www.svethardware.cz
>
>
>

Toshiba připravila nové paměti XL-FLASH pro výkonná SSD

Toshiba připravila nové paměti XL-FLASH pro výkonná SSD
, , aktualita
Společnost Toshiba Memory vypouští do světa nové výkonné paměti XL-FLASH, které jsou určeny pro SSD do náročných podmínek. Firma se chlubí, že tyto paměti tvoří most mezi NAND Flash a DRAM, ale jde skutečně o něco tak výjimečného?
K oblíbeným
reklama
Právě o vytvoření potřebného článku mezi DRAM a NAND Flash se se svými 3D XPoint snaží Intel s Micronem, což se jim ne tak zcela daří, i když my to posuzujeme možná až příliš z hlediska běžných zákazníků, jimž dnešní Optane od Intelu nemají moc co nabídnout. Nad druhou stranu to, že 3D XPoint ještě nejsou to pravé, dokazuje i sám Micron, který sice ohlásil produkty na nich založené, ale dosud je ani nezačal prodávat. 
 
 
Takže co jsou paměti XL-FLASH od Toshiby a jde o něco výjimečného? Z hlediska toho, čím XL-FLASH jsou, tu bohužel není výjimečné nic. V podstatě je to adaptace pamětí Z-NAND od Samsungu, čili v případě firmy Toshiba paměti BiCS FLASH upravené tak, aby využívaly SLC buňky. Do těch se tak zapisuje pouze jeden bit, díky čemuž je jejich programování velice rychlé a to se odráží jak na výkonu, tak na výdrži. 
 
Pokud by totiž šlo jako obvykle o TLC nebo nově dokonce QLC buňky, kontroler by musel pracovat s osmi nebo šestnácti úrovněmi náboje. Takto rozeznává pouze dvě a na druhou stranu je jasné, že kvůli tomu také odpovídajícím způsobem klesá kapacita pamětí, čili na třetinu oproti TLC a čtvrtinu při porovnání s QLC. Proto je jasné, že SSD s XL-FLASH budou drahá a není divu, že budou také určena spíše pro podnikové účely. 
 
Toshiba tak sice uvádí, že XL-FLASH sedí mezi DRAM a NAND Flash, ale to je pouze marketingový obrat, protože XL-FLASH prostě a jednoduše jsou NAND Flash. Nicméně je pravda, že firma je nechce využít pouze v podobě klasických SSD, ale také na zařízeních napojených přímo na paměťové kanály procesorů, čili třeba na NVDIMM. 
 
Mezi klíčové vlastnosti patří kapacita 128 Gb na čip, jichž může být v pouzdře až osm pro celkovou kapacitu 128 GB. Jedna stránka má velikost 4 kB a zajímavý výkon by měla poskytnout 16úrovňová architektura, která by tak měla umožnit v rámci čipu přistupovat současně k celkem 16 jeho částem. Toshiba se dále chlubí, že zpoždění při čtení je méně než 5 mikrosekund, takže řádově méně v porovnání s TLC NAND Flash. Více se o výkonu a vlastnostech XL-FLASH zatím nedozvíme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář