www.svethardware.cz
>
>

Trendforce: ceny NAND Flash budou po zbytek roku klesat

Trendforce: ceny NAND Flash budou po zbytek roku klesat
, , aktualita
Dle TrendForce se můžeme připravit na důsledky toho, že smluvní ceny pamětí NAND Flash budou po zbytek tohoto roku klesat, a to kvůli převažující nabídce, která je daná nadvýrobou i sníženým zájmem. Tento stav má navíc pokračovat i v příštím roce.
K oblíbeným
reklama
Budou to tedy pro nás dopady veskrze příjemné, neboť se můžeme připravit na to, že ceny SSD a vůbec produktů s paměťmi NAND Flash budou spíše klesat. Dle DRAMeXchange (součást TrendForce) cena NAND Flash v druhé polovině tohoto roku oproti 2. kvartálu klesne o 10 procent. K tomu můžeme poznamenat, že také můžeme očekávat nástup nových produktů s paměťmi QLC NAND Flash, které by se cenami také mohly zamávat, respektive s dnešní cenou za gigabajt. 
 
 
Co se týče sezónnosti, aktuální poptávka na koncovém trhu je sice jako obvykle slabší, ale brzy ji má nahradit naopak silné období, hned jak skončí letní prázdniny. Ovšem to bude dle předpokladů přeci jen slabší než obvykle a navíc do toho přichází celosvětově rozšířená výrobní kapacita. Ostatně do toho můžeme právě počítat i nové paměti s buňkami QLC a vyšším počtem vrstev, jež obecně nabídnou dvakrát vyšší kapacitu než starší TLC paměti. To se také musí podepsat na celkové nabídce, ale 96vrstvé QLC se přeci jen projeví až v příštím roce. Spíše jde o 64 a 72vrstvé TLC paměti, jejichž výtěžnost se měla dramaticky zlepšit. 
 
Dle DRAMeXchange je hlavním důvodem pro snižování cen prostě a jednoduše nadbytek daný různými faktory. Jednak je tu fakt, že dodávky chytrých telefonů na trh budou letos v porovnání s loňskem spíše stagnovat, jak lidé ztrácejí zájem o častou výměnu svých starších modelů. 
 
Dále, zájem o notebooky v první polovině roku prudce rostl, ovšem v druhé polovině už to bude slabší a zatřetí je tu velká konkurence na trhu se serverovými SSD, na němž se pohybuje mnoho firem a i když tento trh neustále roste, firem je na něm prostě příliš. 
 
To vše by mohlo mít za důsledek, že se výrobci odhodlají navýšit kapacitu SSD ve svých produktech. To se projevilo už v mobilních telefonech, kde vlajkové modely nabízejí 256 i 512 GB a zvýšila se i kapacita úložišť v nižších modelech. Vedle toho se dle očekávání i zvýší procento notebooků, které ve své výbavě budou mít SSD a to by mělo letos vůbec poprvé překonat 50 %. 
 
A co příští rok? V jeho průběhu by se měly dopady nadvýroby spíše jen prohloubit, takže můžeme i nadále očekávat snižující se ceny a zvyšující se průměrnou kapacitu SSD v prodávaných produktech. 
 
Zdroj: TrendForce


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář