www.svethardware.cz
>
>
>

Toshiba připravila nové paměti XL-FLASH pro výkonná SSD

Toshiba připravila nové paměti XL-FLASH pro výkonná SSD
, , aktualita
Společnost Toshiba Memory vypouští do světa nové výkonné paměti XL-FLASH, které jsou určeny pro SSD do náročných podmínek. Firma se chlubí, že tyto paměti tvoří most mezi NAND Flash a DRAM, ale jde skutečně o něco tak výjimečného?
K oblíbeným
reklama
Právě o vytvoření potřebného článku mezi DRAM a NAND Flash se se svými 3D XPoint snaží Intel s Micronem, což se jim ne tak zcela daří, i když my to posuzujeme možná až příliš z hlediska běžných zákazníků, jimž dnešní Optane od Intelu nemají moc co nabídnout. Nad druhou stranu to, že 3D XPoint ještě nejsou to pravé, dokazuje i sám Micron, který sice ohlásil produkty na nich založené, ale dosud je ani nezačal prodávat. 
 
 
Takže co jsou paměti XL-FLASH od Toshiby a jde o něco výjimečného? Z hlediska toho, čím XL-FLASH jsou, tu bohužel není výjimečné nic. V podstatě je to adaptace pamětí Z-NAND od Samsungu, čili v případě firmy Toshiba paměti BiCS FLASH upravené tak, aby využívaly SLC buňky. Do těch se tak zapisuje pouze jeden bit, díky čemuž je jejich programování velice rychlé a to se odráží jak na výkonu, tak na výdrži. 
 
Pokud by totiž šlo jako obvykle o TLC nebo nově dokonce QLC buňky, kontroler by musel pracovat s osmi nebo šestnácti úrovněmi náboje. Takto rozeznává pouze dvě a na druhou stranu je jasné, že kvůli tomu také odpovídajícím způsobem klesá kapacita pamětí, čili na třetinu oproti TLC a čtvrtinu při porovnání s QLC. Proto je jasné, že SSD s XL-FLASH budou drahá a není divu, že budou také určena spíše pro podnikové účely. 
 
Toshiba tak sice uvádí, že XL-FLASH sedí mezi DRAM a NAND Flash, ale to je pouze marketingový obrat, protože XL-FLASH prostě a jednoduše jsou NAND Flash. Nicméně je pravda, že firma je nechce využít pouze v podobě klasických SSD, ale také na zařízeních napojených přímo na paměťové kanály procesorů, čili třeba na NVDIMM. 
 
Mezi klíčové vlastnosti patří kapacita 128 Gb na čip, jichž může být v pouzdře až osm pro celkovou kapacitu 128 GB. Jedna stránka má velikost 4 kB a zajímavý výkon by měla poskytnout 16úrovňová architektura, která by tak měla umožnit v rámci čipu přistupovat současně k celkem 16 jeho částem. Toshiba se dále chlubí, že zpoždění při čtení je méně než 5 mikrosekund, takže řádově méně v porovnání s TLC NAND Flash. Více se o výkonu a vlastnostech XL-FLASH zatím nedozvíme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář