Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Teleskop JWST vyfotil snímky mlhoviny Orion s planetami, které by neměly existovat

12.10.2023, Milan Šurkala, aktualita
Teleskop JWST vyfotil snímky mlhoviny Orion s planetami, které by neměly existovat
Mlhovinu Orion už vyfotil Hubbleův teleskop, nicméně nový James Webb Space Telescope (JWST) nabízí vyšší rozlišení a přináší její nové snímky v infračerveném spektru. Ty odhalily objekty, které by fyzicky neměly existovat.
James Webb Space Telescope (JWST) se nám postaral o další zajímavé snímky z hlubin vesmíru. Tentokrát jde o mlhovinu Orion, kterou vyfotil pomocí své kamery NIRcam, tedy v infračerveném spektru, a to s kratšími i delšími vlnovými délkami. Každý snímek tak poodhaluje něco trochu jiného a nejzajímavější na nich je především to, že zde vidíme zhruba 150 objektů s hmotností řádově podobné Jupiteru. To by ale ještě nebylo tak zarážející jako fakt, že tu máme 42 párových planet. I proto si vysloužily název JuMBO (Jupiter Mass Binary Objects).
 
Mlhovina Orion
 
Podle dosavadních znalostí o vzniku vesmíru a planet by ale tvorba takových objektů neměla být možná, takže vědci si nyní lámou hlavu s tím, co to vlastně vidí a proč (tak trochu vypadají jako optické vady vzniklé při focení přes dvojité sklo). Dle dosavadních poznatků by neměly vznikat objekty takové velikosti jen z mračen prachu a plynu, a už vůbec ne v párech. To ve výsledku může znamenat, že naše dnešní vědomosti o problematice jsou nepravdivé.
 
Orion je přitom dlouho a často studovanou mlhovinou (vzdálená je cca 1350 světelných let), teprve teleskop JWST ale přinesl snímky, kdy můžeme něco takového pozorovat. Zatímco hnědí trpaslíci mohou dosahovat 13-80násobku hmotnosti Jupiteru, objekty JuMBO se odhadují na zhruba polovinu jeho hmotnosti.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.