reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Tesla Model Y nejbezpečnějším autem dle Euro NCAP, vyzdvihuje kamerový ADAS

, , aktualita
Tesla Model Y nejbezpečnějším autem dle Euro NCAP, vyzdvihuje kamerový ADAS
Elektromobil Tesla Model Y je podle Euro NCAP nejbezpečnějším autem na trhu. Dosáhl velmi dobré skóre ve většině parametrů a oceněny byly i pomocné systémy ADAS, které jsou založeny pouze na kamerách. Hodně boduje i Čína.
Tesla Model Y nejbezpečnějším autem dle Euro NCAP, vyzdvihuje kamerový ADAS
Poslední verze crashtestů Euro NCAP mohou mnohým připadat docela zavádějící, protože se snižuje důraz na ochranu posádky při nehodě, přičemž se zvyšuje důraz na asistenty, které mají v prvé řadě zabránit tomu, aby se tyto nehody vůbec staly. Zda je to správné nebo ne, to je otázkou na dlouhou diskuzi. V případě elektromobilů se k tomu přidává obava z toho, že se vznítí poškozený akumulátor, což je oprávněná obava, nicméně dobře víme, že po nárazu dokáže bleskurychle začít hořet i spalovací auto. V případě Tesly se k tomu přidávají obavy z problémů s jejich systémy ADAS, které jsou založeny pouze na kamerových datech. Měření Euro NCAP ale ukazují, že tomu je paradoxně spíše naopak. Tesla Model Y si vysloužila dosud nejlepší hodnocení a právě systémy "autopilota" byly hodnoceny jako velmi dobře fungující.
 
Tesla Model Y
 
Vypadá to, že jeho "časté" problémy možná budou spíše způsobeny tím, že aut využívajících tyto systémy je obrovské množství, a proto to vypadá, že mají častěji potíže než ostatní. Připomeňme např. nedávné "problémy" s motorkáři, kde je stále nezodpovězenou otázkou, na čí straně vlastně byla chyba. Na přiloženém videu to vypadá, že bezpečnostní funkce fungují velmi dobře, jenže byly testovány za solidního počasí, byť i za špatného světla. Tesla Model Y si odnesla dnes už obvyklé 5hvězdičkové hodnocení, kde dostala 97 % za ochranu dospělých, 87 % za ochranu dětí, 82 % za ochranu okolí (chodci, cyklisté) a 98 % za jízdní asistenty (zde navíc se značným náskokem).
 
V kategorii dospělých a ADAS získala Tesla první pozici, za okolí pak druhé (lepší byl jen Lexus NX, s připočtením roku 2021 pak byl Model Y třetí za Subaru Outback). Pouze v ochraně dětí je Tesla zhruba ve středu pole. Není to poprvé, co Tesla získala excelentní hodnocení za vynikající bezpečnost (perfektní hodnocení získává i v testech NHTSA). Celkově si Model Y ve čtyřech kategoriích odnesl 364 %, druhý nejlepší je Subaru Outback testovaný v roce 2021 s 356 %.
 
 
Pro mnohé bude jistě překvapivý i ten fakt, že se velmi vysoko začínají objevovat čínská auta. Zatímco ještě nedávno to byly "papírové krabice" kopírující design evropských aut s naprosto tragickou bezpečností, nyní dokážou překonávat nejedny tradiční evropské automobilky. Např. WEY Coffee 01 je 3. nejbezpečnějším autem testovaným v roce 2022, ORA Funky Cat je na 7. pozici (se započtením let 2021 a 2020 by byly trochu níž). ORA tak překonává např. Volvo C40 Recharge nebo Genesis GV60.
 


reklama
reklama
reklama