www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC odstartovala stavbu továrny pro 2nm čipy, Čína žádá soběstačnost

TSMC odstartovala stavbu továrny pro 2nm čipy, Čína žádá soběstačnost
, , aktualita
Společnost TSMC letos začala s vývojem 2nm výrobního procesu a dnes se dozvídáme, že na Tchaj-wanu se už staví příslušná továrna a vedle ní také výzkumné a vývojové centrum. ČLR oproti tomu žádá soběstačnost ve výrobě čipů. 
K oblíbeným
reklama
TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) stále postupuje ve vývoji nových technologií, což jí jde v posledních letech pozoruhodně snadno, respektive bez problémů, které by zapřičinily citelná zpoždění, jako je tomu v případě Intelu. TSMC tak dnes už najíždí na výrobu 5nm procesem, který má zvládnutý dostatečně dobře na to, aby společnost Apple mohla už brzy na trhu nabídnout produkty s 5nm čipy.
 
 
5nm proces N5 firmy TSMC je přitom i Intelem uznán za ekvivalent jeho 7nm procesu, který bude aktuální přinejlepším na konci příštího roku. Další hlavní zastávka pro TSMC je 3nm proces a pak už nastoupí 2nm, o němž je nová zpráva. 
 
Ta uvádí, že TSMC už odstartovala výstavbu jednak výzkumného a vývojového (R&D) centra pro 2nm proces a vedle něj i samotné továrny, aby ta byla k dispozici včas. Obě zařízení jsou stavěna poblíž ředitelství firmy ve Hsinchu Science Park na Tchaj-wanu. 
 
A právě 2nm proces bude zásadní v tom, že využije nový typ tranzitorů typu GAA - Gate All Around. GAA či GAAFET jsou základem pro MBCFET. Hlavní rys je ale stále stejný. Oproti dnešním FinFET s vysokým kanálem zasahujícím do hradla jde o to, že hradlo už obepíná celý kanál kolem dokola, přičemž výsledek se může lišit dle toho, kolikrát a v jakém tvaru kanál (či kanály) hradlo protne (nebo protnou). 
 
Vedle toho všeho také firma TSMC oznámila, že začala s plánováním vývoje 1nm procesu, takže nyní už opravdu můžeme čekat, že se dostaneme i pod tuto hranici rozlišení, i když je dobře známo, že jde o velice relativní označení procesů. Zkrátka a dobře, není nanometr jako nanometr. 
 
 
Ruku v ruce s tím bude TSMC vyvíjet také nové technologie pouzdření čipů, které umožní chytře a efektivně propojovat různé menší čipy v jeden funkční celek. To umožní odklonit se od výroby velkých monolitů, jež dnes až na výjimky stále vládnou. TSMC to vše řadí pod soubor technologí 3D Fabric, který se začne více využívat někdy za rok. 
 
Čína (ČLR) se naopak může připravit na značné problémy s výrobou čipů, které se bude snažit vyřešit během nadcházejícího pětiletého plánu (2021 až 2025) s využitím třetí generace polovodičů, které jsou založeny na materiálech jako GaN a SiC. Konečným cílem je zcela se oprostit od závislosti na amerických technologiích, do čehož počítáme výrobní kapacity amerických firem a firem využívajících americké výrobní technologie. Zde ale nezbývá než počkat, co se z toho vyvine. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů