reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TSMC po silném zemětřesení na Tchaj-wanu dočasně přerušilo výrobu

4.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
TSMC po silném zemětřesení na Tchaj-wanu dočasně přerušilo výrobu
Včera ráno zasáhlo Tchaj-wan silné zemětřesení o magnitudě 7,4. Vliv to mělo i na továrny společnosti TSMC, kde se vyrábí nejrůznější čipy. Společnost evakuovala své pracovníky a dočasně přerušila výrobu.
Září 1999 bylo ve znamení velkého zemětřesení na ostrově Tchaj-wan, které v té době způsobilo značný nedostatek různých počítačových komponent a jejich výrazný nárůst ceny. Kdo tehdy kupoval např. RAM paměti, jistě si pamatuje, jak během docela krátké chvíle zdražily na násobky. O 25 let později tu máme další podobně tak silné zemětřesení. Nastalo ve středu (v cca 2 hodiny ráno našeho času), udává se u něj síla 7,2-7,4 (Japonci tchajwanskému zemětřesení naměřili dokonce 7,7) a postihlo severovýchod země, přičemž epicentrum bylo asi 7 km od města Hualien. Zde došlo k nemalým škodám, tisícovkách zranění a několika úmrtím. Několik budov se výrazně nahnulo, videa z míst ukazují i padající balvany na auta.
 
 
Pokud jde o oblast IT, společnost TSMC, která je předním výrobcem čipů, oznámila, že evakuovala své pracovníky a přerušila výrobu ve svých továrnách. Další velká čipová krize ale asi naštěstí nehrozí. Většina továren je spíše na západním než východním pobřeží, takže zde byly otřesy o něco slabší. TSMC říká, že v některých továrnách došlo k poškození výrobních nástrojů, ale netýká se to kriticky důležitých a nejnákladnějších zařízení, jako jsou např. ty pro EUV výrobu. Během 10 hodin byla výroba z větší části obnovena, každopádně musíme počítat s tím, že došlo k poškození série právě vyráběných čipů (rozlomily se např. některé wafery), což může způsobit spíše menší dočasný nedostatek. Vypadá to, že výroba pomocí 5nm a 3nm procesů byla jedna z těch nejméně poškozených.
 
Zaměstnanci nyní budou pracovat přesčas, aby se povedlo co nejrychleji odstranit následky zemětřesení a vrátit se k plné výrobě. Evakuovaly i další firmy jako United Microelectronics, Innolox nebo AUO.
 
Zdroj: asia.nikkei.com, reuters.com, imore.com, obrázek (autor: Briáxis F. Mendes (孟必思), CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama