www.svethardware.cz
>
>
>
>

Teleskop Jamese Webba už je téměř připraven, podzimní start platí

Teleskop Jamese Webba už je téměř připraven, podzimní start platí
, , aktualita
Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) je vyvíjen a stavěn už pěknou řádku let, přičemž jeho koncept sahá do minulého století. Nyní už se ale konečně blížíme k jeho vypuštění do vesmíru a jsme na prahu nové éry.
K oblíbeným
reklama
James Webb Space Telescope (JWST) má šanci vyvolat stejnou revoluci ve znalostech o vesmíru jako samotný Hubble, čili čekání na něj se může velice vyplatit, byť už je velice dlouhé a pro americkou NASA přineslo i mnohem vyšší náklady, než jaké byly očekávány. Ostatně v roce 1997 byl plán takový, že teleskop poletí do deseti let a bude stát půl miliardy dolarů.
 

 
Stavět se ale ve skutečnosti začalo až o cca deset let později, kdy už byla na projekt vynaložena celá miliarda a v roce 2011 bylo dokonce navrženo jeho kompletní zrušení. To ale Kongres naštěstí zamítl a namísto toho navýšil rozpočet na více než 8 miliard dolarů, přičemž ten se nyní dostal už nad 10 miliard. Ale to už se konečně blížíme startu, který je naplánován na 31. října tohoto roku a vypadá to, že se na něm už nic nezmění. 
 
 
NASA se už v posledních měsících věnuje jen důkladnému testování JWST, který je tak už dávno hotov a sestaven. Jde ale o obrovské zařízení, které bude muset být pod aerodynamickým krytem rakety Ariane 5 poskládáno jako transformer. Až ve vesmírném prostoru se tak JWST postupně rozloží v procesu, který jsme popisovali už v tomto článku. Jde o celou řadu návazných kroků a nebude tu prostor pro žádné chyby a problémy, jež by se daly vyřešit leda přispěním lidské ruky. JWST totiž bude obíhat z pohledu od Slunce v závěsu za Zemí kolem libračního bodu L2, který je vzdálený 1,5 milionu kilometrů. 
 
 
Je tak pochopitelné, že NASA si chce být jistá, že JWST se dokáže v pořádku vlastními silami rozložit, a to i poté, co zažije vibrační, akustický a nakonec i teplotní šok při či po startu rakety. Nyní proběhl další test ověřující systém pro rozložení zrcadla. Teleskop při tom dostal stejné příkazy, jaké budou vysílány i později po startu, které přijal a své zrcadlo bez problémů rozložil do konečné podoby, přičemž jeho části byly zavěšeny na pomocných lanech, aby podmínky co nejvíce odpovídaly stavu beztíže. 
 
 
Poté bylo zrcadlo opět složeno do startovní konfigurace a tím už skončily veškeré testy optiky JWST. Následovat ale budou ještě dílčí testy, a to radiátorů, které budou chladit systémy teleskopu a pak celé věže napojující sestavu zrcadla na hlavní platformu. Tím bude testování dokončeno a teleskop se může chystat na start.
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla se vrátí k Bitcoinu, až bude "zelenější", tvrdí Musk Tesla se vrátí k Bitcoinu, až bude "zelenější", tvrdí Musk
Elon Musk opět reagoval na téma ohledně kryptoměn. Bránil se nařčením z manipulace, v důsledku čehož připustil, že se Tesla za určitých podmínek vrátí k Bitcoinu. I to asi dopomohlo včerejšímu a dnešnímu zvýšení hodnoty BTC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD si patentovalo přepínání procesů mezi různými jádry a co V-Cache? AMD si patentovalo přepínání procesů mezi různými jádry a co V-Cache?
AMD se zcela evidentně připravuje na výrobu svých vlastních procesorů s mixem malých a velkých či slabších a silnějších procesorových jader. Co ohledně nich řeší nový patent a jaké nové detaily se dozvíme o paměti V-Cache?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Pasivní chladič CPU Noctua NH-P1 se už objevil na Newegg Pasivní chladič CPU Noctua NH-P1 se už objevil na Newegg
Vypadá to, že Noctua už může každou chvíli oficiálně představit svůj nový pasivní procesorový chladič, který by měl dle spatřeného záznamu v obchodě Newegg dostat název NH-P1. Co se o něm dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Bitcoin Taproot: nový protokol kryptoměny přinese podporu chytrých kontraktů Bitcoin Taproot: nový protokol kryptoměny přinese podporu chytrých kontraktů
Kryptoměna Bitcoin se po čtyřech letech dočká významného upgradu svého protokolu. Jmenuje se Taproot a má zajistit větší efektivitu, soukromí i podporu tzv. smart kontraktů. Ty nabírají na důležitosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
RISC-V se rozšiřuje mezi servery, hodlá Intel koupit SiFive, aby odrazil ARM? RISC-V se rozšiřuje mezi servery, hodlá Intel koupit SiFive, aby odrazil ARM?
Procesorová architektura RISC-V se postupně vyvíjí a získává si čím dál větší pozornost. RISC-V International ohlásila plány na rozšíření mezi superpočítače, servery a AI a Intel možná plánuje velkou akvizici.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář