www.svethardware.cz
>
>
>

Toyota vyvíjí menší a podstatně lepší baterie pro elektrovozy

Toyota vyvíjí menší a podstatně lepší baterie pro elektrovozy
, , aktualita
Pokud se bavíme o elektrovozech a jejich problémech, téma se bude asi vždy dotýkat jejich zásobáren energie, čili v této době baterií Li-Ion. K tomu má nyní co říci Toyota, která slibuje slušný pokrok. 
K oblíbeným
reklama
Vývoj nových typů baterií je nutný předpoklad pro osvědčení konceptu elektrovozů, pokud tedy rovnou neuvažujeme o zcela jiných technologiích, jako jsou třeba vodíkové články. Dnes už mají elektrovozy jako Tesla Model S a Nissan Leaf slušný dojezd, ale stále se projevuje tzv. dojezdová úzkost spojená i s tím, že elektrovozy stále nelze tak jednoduše a rychle dobít v porovnání s tím, když jen na benzínce za pár minut doplníme palivo. 
 
 
Toyota se zaměřuje na vývoj baterií s pevným elektrolytem, které chce přinést na trh do roku 2022, a to především ve svých elektrovozech. Uvádí přitom, že časy jejich dobíjení se už nebudou měřit na hodiny, ale na minuty. Docílí toho právě použitím pevného elektrolytu mezi anodami a katodami a také mnohem tenčími vložkami mezi články, které mají dnes 20 až 30 mikronů a Toyota to chce snížit na 3 až 4. 
 
Dle předpokladů mají takové články být výrazně menší a lehčí, a tak budou moci v porovnání s klasickými bateriemi uchovat na stejnou hmotnost dvojnásobek energie. Vedle toho Toyota slibuje, že budou trvanlivější a rozhodně u nich nebude hrozit riziko vzplanutí, a to prostě kvůli tomu, že nebudou obsahovat elektrolyt s hořlavými látkami.
 
Proč už ale takové baterie nejsou dávno připraveny? Problém byl v chabé vodivosti pevného elektrolytu, který k tomu navíc potřeboval přinejlepším pokojové teploty, jichž při provozu automobilu dosáhneme stěží. To se dalo řešit, ale s tím, že vylepšení takových vlastností mělo svou cenu, a to třeba v nižší elektrochemické stabilitě, podstatně vyšších nákladech na výrobu, atp. 
 
Toyota na tomto problému pracuje od roku 2014 a věří, že přišla na jeho řešení, ale ještě nic konkrétního neohlásila a do roku 2022 vede ještě dlouhá cesta, na níž se může leccos změnit. Je ale jasné, že elektromobily budou potřebovat lepší a lepší baterie, pokud mají mít šanci uspět a Toyota na nich samozřejmě nepracuje jako jediná. 
 
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala