www.svethardware.cz
>
>
>

Toshiba připravila nové paměti XL-FLASH pro výkonná SSD

Toshiba připravila nové paměti XL-FLASH pro výkonná SSD
, , aktualita
Společnost Toshiba Memory vypouští do světa nové výkonné paměti XL-FLASH, které jsou určeny pro SSD do náročných podmínek. Firma se chlubí, že tyto paměti tvoří most mezi NAND Flash a DRAM, ale jde skutečně o něco tak výjimečného?
K oblíbeným
reklama
Právě o vytvoření potřebného článku mezi DRAM a NAND Flash se se svými 3D XPoint snaží Intel s Micronem, což se jim ne tak zcela daří, i když my to posuzujeme možná až příliš z hlediska běžných zákazníků, jimž dnešní Optane od Intelu nemají moc co nabídnout. Nad druhou stranu to, že 3D XPoint ještě nejsou to pravé, dokazuje i sám Micron, který sice ohlásil produkty na nich založené, ale dosud je ani nezačal prodávat. 
 
 
Takže co jsou paměti XL-FLASH od Toshiby a jde o něco výjimečného? Z hlediska toho, čím XL-FLASH jsou, tu bohužel není výjimečné nic. V podstatě je to adaptace pamětí Z-NAND od Samsungu, čili v případě firmy Toshiba paměti BiCS FLASH upravené tak, aby využívaly SLC buňky. Do těch se tak zapisuje pouze jeden bit, díky čemuž je jejich programování velice rychlé a to se odráží jak na výkonu, tak na výdrži. 
 
Pokud by totiž šlo jako obvykle o TLC nebo nově dokonce QLC buňky, kontroler by musel pracovat s osmi nebo šestnácti úrovněmi náboje. Takto rozeznává pouze dvě a na druhou stranu je jasné, že kvůli tomu také odpovídajícím způsobem klesá kapacita pamětí, čili na třetinu oproti TLC a čtvrtinu při porovnání s QLC. Proto je jasné, že SSD s XL-FLASH budou drahá a není divu, že budou také určena spíše pro podnikové účely. 
 
Toshiba tak sice uvádí, že XL-FLASH sedí mezi DRAM a NAND Flash, ale to je pouze marketingový obrat, protože XL-FLASH prostě a jednoduše jsou NAND Flash. Nicméně je pravda, že firma je nechce využít pouze v podobě klasických SSD, ale také na zařízeních napojených přímo na paměťové kanály procesorů, čili třeba na NVDIMM. 
 
Mezi klíčové vlastnosti patří kapacita 128 Gb na čip, jichž může být v pouzdře až osm pro celkovou kapacitu 128 GB. Jedna stránka má velikost 4 kB a zajímavý výkon by měla poskytnout 16úrovňová architektura, která by tak měla umožnit v rámci čipu přistupovat současně k celkem 16 jeho částem. Toshiba se dále chlubí, že zpoždění při čtení je méně než 5 mikrosekund, takže řádově méně v porovnání s TLC NAND Flash. Více se o výkonu a vlastnostech XL-FLASH zatím nedozvíme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek