www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ceny pamětí NAND Flash mají letos vzrůst až o 40 procent, už nyní rostou

Ceny pamětí NAND Flash mají letos vzrůst až o 40 procent, už nyní rostou
, , aktualita
Nastane konec levných SSD a vidiny dalšího snižování ceny za gigabajt jejich kapacity? Dle dvou na sobě nezávislých zdrojů můžeme letos totiž očekávat velice prudké zvýšení cen pamětí NAND Flash. Ale proč?
K oblíbeným
reklama
Nejde říci, že by šlo o očekávanou zprávu a zcela jistě nejde (pouze) o důsledek včera zmíněného minutového výpadku energie v továrně firmy Samsung. Neustále si přitom čteme o tom, jak různé společnosti posilují výrobu pamětí NAND Flash a jak plánují nebo už rovnou staví nové továrny, přičemž o oživení trhu, které by vytvořilo mnohem vyšší poptávku, se také nemluvilo, takže proč nás server Digitimes (via Hexus) varuje, že smluvní ceny mohou letos vzrůst až o 40 procent? 
 
 
Digitimes zmiňuje své tchaj-wanské zdroje z průmyslu a dle dvou z nich hrozí výrazné zdražení. Je třeba poznamenat, že nejspíše půjde o zdroje z řad zákazníků, kteří NAND Flash nakupují a využívají pro výrobu koncových produktů jako SSD, flash disků, apod. 
 
Podobnou zprávu, i když ne tak alarmující, připravili i v TrendForce či konkrétně v DRAMeXchange. Nicméně tato zpráva se také nekouká tak daleko do budoucnosti, ale pouze do prvního letošního kvartálu a pokud jde o čísla, lze říci, že si obě zprávy v ničem neodporují. TrendForce totiž mluví o tom, že ceny NAND Flash už ke konci předchozího roku vzrostly a to o více než 10 procent po nepřetržité šňůře sedmi kvartálů, v jejichž průběhu klesaly. A to samé lze očekávat v tomto kvartálu, takže kdyby měl růst pokračovat stejným tempem, varování serveru Digitimes bude bezezbytku naplněno. 
 
Kvůli čemu ale ceny rostou? Dle analytiků z TrendForce za tím stojí více věcí. Jednak tu máme výpadek v továrně firem WD a Kioxia v Yokkaichi, který způsobil, že pokles cen produktů eMMC, UFS či SSD se v třetím kvartálu zastavil. Zhruba ve stejnou dobu se náhle o 20 procent zvedly ceny surových waferů a dále jde o velký zájem o podniková SSD, který se má v tomto roce ještě zvýšit s plánovanými rozšířeními datových center. K tomu se přidá očekávané oživení na trhu s mobilními zařízeními, výroba nových herních konzolí a navíc, i když se to možná nezdá, byl loni procentní nárůst celosvětové výroby pamětí NAND Flash z hlediska kapacity velice nízký a i to má důsledek v nízkém stavu skladových zásob dodavatelů. A nakonec, zmíněný minutový výpadek v továrně Samsungu k tomu všemu také přispěje. 
 
Tím se vysvětluje, proč růst cen NAND Flash přichází tak plíživě. Jde o celou řadu událostí a faktorů, které společně budou tlačit cenu pamětí nahoru, respektive už tlačí. Lze ale tyto dopady už pozorovat na našem trhu? Logicky by tomu tak být nemělo, protože cesta od nákupu pamětí po nabídku hotového produktu na trhu je dlouhá, ovšem trh už skutečně mírně reaguje. 
 
V řadě případů můžeme pozorovat, jak průměrné ceny zvláště levných SSD po celoročním poklesu začaly právě od konce předchozího roku růst a jak se zvyšuje rozdíl mezi nimi a minimálními cenami. Dá se očekávat, že nebude trvat dlouho a začnou zdražovat i obchody nabízející nejvýhodnější ceny. Pokud tak někdo plánuje pořídit si nové SSD a dosud vyčkával, další čekání se mu s největší pravděpodobností nevyplatí.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář