako skvrna (obvykle tmavého odstínu) kruhovitého tvaru ve velikosti nad 5 mm. Zbývající dvě "Mura" a "Stain Mura" jsou tytéž skvrny, jen nepravidelného tvaru. "Stain Mura" má ještě navíc ostře ohraničený tvar a velikost obvykle také nad 5 mm. Tyto 3 vady jsou důvodem k reklamaci, avšak někteří výrobci si dávají podmínku, že vady musí být viditelné na šedé barvě (nejčastěji RGB [96,96,96]).


Jakou technologii vybrat?


Je velmi důležité si uvědomit, jaká práce bude na monitoru převládat. Pokud hledáte monitor na hraní her, je jasné, že budete koukat především po odezvě. V této kategorii v poslední době excelují 2ms TN panely. Jejich odezva je již natolik dobrá, že si dovolím tvrdit, že i zarputilý zastánce CRT změní názor. Bohužel TNka mají obvykle poměrně mizerné barevné podání a na dnešní dobu tragické pozorovací úhly, a to i přesto, že udávané úhly jsou 170° v obou směrech. Díky LED podsvícení se sice gamut těchto monitorů může hodně zlepšit, ale přesnost barev (dE) je stále celkem tragická.

Pokud hledáte monitor výhradně pro sledování videa, doporučuji opět technologii S-PVA a A-MVA. Dejte si však pozor, aby měl monitor vysoký jas (alespoň 300cd/m2). Důležitý je také poměr stran - nejvhodnější je 16:9. Naopak pro práci je 16:9 méně vhodné a daleko výhodnější je 16:10. Dejte si také pozor na průsvity v obraze, které při sledování filmů v noci mohou hodně vadit.

e-IPS vládne všem
Jako nejuniverzálnější technologie dneška se jeví IPS resp její varianty. Levné e-IPS panely mají perfektní pozorovací úhly, obvykle rychlou odezvu a hlavně slušné barvy. Ty jsou navíc často již z výroby kalibrovány a k monitoru je přiložen i report z kalibrace. Pokud tedy hledáte univerzální monitor, tak je IPS zkrátka ideální. Jen si dávejte pozor na opravdu levné monitory, které jsou konstrukčně špatné a ihned po vybalení z krabice máte pocit, že se monitor rozpadne. Právě proto jsou zde naše recenze monitorů, kde si jistě vyberete ten správný.
reklama
reklama
reklama