www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC stále nemá vytíženy linky na 300mm wafery, ale objednávky přijdou

TSMC stále nemá vytíženy linky na 300mm wafery, ale objednávky přijdou
, , aktualita
Společnost TSMC se stále potýká s tím, že její kapacity pro výrobu čipů na 300mm waferech jsou stále ne zcela vytíženy. Nicméně ta pravá poptávka především po výrobě 7nm čipů má teprve přijít a zajistí ji letos mimo jiné AMD i NVIDIA.
K oblíbeným
reklama
Společnost TSMC už vyrábí čipy pomocí druhé generace 7nm procesu, která už využívá i EUV a má dokončenu infrastrukturu 5nm procesu s EUV. Je tak na tom podobně jako Samsung. Nicméně nyní je aktuální především samotný 7nm proces a spíše ještě bez EUV, který bude letos už tím hlavním, co bude firmě TSMC generovat zisky. Ta přitom nedávno hlásila, že navyšuje výrobu 7nm čipů, ale nyní se opět ukazuje, že to v první polovině tohoto roku nebude ještě stačit na to, aby byly linky zpracovávající 300mm wafery zcela vytíženy. Jde tak samozřejmě ještě o jiné procesy, stejně jako o stále ještě aktuální 16nm nebo 12nm speciál pro NVIDII. 
 
 
TSMC zaznamenalo zvýšení objednávek ze strany firem AMD a HiSilicon, což platí pro letošní druhý kvartál, ovšem mnoho jiných firem je aktuálně nuceno se zabývat svými sklady, což se týká oblasti PC a spotřební elektroniky. Prostě a jednoduše je nejdříve třeba se zbavit skladových zásob, než bude možné objednat nové čipy pro další produkty.
 
S tím je ostatně spojen také pokles poptávky po pamětech RAM či celkově slabé výsledky mnoha technologických firem, stačí se podívat na to, jak si v poslední době vedla NVIDIA, výrobci hardwarových komponent nebo jak Intel naopak nestíhá uspokojit poptávku po procesorech, na což je vázaný prodej mnoha dalších produktů. Co se týče AMD, to mělo na přípravu před vypuštěním nových grafických karet a procesorů dost času a pár měsíců ostatně ještě zbývá a to si nyní v očekávání vysokého zájmu o své 7nm produkty bude skladové zásoby naopak budovat. 
 
Zpráva serveru Digitimes ale také hlásí, že nedávno roztržený pytel s objednávkami na výrobu 7nm čipů se týká především technologií 5G a umělé inteligence. Vedle toho se o mobilních zařízení, PC/notebooků a spotřební elektroniky obecně dá říci spíše to, že zákazníci firmy TSMC se starají spíše o vyprazdňování skladů.
 
Od třetího letošního kvartálu by pak měly přijít skutečně velké objednávky 7nm čipů, což pravděpodobně vytíží příslušné linky na sto procent. Očekává se, že za tím budou krom AMD a HiSilicon stát i firmy Apple, Qualcomm, NVIDIA a MediaTek. V tomto roce tak má výroba pomocí 7nm procesu pokrýt více než čtvrtinu všech waferů zpracovaných v TSMC. 
 
Nás může zaujmout především zmínka o NVIDII, z čehož by si asi nejeden fanoušek mohl odvodit, že do konce roku tu budou její 7nm GPU. To samozřejmě není vyloučeno, jen to těžko budou herní/PC GPU, jako spíše AI akcelerátory, ať už jde o Teslu nebo o třeba o počítače pro autonomní systémy řízení. 
 
Zdroj: DigiTimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře