www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC dokázalo vylepšit svůj 7nm i 5nm výrobní proces

TSMC dokázalo vylepšit svůj 7nm i 5nm výrobní proces
, , aktualita
Společnost TSMC bez mediálního humbuku dokázala vylepšit své 7nm a 5nm výrobní procesy, což bylo ohlášeno pouze na VLSI Symposiu v Japonsku a v USA na SEMICON West. Jde o již dobře známé procesy N7 a N5. 
K oblíbeným
reklama
TSMC už má mít vylepšené procesy následující po N5 a N7 připraveny a ten 7nm by už měl být aktuální, přičemž dle dostupných informací byly optimalizovány primárně pro výkon, který má být o 7 % vyšší. A aby se to nepletlo, můžeme mluvit o procesech N7P a N5P (P nejspíše jako Power), které ale není radno si plést s N7+ či N5+, neboť ty jsou výrazně odlišné už kvůli tomu, že už využívají technologii EUV. 
 
 
Výrobní proces N7P je prý interně znám jako 2. generace 7nm procesu, případně to je také "7nm year 2", takže o něm můžeme uvažovat podobně jako o 14nm+ oproti původnímu 14nm v Intelu nebo o 12nm vs. 14nm procesu v GlobalFoundries. Optimalizovány byly přitom etapy MOL a EOL (middle of line a end of line), díky čemuž si inženýři mohou nyní vybrat, zda chtějí docílit o 7 % vyššího výkonu při původní spotřebě, nebo stejného výkonu, ale o 7 % nižší spotřeby. 
 
 
N5P bude znamenat velice podobné vylepšení a stejně jako v případě N7P bude i ten plně kompatibilní s předchozí verzí výrobního procesu, ovšem zatímco mohou zákazníci čekat rovněž 7% vylepšení výkonu při stejné spotřebě, pokud půjdou právě po jejím snížení, to může být 15 % s původním výkonem. Tento proces ale bude reálně k dispozici později, a to někdy ke konci příštího roku. 
 
Nové informace přichází také od konkurenčního Samsungu. Ten aktuálně už nějaký čas vyrábí čipy pomocí procesu 7LPP (low power plus), a to již od loňského podzimu zkušebně a od letošního jara masově. I Samsung už dokázal na svém 7nm procesu využít EUV a stejně jako TSMC se chystá k tomu, aby ty následující danou technologii využily o to více, čili na větším počtu vrstev čipů. 
 
V druhé polovině chce Samsung ve výrobě použít už 6LPP, která nabídne o 10 procent vyšší hustotu tranzistorů oproti technologii 7LPP a především bude kompatibilní, takže umožní designérům využít stejné nástroje a IP. Následující 5nm technologii už má Samsung dle vlastních slov dokončenu z hlediska vývoje a to samé chce do konce roku říci i o 4nm. Ve výrobě pak má být 5LPP použita už v první polovině příštího roku a i pak bude kam spěchat, a to třeba ke 3GAE, která využije zbrusu nové provedení tranzistorů. 

Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře