www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC dokázalo vylepšit svůj 7nm i 5nm výrobní proces

TSMC dokázalo vylepšit svůj 7nm i 5nm výrobní proces
, , aktualita
Společnost TSMC bez mediálního humbuku dokázala vylepšit své 7nm a 5nm výrobní procesy, což bylo ohlášeno pouze na VLSI Symposiu v Japonsku a v USA na SEMICON West. Jde o již dobře známé procesy N7 a N5. 
K oblíbeným
reklama
TSMC už má mít vylepšené procesy následující po N5 a N7 připraveny a ten 7nm by už měl být aktuální, přičemž dle dostupných informací byly optimalizovány primárně pro výkon, který má být o 7 % vyšší. A aby se to nepletlo, můžeme mluvit o procesech N7P a N5P (P nejspíše jako Power), které ale není radno si plést s N7+ či N5+, neboť ty jsou výrazně odlišné už kvůli tomu, že už využívají technologii EUV. 
 
 
Výrobní proces N7P je prý interně znám jako 2. generace 7nm procesu, případně to je také "7nm year 2", takže o něm můžeme uvažovat podobně jako o 14nm+ oproti původnímu 14nm v Intelu nebo o 12nm vs. 14nm procesu v GlobalFoundries. Optimalizovány byly přitom etapy MOL a EOL (middle of line a end of line), díky čemuž si inženýři mohou nyní vybrat, zda chtějí docílit o 7 % vyššího výkonu při původní spotřebě, nebo stejného výkonu, ale o 7 % nižší spotřeby. 
 
 
N5P bude znamenat velice podobné vylepšení a stejně jako v případě N7P bude i ten plně kompatibilní s předchozí verzí výrobního procesu, ovšem zatímco mohou zákazníci čekat rovněž 7% vylepšení výkonu při stejné spotřebě, pokud půjdou právě po jejím snížení, to může být 15 % s původním výkonem. Tento proces ale bude reálně k dispozici později, a to někdy ke konci příštího roku. 
 
Nové informace přichází také od konkurenčního Samsungu. Ten aktuálně už nějaký čas vyrábí čipy pomocí procesu 7LPP (low power plus), a to již od loňského podzimu zkušebně a od letošního jara masově. I Samsung už dokázal na svém 7nm procesu využít EUV a stejně jako TSMC se chystá k tomu, aby ty následující danou technologii využily o to více, čili na větším počtu vrstev čipů. 
 
V druhé polovině chce Samsung ve výrobě použít už 6LPP, která nabídne o 10 procent vyšší hustotu tranzistorů oproti technologii 7LPP a především bude kompatibilní, takže umožní designérům využít stejné nástroje a IP. Následující 5nm technologii už má Samsung dle vlastních slov dokončenu z hlediska vývoje a to samé chce do konce roku říci i o 4nm. Ve výrobě pak má být 5LPP použita už v první polovině příštího roku a i pak bude kam spěchat, a to třeba ke 3GAE, která využije zbrusu nové provedení tranzistorů. 

Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář