www.svethardware.cz
>
>
>
>

Temné proudy na Marsu nemusí být voda, spíše jen další písek

Temné proudy na Marsu nemusí být voda, spíše jen další písek
, , aktualita
I když se to možná nezdá, opravdu podrobně je zmapovaný jen velice malý zlomek povrchu Marsu, a tak na něm může být ještě mnoho překvapivých struktur. V roce 2011 přitom byly objeveny jisté temné proudy, které by mohly představovat tekoucí vodu.
K oblíbeným
reklama
Astronomové tak vyvolali malou senzaci, neboť tekoucí voda na Marsu by mohla znamenat, že je na této planetě stále ještě život, pokud se tedy na ní v minulosti vyvinul a dokázal přežít do dnešních dní. Tekoucí voda by tak mohla i zařídit daleko snazší přežití pro lidské kolonizátory. Ovšem nová pozorování naznačují, že temné proudy s vodou asi nebudou mít nic společného a jde prostě jen o jinak zbarvený písek. 
 
rsl 
 
Pro tyto jemné proužky už se vžilo označení RSL (Recurring Slope Lineae) a myšlenku, že za nimi je voda, vědcům vnuknulo jejich "chování". V marťanském létě se totiž prodlužují a jsou tmavší, zatímco v zimní sezóně mizí. Vedoucí hypotéza tak udávala, že jde o vodu s vysokým obsahem solí, která postupně stékala po povrchu svahů.  
 
Nyní ale byla zveřejněna nová analýza RSL v Nature Geoscience, kterou provedl tým z US Geological Survey (University of Arizona) společně s vědci z Durham University ve Spojeném království. Využita byla data ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) americké NASA, která byla vypuštěna už v roce 2005. Ta tak kolem Marsu létá už přes deset let, a to ve výšce přes 320 kilometrů nad povrchem. 
 
 Mars Reconnaissance Orbiter
 
MRO byl využit pro zkoumání celkem 151 různých RSL na deseti místech Marsu a to přineslo jedno podstatné zjištění. Všechny srovnávané proudy byly i srovnatelně dlouhé, a to nehledě na délku svahu, na němž se nacházely. Kdyby přitom šlo o prosakující vodu, pak by měly být proudy na delších svazích rovněž delší.  
 
Výzkumníci uvádějí, že marťanské RSL daleko více odpovídají písčitým proudům, jež pozorujeme na Zemi, a tak jde prostě jen o půdu, která klouže ze svahu. Nicméně v tomto případě by opravdu mohly hrát roli hydratované soli, neboť právě sůl může s atmosféry Marsu absorbovat vodu, a právě to by mohlo zapříčinit tmavnutí sesouvaného materiálu. Ale že by šlo o tekoucí vodu, to pravděpodobné není. 
 
S jistotou to ale poznáme až tehdy, kdy budeme moci vzorek z RSL přímo analyzovat, a to třeba pomocí nějakého budoucího roveru. I bez toho je ale zřejmé, že nejvíce vody na Marsu ukrývají polární oblasti, ovšem může na něm existovat i skrytá tekutá voda v jiných oblastech, to pochopitelně není vyloučeno. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek