www.svethardware.cz
>
>
>
>

Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec

Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec
, , aktualita
Brazilští astronomové s využitím dat Hubbleova vesmírného dalekohledu vytvořili model, v němž vznikl prstenec kolem vzdálené trpasličí planety Haumea. Nahrazují si tak to, co jim upírá obrovská vzdálenost ztěžující přímé pozorování.
K oblíbeným
reklama
Haumea obíhá Slunce v temných dálavách, ostatně je od něj nyní vzdálena 43x dále než Země, takže se pohybuje v oblasti dráhy Pluta, ovšem ve svém odsluní je Haumea i 51x dále než Země, přičemž dráha tohoto objektu má vzhledem k ekliptice velice výrazný sklon.
 
Astronomové tento objekt spatřili v roce 2004 a stanovili jeho velikost z hlediska objemu přibližně na třetinu Pluta, ale celkově se může jevit větší než Pluto, což lze těžko posoudit právě kvůli tvaru, prstenci a měsícům. V každém případě právě objev tohoto tělesa stojí za tím, že vznikla třída trpasličích planet, Pluto bylo do ní zařazeno a přestalo být oficiálně považováno za planetu. 
 
 
Oproti Plutu je tak Haumea v podstatě placka se dvěma měsíci a prstencem, který téměř není možné pozorovat přímo. Však jak ukazuje následující snímek, Hubble i Pluto vidí jen jako několik pixelů, z nichž pak lze dát dohromady takovýto snímek (vlevo): 
 
A co se týče trpasličí planety Haumea, tu Hubble vidí přinejlepším takto a z obrázku je jasné, že měsíce Hiʻiaka (nahoře) a Namaka (dole) jsou v poměru celkem velké.
 
 
Tento poměr ukazuje následující obrázek, kde si odpovídají rozměry, ale ne vzdálenost objektů od sebe. 
 
 
Systém Haumea měl vzniknout nejspíše kolizí dvou transneptunických objektů (TNO) a dnes je to po Eris a Plutu třetí největší objekt za dráhou Neptunu, který známe. V roce 2017 se přitom přihodilo, že Haumea z našeho pohledu přecházela přes jasnou hvězdu URAT1 533-182543. Díky jejímu svitu bylo možné se na Haumeu podívat daleko lépe a přesněji určit její tvar, velikost a výslednou hustotu materiálu, z nějž je tvořena. Právě tehdy se zjistilo, že Haumea má prstenec či prstence obíhající v rezonanci 1:3 kolem hlavního objektu, čili třikrát pomaleji vzhledem k jeho rotaci. 
 
Pro jejich simulaci se využil počítačový model, dle nějž se ukázalo, že nemohou mít dokonale kruhový tvar, pokud má platit sledovaná rezonance, takže v takovém případě by šlo o vysoce elipticky obíhající prach či jiný materiál. Anebo lze říci, že neplatí rezonance 1:3 a s naprostou jistotou lze říci jen to, že si o tomto objektu ještě máme co zjišťovat.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář