reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

TESS našel svou první exokometu

, , aktualita
TESS našel svou první exokometu
Na exoplanety nalezené tranzitivní metodou jsme si zvykli, však jí bylo nalezeno už zdaleka nejvíc, ovšem aby se tak mohla v cizím systému jasně najít kometa, to bylo dosud nevídané. Teleskop TESS ji však dle NASA našel a potvrzuje 20 let starou předpověď.
Nově nalezená exokometa se nachází v systému mladé hvězdy Beta Pictoris a potvrzuje jistou předpověď, která byla učiněna před 20 lety. Samotná Beta Pictoris měla vzniknout před zhruba 20 miliony lety a nyní se nachází 65 světelných let daleko. Můžeme tak říci, že je dosud obklopena protoplanetárním diskem plynu a prachu, takže její systém by mohl zblízka vypadat nějak takto. 
 
 
Teleskop TESS už také dobře známe jako náhradu za Keplera, jehož mise už kvůli spotřebovanému palivu skončila. TESS má během své vlastní mise najít dle předpokladů na 20 tisíc nových exoplanet, které se nacházejí mezi těmi nejbližšími hvězdami do vzdálenosti cca 300 světelných let. TESS mimochodem už alespoň jednu kometu našel, jen ne exokometu, nýbrž těleso v našem vlastním systému. NASA také očekává, že mezi novými exoplanetami se najde alespoň tucet takových, které budou velikostně srovnatelné se Zemí a alespoň 500 o méně než dvojnásobné velikosti Země. 
 
Komety byly přitom u Beta Pictoris nebo i u jiných hvězd hledány a nalezeny pomocí spektrografů, ale nyní jde o první takovou, která se ukázala ve světelné křivce a pomocí tranzitivní metody. Ovlivnila tak jas hvězdy, specifickým způsobem, který byl předpovězen před 20 lety a zanesen v počítačovém modelu. 
 
 
Nový signál zcela vpravo přesně odpovídá tomu, co by mělo přijít od hvězdy, přes jejíž tvář přešla kometa s dlouhým ohonem. Nejde tak o pěkný symetrický pokles a zase nárůst jasu, jaký způsobí přechod kulatých planet. Jas nejdříve prudce poklesne a pak se postupně vrátí zpět a dalo by se říci, že první křivka odpovídá funkci kotangens a druhá zase sinusoidě. Ostatní dva signály na obrázku nahoře by také mohly odpovídat kometě u Beta Pictoris, ale zdaleka nejsou tak průkazné. 
 
A co se dá z těchto dat zjistit? Vzhledem k neznámé trajektorii a složení komety je oproti planetám velice těžké něco usuzovat. Když ale budeme předpokládat, že tato kometa zrovna byla u své hvězdy ve vzdálenosti 1 AU, čili stejně daleko jako je Země od Slunce, pak by její ohon sahal nějakých 200 milionů kilometrů za ni, čili cca 1,3 AU. 
 
To vše ale znamená především jednu věc. TESS se nyní nezaměří jen na hledání exoplanet, ale také exokomet, a to zvláště u mladých hvězd, kde by jich mělo být více než dost. Můžeme tím získat představu, jak časté asi jsou v cizích systémech. Dle spektroskopického průzkumu Beta Pictoris by v jejím systému mělo být dost na to, aby to podpořilo teorie o vzniku planet, ale to bude vhodné podpořit sledováním dalších systémů. Pokud by se totiž ukázalo, že komety jsou obecně spíše vzácné, naznačovalo by to, že teorie o tvorbě planet jsou z části mylné. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama
reklama
reklama
reklama