www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

TRX80, WRX80 ani LGA 1159 nyní nečekejme, neexistují

TRX80, WRX80 ani LGA 1159 nyní nečekejme, neexistují
, , aktualita
Ještě před nástupem procesorů Threadripper 3. generace se mluvilo o tom, že si pro nás AMD nachystá nejspíše tři čipové sady, a sice TRX40, TRX80 a WRX80. Podobné je to také s paticemi Intel LGA 1159 a 1200. Jaká je skutečnost?
K oblíbeným
reklama
Pokud by si AMD skutečně přichystalo pro 3. generaci procesorů Threadripper hned tři čipové sady, a to TRX40, TRX80 a WRX80, nakonec bychom tu měli stejný počet těchto sad jako procesorů. A to by bylo skutečně uhozené, nicméně předpokládalo se spíše to, že možná přijdou dvě sady, a to jedna pro levnější Threadrippery s nižším počtem jader a celkově i levnější sestavy a druhá pro dražší procesory i sestavy. Rozdíl by byl především v tom, že by tu byla podpora jednak 4kanálových DDR4 (TRX40) a pak 8kanálových (TRX80, WRX80), ostatně Threadrippery vychází z EPYC, které mají 8kanálový kontroler, a pro AMD by tak z hlediska hardwaru nebyl žádný problém stejnou věc nabídnout i v HEDT sektoru. 
 
 
Jenomže 64jádrový Threadripper už byl představen a vedle něj jsme se nedočkali žádného 48jádrového modelu, jehož nástup ostatně ještě není vyloučen, ale také žádné další čipové sady. Zbyla tak jen TRX40 a dle informací serveru Anandtech a jeho zdrojů už ani žádná další nepřijde. 
 
Je tak možné, že TRX80 a WRX80 si prostě jen někdo vymyslel, což se bohužel stává častěji, než bychom si přáli, anebo to v lepším případě vyplynulo z nějakého informačního šumu a třetí možnost je, že jde o sady, které ještě nejsou určeny pro aktuální generaci procesorů a možná přijdou někdy v budoucnu, zatímco však ještě ani nejsou na roadmapách. V každém případě tedymůžeme dle několika zdrojů Anandtechu mezi partnery AMD a Intelu tvrdit, že se nyní nechystají žádné desky s čipsety TRX80 a WRX80, což už ale bylo víceméně jasné i tak, a navíc se nenastoupí ani patice LGA 1159 vedle verze LGA 1200, která je naopak velice reálná. 
 
Že TRX80 a WRX80 pro 3. generaci Threadripperů nepřijdou, to bylo jasné už s ohledem na to, že i 64jádrový Threadripper 3990X je dle oficiálních informací vybaven 4kanálovým kontrolerem pro DDR4, takže těžko by mu prospěla čipová sada pro desky s osmikanálovým zapojením pamětí. Nehledě také na to, že na čipové sadě už taková věc obvykle ani nezávisí, i když je pravda, že AMD tak teoreticky prostě mohlo rozlišit desky pro 4 a 8 kanálů. 
 
Co se týče LGA 1159, jeden ze zdrojů Anandtechu alespoň věděl, o co se jedná. V tomto případě jde opravdu spíše o informační šum, který vznikl tím, že Intel rozeslal některé inženýrské vzorky 6jádrových Comet Lake v pouzdru LGA 1150 a jejich fotografie pronikly na veřejnost a procesory byly označeny za modely pro neexistující LGA 1159. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek