reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům

26.5.2020, Jan Vítek, aktualita
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Ceny pamětí NAND Flash měly dle TrendForce letos vzrůst o 40 procent, což by jistě už nyní značně ovlivňovalo ceny SSD, které si kupujeme. Jejich ceny však spíše stagnují nebo se jen mírně zvyšují, což by šlo svést spíše na vývoj kurzu koruny vůči dolaru. V každém případě žádné prudké zdražování zatím nepozorujeme, ovšem to by nemuselo vydržet dlouho. 
 
 
Dle TrendForce a její divize DRAMeXchange se na trh v prvním letošním kvartálu dodaly NAND Flash se srovnatelnou celkovou kapacitou jako na konci předchozího roku, ale průměrná prodejní cena přesto vzrostla, v důsledku čehož se celkové tržby zvýšily o 8,3 procent na 13,6 miliard dolarů. Čili logicky, pokud se kapacita nezměnila, můžeme mluvit o zvýšení cen právě o 8,3 procent a za tím by měl stát především zájem od výrobců datových/cloudových center a dá se také předpokládat, že půjde i o omezení výroby v asijských továrnách daná opatření proti šíření koronaviru. 
 
V prvním čtvrletí tohoto roku tak dle TrendForce byla značně zvýšená poptávka po NAND Flash pro datová centra, která překonala nabídku, což bylo umožněno i tím, že zřizovatelé datových center se zdaleka nepotýkali s takovými problémy, jaké měly dodavatelské řetězce běžného spotřebního hardwaru. Právě díky značné části populace donucené pracovat z domova pak museli posilovat své systémy, což znamenalo i nákup nových úložišť a zapomenout nesmíme také na streamovací služby, které zase zajišťovaly zábavu lidem "uvezněným" v domácnostech. 
 
V právě probíhajícím kvartálu by pak měla pokračovat silná poptávka od zřizovatelů online služeb (podniková SSD) a dále se přidávají i silné prodeje počítačů (především notebooků) a kupodivu i tabletů, o které v posledních letech zájem spíše klesal. To vše způsobí další růst smluvních cen pamětí NAND Flash, ovšem k tomu už se nedozvíme žádná konkrétní čísla. 
 
Co se týče jednotlivých firem, pak svou pozici jedničky na trhu si upevnil Samsung, který se dostal na podíl 35,5 %, ovšem s tím, že utržil jen o procento více než v předchozím kvartálu, což naznačuje, že právě Samsung nezdražoval na rozdíl od firmy Kioxia (býv. Toshiba Memory), WDC či SK Hynix. Tato čísla ale mohou velice klamat, protože tu byl značný rozdíl mezi prodejem a vývojem ceny v případě běžných SSD a podnikových SSD a také jde o závislost mezi celkovou dodanou kapacitou a prodejní cenou. Čili zatímco Samsung dodal na trh v prvním kvartálu o 3 % méně celkové kapacity, cena za gigabajt vzrostla o 4 %. 
 
Zdroj: TZ TrendForce via techPowerUp


reklama