www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC už brzy začne s masovou výrobou pomocí 7nm technologie s EUV

TSMC už brzy začne s masovou výrobou pomocí 7nm technologie s EUV
, , aktualita
Jak bylo slíbeno, společnost TSMC začne brzy na jaře s masovou výrobou čipů pomocí 7nm technologie obohacené o EUV. Po velice dlouhé řadě let se tak tato technologie konečně dočká svého nasazení, a na to už se lze spolehnout. 
K oblíbeným
reklama
To tedy v případě, že informátoři serveru DigiTimes nelžou, ovšem ten my můžeme považovat za spolehlivý zdroj a navíc nejde o žádnou novinku, jako spíše o potvrzení toho, co se udávalo už v minulém roce. Potvrzení je to ale nanejvýš důležité, protože technologie EUV byla považována za takový hardwarový vapourware, čili něco, co tu už řadu let bude co nevidět. Nicméně začne se zlehka. 
 
 
TSMC tak chce už od letošního března začít vyrábět produkty pomocí 7nm technologie využívající EUV, takže je otázka, zda na ní nepostaví své novinky chystané na léto až podzim také AMD nebo NVIDIA. To je ale zatím předčasné řešit, ostatně první generace 7nm technologie firmy TSMC byla k dispozici už loni v dubnu, kdy na ní byly jako jedny z prvních čipů postaveny SoC Apple A12. První 7nm čip pro PC přišel až nyní na kartách Radeon VII, takže opravdu nelze automaticky čekat, že 7nm EUV bude hned použito pro Navi, Ryzen 3000 či další produkty, od nichž nás dělí už jen několik měsíců a otázka je, zda by se tím vůbec něco zásadního změnilo. 
 
Výrobní zařízení pro EUV dodá firmě TSMC holandská společnost ASML, to je samozřejmé, neboť jiná volba tu není. TSMC si prý pro sebe rezervovalo celkem 18 strojů ze 30, které firma ASML letos zvládne vyrobit a dostat na trh. 
 
A jak jsme se už dříve dozvěděli, EUV bude v případě 7nm procesu využito pouze při menším počtu vrstev, z nichž se výsledné čipy skládají. Budou to především vrstvy s datovými spoji a kontakty, kde není třeba využívat ochranu proti nečistotám. Zásadní problém totiž je (nebo byl?), aby se vyrobila taková ochranná folie pro fotomasku, jejíž materiál nebude pohlcovat extrémní ultrafialové záření. Není jasné, zda a jak v tomto ohledu v ASML pokročili, ale nějak se to vyřešit musí, aby byla technologie EUV opravdu prakticky využitelná. 
 
 zdroj EUV záření, aneb CO2 laser zasahující kuličky cínu s průměrem 30 mikronů
 
Co se týče dalších budoucích výrobních technologií, další novinka se týká 5nm procesu. Ten je dle TSMC stále na cestě k tomu, aby už v druhém letošním čtvrtletí byla zahájena zkušební produkce. Zde už se počítá s běžným zapojením technologie EUV a také s tím, že návrhy prvních čipů (tape out) budou hotovy ještě v této polovině roku. To znamená, že někdy o rok později můžeme očekávat spuštění masové výroby. 
 
Kterých firem se to bude týkat, to uvidíme, nicméně mezi největší zákazníky TSMC v případě 7nm procesu patří AMD, Apple, HiSilicon a Xilinx. Po spuštění 7nm EUV budou 7nm procesy celkově tvořit firmě TSMC asi čtvrtinu podílu na všech vyrobených waferech v tomto roce. 
 
Zdroj: DigiTimes 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek